Aj toto môže byť dôvod, prečo večer neviete zaspať: Modré svetlo!

Optika.png
Foto: Moderná optika

Svetlo má v našom živote významnú úlohu. Je dôležité pre vnímanie okolitého sveta, jeho tvarov, detailov a farieb. No tušili ste, že svetlo môže ovplyvňovať aj to, ako sa cítite, či dokonca to, že má dopad na kvalitu vášho spánku?

Čo je modré svetlo?

Ráno vstanete, pozriete si správy na telefóne, dáte si rannú rutinu a hor sa do práce. V práci si zapnete počítač a celodenný kolotoč povinností sa môže začať.
Pozeráte sa celý deň do monitoru bez toho, aby ste vôbec tušili, že na vás celý deň pôsobí modré svetlo.
Modro-fialové svetlo sa nachádza v LED a fluorescenčných zdrojoch svetla, ktoré sú súčasťou väčšiny moderných zariadení, akými sú počítače, tablety a smartfóny.
Treba byť obozretný, pretože pri nadmernom vystavovaní sa modrému svetlu sa môžete cítiť unavený, napätý a váš spánok môže byť menej kvalitný.

V noci sa mu vyhýbajte

Keď sa zotmie, začne sa v ľudskom tele vyplavovať hormón spánku melatonín. Čo znamená, že čím väčšia je tma, tým viac sa začne v tele vyplavovať.
Do veľkej miery môže narúšať jeho vyplavovanie práve modré svetlo!

Odborníčka na túto tému, optometristka Alexandra Kuciaková odporúča: „Pokúste sa aspoň hodinu pred spánkom nevystavovať modrému svetlu a cez deň si aspoň na pár hodín dajte okuliare, ktoré majú kvalitnú antireflexnú úpravu, ktorá znižuje silu modrého svetla“.

Ako sa chrániť pred modrým svetlom

  • Používajte okuliare. Čoraz viac ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, začínajú používať okuliare s filtrom proti modrému svetlu. Osvedčené sú najmä okuliarové šošovky Crizal prevencia.
  • Telefón si do postele radšej neberte. Ak je to možné, vyhýbajte sa používaniu technológií pred spánkom.
  • Zisťujte. Urobte si malý prieskum toho, čo môže byť vo vašej domácnosti či pracovisku zdrojom modrého svetla.
  • Zapnite si nočný mód. Na svojom smartfóne máte možnosť zapnúť si mód, ktorý čiastočne potlačí modré zložky svetla.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom