Zbavte sa stresu a tukových vankúšikov v práci jednoduchými cvikmi

Cvicenie kancelaria office strecing stres
Foto: ilustračné, GettyImages

Pri sedavej práci sa metabolizmus spomaľuje a telo sa dostáva do „núdzového stavu“. Preto si z každého jedla ukladá viac tukov.

Zdravie a aktívny životný štýl majú v dnešnej uponáhľanej dobe čoraz väčší význam. No bojovať s nepriaznivými účinkami sedavého zamestnania môže byť pre mnohých výzvou. Ak patríte medzi tých, ktorí trávia väčšinu dňa za kancelárskym stolom a hľadajú spôsoby, ako oživiť svoje telo a zlepšiť fyzickú kondíciu, máme pre vás riešenie.

Naučte sa jednoduché triky, ako aktívne pracovať aj v práci a zároveň si udržiavať vášnivý vzťah so svojím zdravím. Prečítajte si, ako drobné pohyby a správne stravovacie návyky môžu urobiť veľký rozdiel vo vašom živote. Odteraz sa už nebudete musieť obmedzovať v práci a vaše telo vám za to bude vďačné!

Pečeň začne telu vysielať signál, že prijímané kalórie by sa mali premeniť na tuky ako zdroj pre budúci stav núdze. Najčastejšie sa bohužiaľ zhromažďujú v oblasti bruška. Stačí však aj minimálna aktivita každú hodinu a celému spomínanému procesu zabránite. Ide o naozaj jednoduché činnosti, ako prejsť sa do susednej kancelárie či na toaletu alebo si pod stolom 30 sekúnd kopať fiktívnu futbalovú loptu.

Zopár jednoduchých cvikov

Pomôcť si môžete aj veľmi diskrétnymi cvikmi, ktoré si žiadny z vašich kolegov ani nevšimne.

Na spevnenie brucha vám pomôže tento jednoduchý cvik. Sadnite si rovno a stiahnite brušné svaly najviac ako sa dá. Sťahujte svalstvo minimálne 5 sekúnd a potom ho uvoľnite. Toto zopakujte v 20 intervaloch trikrát za deň.

Nohy a stehná zas spevníte týmto cvikom. Predstavte si, že sa vám niekto snaží kolená oddeliť od seba a vy s ním v sekundových intervaloch bojujete. Tento cvik zopakujte tri razy za deň.

Aj jednoduché vstávanie a sadanie na stoličku môže byť cvikom. Keď budete vstávať zo stoličky, zdvíhajte sa na päty. Zapojíte tak svaly na zadku a stehnách. Ak máte problém s pamäťou, môžete si na vašom počítači alebo telefóne nastaviť alarm, ktorý vás každú hodinu upozorní, aby ste sa trochu hýbali.

Zdravé jedlá sú základ

Samozrejme, treba myslieť aj na zdravé stravovanie. Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu zhodiť kilá navyše. Namiesto nezdravých krekerov si môžete na maškrtenie do práce zobrať oriešky alebo semiačka.

Proteín, horčík, magnézium a vitamín B, ktorý obsahujú obľúbené mandle, kešu, tekvicové či slnečnicové semiačka, udržia cukor v krvi a kortizol na uzde. Myslite však na to, že obsahujú veľa energie, nemali by ste teda zjesť viac ako hrsť denne. Oriešky a semiačka môžete konzumovať v dopoludňajších hodinách, aby vám pomohli správne odštartovať deň, alebo ak vás prepadne poobedný útlm.

Na desiatu či olovrant si môžete pripraviť dusenú brokolicu alebo zeler. Sú bohaté na vitamíny a vlákninu a môžete ich jesť v ktorúkoľvek hodinu dňa. Povolených je zopár kúskov syra, pretože je bohatý na bielkoviny a aminokyselinu tryptofán, ktorá je dôležitá pre stavbu buniek i svalstvo. Taktiež zvyšuje hladinu „šťastného“ hormónu serotonínu. Dobre urobíte, ak si na raňajky alebo obed dáte vajíčko. Obsahuje ideálne množstvo aminokyselín a je skvelým zdrojom proteínu.

Aminokyseliny obsiahnuté v proteíne dodávajú svalom potrebný dusík a udržiavajú ich tak pevnejšie a odolnejšie voči oslabeniu. Dopriať si môžete aj proteínové nápoje.

Banánovo-mandľový shake

  • 1 zrelý banán
  • hrnček bieleho jogurtu
  • 100ml studenej vody
  • 30g mandlí
  • hrnček ovsených vločiek
  • 1 odmerka proteínového prášku

Všetky prísady do hladka rozmixujte v mixéri. Tento nápoj je ideálny na ranné nakopnutie tela.

Zdroj: muscleandstrength.com, sheknows.com

Myslite na svoje zdravie aj na Facebooku!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom