Ako na kokosky, ktoré nebudú suché a dusivé? Pridajte jednu obyčajnú ingredienciu navyše

Ako na kokosky, ktoré nebudú suché a dusivé?
Ako na kokosky, ktoré nebudú suché a dusivé? Pridajte jednu obyčajnú ingredienciu navyše Foto: ilustračné, GettyImages

Príprava kokosiek je veľmi jednoduchá a navyše je to skvelý spôsob, ako zužitkovať zvyšné bielky z pečenia cukroviniek. Ak ich chcete mať dokonalé vláčne a šťavnaté, vezmite si na pomoc tvaroh.

Kokosové pečivo sa pripravuje v rôznych podobách a kokosky patria medzi to najobľúbenejšie. Sú veľmi jednoduché a navyše sa do nich dajú výborne využiť bielky, ktoré počas pečenia cukroviniek veľmi často prebývajú. Okrem nich už je v základnom recepte potrebný len cukor a strúhaný kokos – nie vždy sa ale dielo podarí úplne dokonale.

Nechce sa vám šľahať sneh z bielkov? Pripravte si kokosky z celých vajec podľa receptu pána Cuketky. Vo videu nájdete postup:

Určite ste sa už niekedy zahryzli do suchého drobivého kúsku, ktorý skôr dusil, než chutil. Existuje niekoľko trikov, ako tomu predísť – napríklad šľahanie bielkového snehu nad vodnou parou alebo použitie horúceho sirupu, ktorý sa do neho zašľaháva. Pokiaľ si chcete ušetriť prácu navyše, využite surovinu, ktorá sa o vláčnosť postará – obyčajný mäkký tvaroh.

Na čo si dať pozor?

Základom kokosiek je sneh z bielkov, ktorého príprava má svoje pravidlá. Tým prvým je dokonalé oddelenie bielkov od žĺtkov – aj malý kúsok môže celé dielo zhatiť. Pozor na zle umytú misku či metlu, pokiaľ by na nich zostal zvyšok tuku z predchádzajúceho varenia či pečenia, bielky sa nespevnia. Myslite aj na to, že bielky potrebujú pobudnúť aspoň pol hodiny pri izbovej teplote – zo studených sa sneh šľahá zle.

Naozaj dobrý kokos

Na prípravu kokosiek (aj ďalších cukroviniek) vyberajte kvalitný kokos s vysokým obsahom tuku. Práve vyšší obsah tuku podporí vláčnosť a jemnosť cukroviniek, menej tučné varianty sú suché a majú aj menej výraznú chuť a vôňu. Ideálna je tučnosť 65%, za nízkotučný sa potom považuje kokos s obsahom tuku 45-55%.

Skladujte ho pri teplotách do 20 ºC, ideálne v chladničke. Pred pečením strúhaný kokos radšej ochutnajte, jedná sa o tučnú potravinu, tým pádom je veľmi náchylný na žltnutie. Pokiaľ neucítite typickú kokosovú vôňu a jeho chuť bude kyslastá, horká či trpká, nepoužívajte ho.

Vláčne kokosky s tvarohom

Čas prípravy: 60 minút
Ingrediencie:
140 g krupicového cukru
8 g vanilkového cukru (nie vanilínového)
4 bielky
200 g strúhaného kokosu
70 g mäkkého tvarohu
štipka soli

Príprava:
1) Starostlivo oddeľte bielky od žĺtkov. Bielky nechajte aspoň pol hodiny odpočívať v čistej miske, aby došli izbové teploty.
2) Metličkou alebo kuchynským šľahačom (na nižšie otáčky) vyšľahajte bielky so štipkou soli do polotuhého snehu.
3) Postupne po častiach zašľahajte krupicový a vanilkový cukor, kým nebude sneh úplne tuhý – po vybratí metly bude tvoriť pevné špičky.
4) Pomocou stierky do snehu opatrne zapracujte strúhaný kokos a tvaroh. Príliš nemiešajte, skôr suroviny snehom obaľujte, pokiaľ nebude zmes kompaktná.
5) Rúru predhrejte na 150 ºC, teplovzdušnú na 130 ºC. Dva plechy vyložte papierom na pečenie.
6) Pomocou lyžičky odoberajte bielkovú zmes a pokladajte na plech rovnako veľké kôpky.
7) Pečte 15-20 minút do ružova. Kokosky nechajte vychladnúť, potom ich môžete ešte ozdobiť rozpustenou čokoládou.

Zdroj: www.pradobroty.cz, www.ireceptar.cz, www.dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom