Puberta je pre vás dávnou históriou, ale napriek tomu sa vám občas tvoria prejavy akné? Nie ste v tom sama. Tieto problémy trápi v dospelosti mnoho žien. Dokonca aj tých, ktoré prechádzajú menopauzou. Aké je riešenie a dá sa vzniku vyrážok predchádzať?
Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz. Hoci sa predpokladá, že sa týka hlavne dospievajúcich, je fakt, že 15 % pacientov ním trpí aj v dospelosti. Jeho podstatou je zvýšená produkcia kožného mazu v mazových žľazách. Dochádza k množeniu baktérií Corynebacterium acné, vzniká zápal a tým bolestivé a hmatné prejavy,“ hovorí dermatologička MUDr. Lucia Jarešová.
Rozdiely sú v prejavoch akné
Podstata tvorby vyrážok a ďalších prejavov akné je síce v každom veku rovnaká, ale rozdiely predsa len viditeľné sú. Zatiaľ čo v puberte sa tvorí najviac pupienkov a čiernych bodiek alebo komedónov v oblasti T-zóny a na tvárach, vo vyššom veku, napríklad v období menopauzy, bývajú najmä na brade, na čele v blízkosti vlasovej hranice, na hranách dolných čeľustí a niekedy aj na krku.
Často sa deje to, že máte v podstate čistú pleť, na ktorej sa zrazu utvorí jeden alebo viac bolestivých a hlbokých prejavov. Aké sú príčiny?
V hlavnej úlohe hormóny
Hormonálne zmeny stoja za vznikom akné najčastejšie. Hormóny riadia prakticky všetky funkcie nášho tela, takže asi nie je prekvapením, že súvisia aj s tvorbou akné. V puberte sú hormonálne zmeny úplne zrejmé, rovnako tak aj v tehotenstve, kedy sa akné tiež veľmi často vyskytuje. Ženy často zaznamenajú výskyt pupienkov v čase pred menštruáciou a bohužiaľ ich nie sú ušetrené ani v menopauze, kedy dochádza ku kolísaniu hormonálnej hladiny tiež.
Príčinou akné býva aj stres
Negatívne pôsobí najmä chronický stres, ktorému je dnes vystavených mnoho z nás. Kvôli nemu stúpa v krvi hladina stresových hormónov, napríklad kortizolu, ktorý spôsobuje nadmernú produkciu kožného mazu. Navyše stres znižuje množstvo kyseliny hyalurónovej v pleti, takže dochádza k jej vysychaniu. Na to potom pokožka odpovedá tak, že opäť zvyšuje produkciu mazu. Okrem vyššie uvedených faktorov sa na vzniku akné podieľa aj nesprávna životospráva.
Dá sa akné predísť?
Podľa odborníkov sa tvorbe prejavov akné úplne predísť nedá, najmä pokiaľ je príčinou hormonálna nerovnováha. Riešením je ale navštíviť dermatológa alebo gynekológa, ktorý môže po posúdení vášho zdravotného stavu nasadiť hormonálnu liečbu.
K zlepšeniu ale môžete prispieť tým, že sa budete snažiť eliminovať stres, vyhnete sa nadbytku vyprážaných a sladkých jedál, alkoholu a cigariet. Dbajte na dôsledné čistenie pleti a tiež na to, aby mala dostatok hydratácie.
Pupienky nestláčajte, ale ošetrite
Pokiaľ sa budete snažiť pupky stláčať v snahe sa ich čo najrýchlejšie zbaviť, koledujete si o úplný opak. Nielen, že sa bude postihnuté miesto oveľa horšie hojiť, ale ešte hrozí, že si zápal roznesiete. Radšej pupienok ošetrite lokálnym prípravkom proti akné. Ponúkajú ich rôzne kozmetické značky a zoženiete ich v drogériách aj v lekárňach. Pomôžu aj prírodné produkty. Ideálny je napríklad tea tree olejček.
Ako sa zbaviť jaziev po akné?
Po prejavoch akné niekedy zostanú na pleti vidieť jazvičky. Zbaviť sa ich je možné, keď navštívite dermatológa. „Ideálne je na odstránenie jazvičiek kombinovať viacero metód. Jediný krok väčšinou nestačí. Je potrebné pôsobiť nielen povrchovo, ale aj do hĺbky. Ku každému pristupujeme individuálne podľa typu jaziev, ďalej treba myslieť aj na pozápalové pigmentácie, ktoré sú často prítomné. Je potrebné vytvoriť protokol ošetrenia. Používame rôzne laserové prístroje podľa typu jaziev a súčasne kombinujeme plazmaterapiu alebo aplikáciu kyseliny hyalurónovej. Je nutné si uvedomiť, že väčšinou nestačí len jedno ošetrenie, pre väčší efekt treba zákrok opakovať,“ vysvetľuje MUDr. Lucia Jarešová.
Zdroj: www.svetzeny.cz