V Bratislave sa stretli ženy, aby hovorili o tom najcennejšom a zároveň najkrehkejšom, čo máme. O zdraví a najmä o jeho prevencii. III. ročník konferencie Pre zdravie ženy tak vysiela do sveta jasný odkaz. Ženy si musia dať samé seba na prvé miesto, naučiť sa prijať samú seba a postarať sa o seba a svoje zdravie. Vtedy sa budú môcť postarať o svoju rodinu a najbližších. Je potrebné neustále pripomínať, že prevencia musí mať v našom kalendári svoje pevné miesto. A je potrebné o tom hovoriť nahlas.
Rôzne témy a jeden spoločný menovateľ – duševné zdravie
Takmer stovka žien prišla do hotela Park Inn v Bratislave, aby stretla lekárov rôznych odborností a diskutovala na rôznorodé témy, ktoré prepájal jeden spoločný menovateľ. Mentálne zdravie. V poslednom období stále častejšie skloňovaná téma aj vďaka neutíchajúcemu pandemickému naladeniu celej spoločnosti. Diskutovalo sa na hlavnom pódiu aj v expo zóne, kde účastníčky mali priestor aj na osobné konzultácie a vyšetrenia. Príjemným spestrením bola cvičiaca zóna, kde ženy najviac zaujala sebaobrana či možnosť vyskúšať si postup poskytnutia prvej pomoci v simulovaných podmienkach zážitkovou formou.
Silné príbehy so šťastným koncom ako inšpirácia
Na pódiu odzneli silné príbehy mnohých žien. Hneď v úvode dňa sa o svoju ťažkú cestu za vytúženým bábätkom podelila dnes už šťastná mamina v diskusii s MUDr. Andreou Hladovcovou z centra asistovanej reprodukcie Gyncare, ktorej obrovskou podporou bol nielen partner a najbližšia rodina, ale aj komunita žien, ktoré prežívali to isté ako ona sama. „Počuť príbehy iných žien prežívajúcich rovnaké obavy aké som si zažívala ja sama, mi veľmi pomáhalo. Je potrebné hľadať podporu u ľudí, ktorí prežívajú to, čo vy samé. Lebo s diskusiou sa otvárajú nové možnosti.“
Cesta prevencie pred duševnými ochoreniami
Tému pandémie osamelosti, tzv. duševnej pandémie, otvorila psychologička PhDr. Lucia Vargová Ištvaniková. Poukázala na fakt, že celkové naladenie spoločnosti je dlhodobo negatívne a odzrkadľuje sa na našich vzťahoch v práci i v našich rodinách. Je preto mimoriadne dôležité hľadať si koníčky, možnosti sebarealizácie a hlavne príležitosti, ako nebyť osamelí vo vzťahoch. „Ženy sa musia prestať porovnávať v dnešnom dokonalom svete sociálnych sietí. Hľadať niečo, čo bude obohacovať ich dušu. Práve to je cestou prevencie duševných ochorení.“
Prevencia od A po Z
Na pódiu sa prednášalo aj diskutovalo. A to veľmi živo na rôznorodé témy, ako napríklad erotizmus vo vzťahu a jeho vplyv na psychiku ženy, neviditeľný strojček a jeho rýchly účinok na skrášlenie úsmevu nielen u detí, ale aj dospelých, zmiernenie chronickej bolesti vďaka terapeutickému účinku CBD, teda nepsychoaktívnemu kanabinoidu obsiahnutému v konope či o tzv. „mommy makeover“ zákrokoch, ktoré pomáhajú mamičkám po pôrode získať telo, v ktorom sa cítia krásne. Mikrofón putoval z rúk algeziologičky, do rúk plastického chirurga či kouča. Peter Strcula, školiteľ a majiteľ vzdelávacej firmy sa dotkol vysoko aktuálnej témy vyhorenia. Ako prevenciu odporúča dobíjanie energie prostredníctvom starostlivosti o telo, myseľ, srdce a dušu.
Poobedňajší blok sa niesol v znamení zdravého stravovania a jeho účinkov na naše myslenie a následne duševné zdravie. Odzneli inšpiratívne príbehy žien, podnikateliek, ktoré sa zhodujú, že spokojný, vyrovnaný život našli až vtedy, keď dokázali prijať samé seba a začali sa mať rady také, aké sú. Postavili si seba na prvé miesto, venovali pozornosť signálom svojho tela a robili kroky k tomu, aby sa začali cítiť dobre. Vtedy prišila spokojnosť i samotný úspech.
Skvelá talkshow s ambasádorkami celoročnej výzvy #prezdraviezeny
Večer zakončila talkshow štyroch žien, influenceriek, ktoré vyšli z komfortnej zóny, otvorili svoj svet ostatným ženám na sociálnych sieťach a stali sa pre mnohé z nich vzorom. Lebo na príklade iných žien, v diskusii s nimi získavame rozhľad a otvárajú sa nám nové možnosti. Ženy potrebujú cítiť a vedieť, že tam vonku je niekto, kto prežíva to isté, čo ony, kto sa cíti rovnako ako sa cítia ony a navzájom sa podporovať a hľadať riešenia.
Aj akčné ženy potrebujú pravidelne spomaliť
„Konferencia Pre zdravie ženy je tu preto, aby nám všetkým každoročne pripomínala, aké dôležité je spomaliť. Zastaviť to rýchle životné tempo, ktoré máme a venovať pozornosť sebe samej. Môjmu telu, ktoré mi vysiela signály, keď niečo nie je v poriadku. Vedieť ich rozpoznať nie je jednoduché, ale ani nemožné. Hlavne ich nemôžeme ignorovať. A to si musí každá žena uvedomiť. Že prevencia je tu preto, aby nás chránila. Aby mamy zostali zdravé a silné pre svoje deti, rodinu a najbližších. Lebo až keď sa žena postará sama o seba, svoje zdravie a šťastné prežívanie, môže sa postarať o všetkých naokolo,“ hovorí autorka konceptu interaktívnej konferencie Pre zdravie ženy, Martina Novotná, zakladateľka online magazínu združujúcemu podnikateľky, Akčné ženy.
Plány s konferenciou sú veľké. Česko-slovenské
V budúcom roku majú Akčné ženy v pláne zintenzívniť zvyšovanie povedomia o dôležitosti prevencie zdravia a hovoriť o tom ešte hlasnejšie. Preto pripravujú konferenciu až v dvoch mestách na Slovensku, v Bratislave a Košiciach. Idú však ešte ďalej a púšťajú sa do organizácie konferencie aj v prvom meste za hranicami našej vlasti, v českej Prahe. „Veríme, že osvetu je potrebné šíriť celosvetovo. Už počas minulého aj tohto ročníka nás vďaka celodennému streamovaniu programu online, sledovali ženy na Kostarike aj v Anglicku. Čechy stále berieme tak trochu ako našu súčasť, ja sama žijem v Prahe a mnohé ženy medzi Slovenskom a našimi najbližšími susedmi pravidelne cestujú za prácou i rodinou. Veríme, že česko-slovenský formát bude mať zmysel,“ uzatvára Martina Novotná.
Interaktívnu konferenciu o všetkom, čo sa týka ženského zdravia prináša ženám každého veku, a nielen im, online magazín pre podnikateľky a všetky ženy, ktoré sa chcú inšpirovať navzájom, akcnezeny.sk
Informačný servis