Ako oslavuje narodeniny Juraj Jakubisko? Oslava musí ísť bokom kvôli týmto veciam

ART FILM FEST: Masterclass Juraja Jakubiska
Juraj Jakubisko, Foto: SITA/Ivan Fleischer

Slovenský filmár Juraj Jakubisko, ktorý 30.04 mal 82. narodeniny, podľa vlastných slov si nenašiel čas na veľké oslavy, a to ani teraz, keď sa aktivity drvivej väčšiny filmárov zastavili. Dokončuje totiž trikové scény pre svoj nový film Perinbaba a dva svety, ktorým nadväzuje na legendárnu rozprávku z roku 1985.

Narodeniny musia ísť bokom, jediná oslava, na ktorú sa teraz teším, je tá, ktorá bude po premiére novej Perinbaby v kinách,“ vyjadril sa obľúbený filmový tvorca. „Súčasný stav sa prác na dokončovaní filmu, samozrejme, nepríjemne dotkol, ale napriek tomu pokračujeme a blížime sa k cieľu. Beriem to ako daň za to, že som sa na staré kolená pustil do práce s počítačovými trikmi,“ poznamenal rodák z Kojšova.

Silným zapojením počítačovo generovaných trikov chce Jakubisko podľa vlastných slov novou Perinbabou osloviť aj súčasnú generáciu divákov. „Pôvodná Perinbaba bude mať tento rok presne 35 rokov a nový film pre nových divákov a novú generáciu si vyžaduje aj nový prístup,“ doplnil. Vďaka súčasným filmovým technológiám navyše vo filme ožije aj pôvodná Perinbaba s tvárou zosnulej talianskej herečky Giulietty Masiny.

Tridsaťpäť rokov pritom tento rok uplynie aj od Jakubiskovej svadby s jeho manželkou Deanou. „Darček k tohtoročným narodeninám aj ku všetkým výročiam si dá Juraj sám. A verím, že filmom Perinbaba a dva svety ho dá súčasne nám všetkým,“ uviedla Deana Horváthová-Jakubisková s tým, že je podľa nej obdivuhodné, ako jej manžel pristupuje k novým technológiám, „nebojí sa ich používať a myslí na to, že pripravuje film pre súčasné mladé publikum. Nebál sa ani obsadiť do hlavnej roly mladého YouTubera Lukáša Frlajsa„.

Premiéra snímky Perinbaba a dva svety, pre ktorú skladajú hudbu Ondřej Soukup a Jan Jirásek, je naplánovaná na december 2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom