Ako sa Svätý Mikuláš oslavuje vo svete?

sv. Mikuláš
Ako sa Svätý Mikuláš oslavuje vo svete? GettyImages

Hovorí sa… iný kraj, iný mrav. Každá krajina má aj odlišné zvyky a tradície, ktoré sa viažu k sviatku Svätého Mikuláša.

Na našom území sa oslavy sv. Mikuláša rozšírili najmä v stredoveku. Okrem rôznych mestských zábav, skúšal Mikuláš deti z básničiek, modlitieb, či pesničiek. Neskôr, keď sa tieto zvyky presunuli z kostolov do ulíc, objavil sa Mikuláš v sprievode anjela a čertíka. A ako prebiehajú mikulášske oslavy vo svete?

USA

V Amerike stoja za mnohými tradíciami prisťahovalci z rôznych krajín. Platí to aj o mikulášskych oslavách, ktoré sem priniesli v 17. storočí Holanďania. Osadu Nový Amsterdam (dnešný New York), zasvätili Sinterovi Klaasovi a na území dnešného Manhattanu postavili jeho sochu. V roku 1822 sa profesor Clement Clark Moore vracal z vianočných nákupov. Po ceste domov ho zaujali snehové čiapočky na komínoch newyorských domov. To ho inšpirovalo napísať ľubozvučnú básničku pre deti pod názvom Návšteva sv. Mikuláša (A Visit from St. Nicholas). Spojením holandských, nemeckých a škandinávskych sviatočných prvkov tak vznikla postavička malého bradatého mužíčka na saniach s legendárnym záprahom ôsmich sobov.

Fínsko

Táto krajina je považovaná za sídlo Mikuláša, respektíve Santa Klausa. Podľa povesti na úpätí hory Korvatunturi žije Joulupukki (fínsky výraz pre Mikuláša), a tu zhromažďuje lístočky s prosbami všetkých detí. O balenie darčekov sa stará rýchla rota škriatkov, o ich transport záprah ťahaný sobmi.

Francúzsko

V krajine Galského kohúta je to viac-menej regionálna oslava, než celonárodný sviatok. Príkladom je Lotrinsko, keďže sv. Mikuláš je jeho patrónom. Piateho decembra ukladajú ratolesti svoje topánky na krb, aby ich Mikuláš napriek tme dobre videl. Vedľa položia pohár s vínom pre prípad, že by bol bradatý deduško smädný (francúzsky Mikuláš si teda skôr príde na svoje ako ten, čo musí chlípať mlieko :-), pozn. redakcie). Nezabúdajú ani na misku obilia pre somárika. Šiesteho decembra mikulášska slávnosť vrcholí veľkolepými prekvapeniami v podobe sladkostí, hudby, zábavy a pestrých ohňostrojov.

Holandsko

Po krajine na pobreží Severného mora cvála na bielom koni Winter Klaas, zdraví sa s ľuďmi, ale darčeky nerozdáva. Na to má totiž ľudí. : ) Túto činnosť vykonávajú jeho snaživí pomocníci. V predvečer šiesteho decembra tajne skontrolujú zoznamy želaných darčekov detí, ako aj to, či ratolesti položili vedľa vyleštených čižiem seno a mrkvu pre mikulášskeho koňa. Uprostred noci potom hádžu cez komíny darčeky.

Luxembursko

V tejto krajine to má Mikuláš podelené. Rozdávanie darčekov tu zabezpečujú dve postavičky – dobrý Mikuláš a zlý Čierny Peter. Podľa toho, ako detičky poslúchali rodičov, dostanú aj adekvátnu odmenu.

A ako ste na tom vy? Dostali ste návštevu Svätého Mikuláša či Čierneho Petra? Aj keď v niektorých prípadoch ten druhý variant nemusí byť až tak zlý… 🙂

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom