Zájsť si počas mrazivých dní do vyhriatej sauny alebo zaplávať si je veľmi príjemné.
Teda len potiaľ, keď si z návštevy takéhoto miesta neodnesiete pleseň na nohách. Čo ale robiť v okamihu, keď sa to už stane?
Konajte rýchlo, aby infekcia nepostupovala ďalej a vy ste napríklad niekoho nenakazili.
Topánky skúšajte jedine v ponožkách, do bazénov a verejných spŕch vstupujte len v žabkách a radšej si nepožičiavajte športovú obuv. Uprednostnite vzdušnú obuv. V uzavretých topánkach noste bavlnené ponožky a v zime sa snažte prezúvať, aby ste nestrávili celý deň v zateplených topánkach.
Dbajte na prevenciu
Mnoho ľudí nedbá na dostatočnú hygienu, čo je veľká chyba. Nechty na rukách aj nohách je veľmi dôležité poriadne umývať, a hlavne ich následne naozaj poctivo vysušiť. Veď práve vlhké prostredie je rajom pre vznik plesní.
V prípade plesňovej nákazy na nohách tiež nezabudnite nosiť priedušnú obuv a nohy si po kúpaní v bazéne či po návšteve sauny nezabudnite dezinfikovať.
Cesnaková liečba
Skvelým trikom, ako sa plesne zbaviť bez nutnosti návštevy dermatológa, je potieranie postihnutého miesta zmesou roztlačeného cesnaku s trochou soli alebo si dať nastrúhaný cesnak na postihnuté miesto, ktoré zalepíte náplasťou.
Vydržte minimálne hodinu a niekoľko dní po sebe opakujte. Plesne totiž neznáša silice z cesnaku, pretože tie ich spoľahlivo zabíjajú.
Pomôže aj kyslosť
Veľmi účinné je aj máčanie v horúcej vode zmiešanej s jablčným octom. Ten sa dá tiež zmiešať s citrónom, alebo dokonca ústnou vodou. Vydržať by ste mali približne trištvrtehodinu a sama uvidíte, aká kombinácia vám bude vyhovovať najlepšie – účinné sú obe.
Ďalšie babské rady
- Pripravte si odvar z prasličky – celú prasličku povarte v slnečnicovom oleji a odvarom potierajte nohy
- Dobrý je tiež kúpeľ nôh v zelenom čaji
- Nohy zasypte jedlou sódou, ktorá ich vysuší
- Dajte si kúpeľ nôh v odvare z levandule a šalvie.