Aké sú príznaky fibrilácie srdca, ktorá zvyšuje riziko mozgovej príhody

Bolesť, infarkt, žena, zdravie
Thinkstock

Viac ako 100-tisíc Slovákov trpí fibriláciou predsiení srdca, pričom počet pacientov stúpa. Toto ochorenie patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody a v 20 percentách prípadov mŕtvice bolo práve jej príčinou. Fibrilácia predsiení je dobre liečiteľná, dá sa zistiť elektrokardiografickým vyšetrením (EKG) a liečiť medikamentózne, takzvanou katétrovou abláciou, alebo operačne. Kardiológovia však upozorňujú, že Slováci nepoznajú príznaky ochorenia a neliečia sa naň.

Aké sú príznaky fibrilácie predsiení srdca?

Fibrilácia predsiení je zákerná v tom, že nie u každého pacienta sa prejaví typickými príznakmi, ako je búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť a únava či dýchavičnosť. Až 30 percent pacientov nepociťuje tieto ťažkosti a lekár im zistí túto diagnózu až v momente, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu.

Komu najviac hrozí fibrilácia predsiení srdca?

Mnohí sa nazdávajú, že táto choroba je problémom len starších ľudí. Nie je to tak. Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení a to nielen vo vekovej kategórii nad 60 rokov, ale aj mladšej vekovej skupine od 22 do 44 rokov. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií vlani malo fibriláciu predsiení 120 340 osôb, z toho až 17 433 bolo v druhej zmienenej vekovej skupine.

Odborníci preto upozorňujú, že tak ako si ľudia kontrolujú krvný tlak, tak by si mali pravidelne merať a sledovať aj svoj pulz. Chodiť na preventívne prehliadky, všímať si príznaky tohto ochorenia, pretože včasný záchyt a prevencia im môže doslova zachrániť život.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom