Ako by mal vyzerať správny obed počas chudnutia

Ako by mal vyzerať správny obed počas chudnutia
Ako by mal vyzerať správny obed počas chudnutia Thinkstock

Časy vianočného prejedania sú nenávratne za nami. Čo tak začať chudnúť? Tu je niekoľko cenných tipov.

Asi väčšina z nás pozná ten ustavičný boj s nadbytočnými kilami. Leto je už čoskoro tu a v plavkách sa nám máločo podarí skryť. Aj vy sa snažíte zameškané dohnať drastickou hladovkou? Vynechávate obed alebo jete len zeleninové šaláty? Potom sa nečudujte, že sa vám nedarí schudnúť. Z čoho by mal teda pozostávať náš obed?

Nesmú chýbať potrebné živiny

Správny obed rozhodne nie je zeleninový šalát. Neobsahuje totiž skoro žiadne energetické živiny. Väčšina z nás sa nazdáva, že keď si dáme šalát s kúskom syra či šunky, tak je to to najlepšie, čo môžeme pre štíhlu líniu urobiť. Omyl, dámy! V šaláte úplne chýbajú sacharidy, ktoré sú dôležité k prežitiu odpoludnia. Ak ich nedodáme v hlavnom jedle dňa, čoskoro sa dostaví k slovu hlad a zameškané sa budeme snažiť dohnať zvýšenou večernou konzumáciou všetkého, čo stretneme v kuchyni.

Obed vlastne delí deň na dve polovice. Jednu polovicu dňa už máme za sebou a ďalšia vás ešte čaká, a tak musíme telu opäť dodať správnu energiu a trochu stavebných látok. Dôležité je aj to poskytnúť telu priestor, aby ho spracovalo. To znamená si poobede aspoň na chvíľku zdriemnuť a neskočiť rovnými nohami hneď do práce. Aj keď to je asi vo väčšine zamestnaní takmer nemožné. Doprajme si to aspoň počas dní voľna.

Ako má vyzerať váš obed?

Obed by mal predstavovať najväčšie jedlo dňa, preto sa vôbec nehanbite za väčšie porcie. Vhodnou voľbou môže byť grilovaný steak s prílohou a zeleninovým šalátom. Táto kombinácia bielkovín a sacharidov, zeleniny a malého množstva tuku je ideálna.

Obed by mal tvoriť cca 30 percent nášho denného príjmu. Ten záleží od viacerých faktorov. Aká je vaša váha, vek, zdravotný stav, metabolizmus a aj aké sú vaše denné aktivity. Koľko sa počas dňa hýbete. Teoreticky sa dá povedať, že priemerná žena by mala mať denný príjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10500 kJ.

Akému obedu sa radšej vyhnite?

Nevhodnou stravou počas chudnutia sú tučné jedlá, pizza, hranolky, smotanové omáčky či jedlá z fast foodu .

Zdravé potraviny nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom