Sobášne trendy na Slovensku: V ktorom kraji bolo najviac svadieb?

Svadba, nevesta, ženích, sobáš, láska, manželstvo

Správa Štatistického úradu SR uvádza nasledujúce údaje o demografickom vývoji na Slovensku.

Počet sobášov na Slovensku každoročne narastá, pričom minulý rok sa ich uzavrelo najviac za posledných 20 rokov.  Tento trend zaznamenali vo všetkých krajoch Slovenska. Vyplýva to zo správy Štatistického úradu SR o demografickom vývoji na Slovensku. Ako informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická, v roku 2015 bolo uzavretých 28 775 manželstiev, čo je o vyše 2 000 viac než rok predtým. Najviac, asi 40 000 sobášov ročne, sa uzatváralo v 70. rokoch minulého storočia.

Trendom podľa Podmanickej naďalej ostáva odkladanie manželstva do vyššieho veku. Priemerný vek mužov pri sobáši je 33,4 roka a už žien 30,4 roka. Vo vekovej skupine 18 až 25 rokov je na Slovensku slobodných až 95 percent mužov a 90 percent žien, v skupine medzi 25 až 30 rokov je slobodných 80 percent mužov a vyše 60 percent žien.

Počet sobášov vzrastá najmä v skupine od 35 do 39 rokov. „Za posledných desať rokov sa priemerný vek mužov aj žien pri vstupe do manželstva zvýšil o 2,5 roka, od začiatku 90. rokov sa tento priemerný vek zvýšil až o sedem rokov,“ povedala. Najviac sobášov sa uzavrelo v Bratislavskom a Prešovskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji. V mestách bolo uzatvorených viac manželstiev než na vidieku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom