Hektický životný štýl a každodenné výzvy môžu zanechávať stopy na našom tele aj duši. Zníženie stresu sa stáva preto kľúčovým prvkom na dosiahnutie celkovej pohody
Stres je normálnou reakciou na nečakanú záťaž alebo nepredvídateľné situácie. Naopak, chronický stres je však spájaný so zdravotnými problémami, vrátane vysokého krvného tlaku, depresie a úzkosti,“ hovorí odborníčka na wellness Dr. Leana Wenová.
„Stres sa tiež môže prejaviť ako frustrácia alebo hnev, čo môže ovplyvniť naše vzťahy,“ pokračuje klinický psychológ Dr. Karmel Choi, odborný asistent psychológie na Harvard Medical School v Bostone.
Dôležitá je preto prevencia. „Maximalizácia našich energetických hladín nám umožňuje, aby sme boli schopní vysporiadať sa s čímkoľvek, čo nám príde do cesty,“ hovorí Monica Vermaniová, klinická psychologička z Toronta.
Ako lepšie naštartovať nový rok ako kvalitnou starostlivosťou o seba? Odrazovým mostíkom môže byť nasledujúcich päť rutín.
1. Hrajte sa
Život sa stáva skutočným, keď sa stanete dospelými, ale to neznamená, že vás automaticky musí opustiť radosť z hry. V skutočnosti zostáva hranie hier v dospelosti dôležité pre zvládnutie stresu a zlepšenie životnej spokojnosti.
Štúdia zverejnená v marci 2013 na vzorke takmer 900 univerzitných študentov zistila, že tí, ktorí boli viac hraví, mali nižšiu úroveň stresu ako účastníci, ktorí boli menej hraví.
Hraví študenti tiež častejšie používali zdravé stratégie na zvládanie stresu, zatiaľ čo pasívni študenti sa svojim problémom radšej vyhýbali alebo sa im snažili uniknúť.
Je len na vás, ako hru začleníte do svojho života. Chýba vám nejaká aktivita z detstva? Chceli by ste vyskúšať nový koníček? Možností je veľa a kreativite sa medze nekladú. Záleží len na vás, aký typ hry vás bude baviť najviac.
2. Urobte niečo bezmyšlienkovité
Znie vám myšlienka na váľanie sa pri televízii ako relax až príliš jednoducho? Niekedy to môže byť ale presne to, čo potrebujete. Pohodové aktivity, ako je gaučing, môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí nemôžu ľahko vypnúť svoj mozog a považujú meditáciu alebo iné praktiky všímavosti za ťažké, povedala pre CNN doktorka Victoria Garfieldová.
Len sa uistite, že nepoužívate obrazovky menej ako hodinu pred spaním, aby nedošlo k narušeniu spánkového režimu.
3. Povzdych
Povzdych sa môže zdať ako negatívne zhovievavá reakcia na stres, ale štúdia zverejnená v januári naznačuje opak.
Bolo zistené, že jeden typ dýchania, tzv. cyclic sighing, je zo všetkých zvažovaných techník dýchania a meditácie najužitočnejší.
Môžete ho cvičiť tak, že najskôr nasajte vzduch nosom, kým sa vaše pľúca necítia napoly plné, potom urobte krátku pauzu a znovu sa nadýchnite, aby sa vaše pľúca úplne naplnili, a potom pomaly vydýchnite ústami.
„Tento spôsob dýchania je rýchly spôsob, ako sa upokojiť,“ hovorí David Spiegel, autor štúdie a riaditeľ Centra pre stres a zdravie na lekárskej fakulte Stanfordovej univerzity, a dodáva, že mnoho ľudí tento postup opakuje zhruba trikrát za sebou a následne pociťuje okamžitú úľavu od úzkostných pocitov a stresu.
4. Skúste progresívnu svalovú relaxáciu
Progresívna svalová relaxácia je vysoko účinná relaxačná technika mysle a tela, ktorú je možné vykonávať kdekoľvek, kde môžete sedieť alebo ležať po dobu iba piatich minút. S aktívnym systematickým napínaním a následným uvoľňovaním svalov je ďalšou technikou, ktorá vám môže pomôcť prekonať stres. Podrobný návod, ako na to, nájdete tu.
5. Cvičte vďačnosť
Štúdie zistili, že aj počas utrpenia môže praktizovanie vďačnosti znížiť stres a zlepšiť našu náladu. A to sa dá urobiť mnohými spôsobmi – napríklad tým, že si budete viesť denník vďačnosti, do ktorého si každý večer pred spaním zaznamenáte veci, z ktorých ste vo svojom živote šťastní, alebo si v telefóne vytvoríte fotoalbum s obľúbenými okamihmi. Fotografie môžu byť čohokoľvek, vrátane vašich milovaných, úspechov, pekného západu slnka alebo zmysluplnej výmeny textov. Skúste sa na ne pozerať v stresujúcich chvíľach namiesto toho, aby ste sa ľutovali alebo porovnávali svoj život so životmi ostatných.
Zdroj: www.novinky.cz