Ste znepokojení predlžujúcim sa vekom odchodu do dôchodku? Nový francúzsky výskum prináša prekvapivé zistenia! Práca nám môže pomôcť v boji proti demencii, vrátane Alzheimerovej choroby.
Ste nešťastní z toho, že sa vám predlžujú roky odchodu do dôchodku? Má to vraj aj svoje pozitívum. Francúzi totiž zistili, že práca nám pomáha nepoddať sa stareckej demencii. Ľudia, ktorí odchádzajú do penzie neskôr, si znižujú riziko rozvoja Alzheimerovej choroby a ďalších foriem demencie.
Vedci z francúzskeho Národného inštitútu pre zdravotnícky a medicínsky výskum (INSERM) analyzovali dáta o viac ako 429-tisíc dôchodcoch a zistili, že s každým navyše odpracovaným rokom je riziko výskytu demencie nižšie.
Odďaľovanie nástupu
„Naše dáta sú dôkazom významného poklesu rizika rozvoja demencie v súvislosti s vyšším vekom nástupu do penzie,“ uviedla vo vyjadrení vedúca výskumu Carole Dufouil.
Podľa výskumu je u ľudí, ktorí odišli do penzie vo veku 65 rokov, výskyt Alzheimerovej choroby o 14 percent nižší, než u tých, ktorí nastúpili do dôchodku ako 60-roční. S každým posunutím odchodu do penzie sa zároveň odďaľuje nástup Alzheimerovej choroby, ktorá je najčastejšou formou demencie.
Práca šľachtí človeka
Podľa riaditeľa Alzheimerovej asociácie Deana Hartleyho je tento výskum začiatkom porozumenia súvislosti medzi penziou a demenciou. Štúdia podľa neho potvrdzuje domnienky lekárov, že mentálna a fyzická aktivita chránia pred demenciou.
„Z tohto pozorovania vyplýva, že to spolu súvisí, ale otázne ostáva či je ten vzťah podmieňujúci,“ vysvetlil. „Aby sme presne vedeli, čo sa v mozgu mení následkom neskoršieho odchodu do penzie, musia výskumy pokračovať,“ dodal.
Nuž, milé dámy, zostáva nám len pracovať a pracovať. Môžeme sa potom tešiť, že nás nezastihne starecká demencia. Aby nás však nezastihlo niečo iné…