Aké sú tajomstvá šťastného vzťahu? Možno budete prekvapení

Aké sú tajomstvá šťastného vzťahu? Možno budete prekvapení
Aké sú tajomstvá šťastného vzťahu? Možno budete prekvapení Foto: www.gettyimages.com

Keď vidíte na ulici dvoch starých manželov držiacich sa za ruku, možno premýšľate o tom, v čom vlastne spočíva tajomstvo týchto šťastných manželstiev. Populárnemu blogerovi Markovi Mansonovi to vŕtalo tak dlho hlavou, až sa rozhodol vykonať experiment, ktorého sa zúčastnilo 1500 ľudí. Aké sú podľa nich tajomstvá šťastného vzťahu?

Sú realistickí

Mnoho ľudí vstupuje do vzťahu s nereálnymi predstavami, ktoré sú väčšinou ovplyvnené romantickými filmami a knihami. Vo chvíli, keď sú však konfrontovaní s realitou, prichádza tvrdý pád. Treba si preto priznať, že prvotná zamilovanosť a vášeň jedného dňa odznie a po nej bude nasledovať akási obyčajná všedná verzia lásky plná ako dobrých dní, tak aj tých zlých.

Sú spolu z toho správneho dôvodu

Keď sa Mark pýtal ľudí, prečo ich vzťahy nevyšli, medzi najčastejšími odpoveďami bolo toto:

  • Cítili sa opustení a skočili do prvého vzťahu, ktorý sa im naskytol.
    Bol na nich vyvíjaný tlak zo strany rodiny.
    Držali sa vzťahu, ktorý vyzeral dobre na fotografiách, ale v realite nefungoval.

Vedia, že byť vo vzťahu neznamená obetovať sa

Ľudia samozrejme chcú, aby ich vzťah fungoval. Niekedy to však končí tak, že jeden z partnerov prináša neustále obete, aby svoj vzťah udržal. Aby však bol vzťah skutočne šťastný, je potrebné, aby v ňom fungovali dvaja šťastní partneri, ktorí si obaja zachovajú svoju osobnosť.

Vedia, že vo vzťahu je dôležitý rešpekt

Ľudia, ktorí vo vzťahu vydržali 10-15 rokov, hovorili, že kľúčom k úspechu takého vzťahu bola dobrá komunikácia. Tie páry, ktoré spolu sú niekoľko desaťročí, však hovoria, že tým najdôležitejším je rešpekt k tomu druhému. Medzi ich hlavné zásady patria:

  • Nikdy o svojom partnerovi nehovorí zle pred inými ľuďmi. Ak majú problém, diskutujú o ňom spolu.
    Rešpektujú to, že ich partner má svoje vlastné záujmy a životné ciele.
    Nemajú tajomstvo. Ak spolu majú stráviť zvyšok života, je úprimnosť nevyhnutná.

Dávajú si priestor

Čím viac chcú byť niektorí partneri milovaní, tým väčšiu majú tendenciu riadiť život toho druhého. Tým potom nedávajú priestor tomu druhému, aby mohol byť sám sebou. Niekto potrebuje priestoru viac, niekto menej. Či už jeden z partnerov potrebuje oddelený účet, priateľov alebo svoje koníčky, ten druhý by to mal rešpektovať.

Dokážu sa porozprávať o čomkoľvek

Pokiaľ ich vo vzťahu niečo trápi, sú pripravení sa o tom s partnerom porozprávať. Aj keď niektoré rozhovory môžu byť trápne alebo bolestivé, vždy je to lepšie, než svoje problémy nechať hromadiť.
Šťastie nachádzajú v maličkostiach

Vo vzťahu nezabúdajú na drobné maličkosti, ktorých skladaním tvorí šťastný a spokojný vzťah. Držanie sa za ruky, letmé objatie, bozk na dobrú noc, vzájomná pomoc – to všetko sú síce drobné veci, ktoré ale spolu dokážu vytvoriť veľké šťastie.

Naučili sa odpúšťať

Nikto nie je neomylný ani bezchybný. Šťastné páry vedia, že sa nemajú pokúšať toho druhého zmeniť na svoj obraz. Namiesto toho sa učia milovať svojho partnera aj s jeho chybami a učia sa odpúšťať.

Sex je dôležitý

Vedia, že pokiaľ funguje sexuálny život, funguje aj vzťah. Verí, že sex nielen vzťah udržuje, ale aj oživuje.

Zdroj: www.jenzeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom