Aby ruky neprezradili váš vek, tu je niekoľko zaručených tipov

ako mať krásne ruky
Aby ruky neprezradili váš vek, tu je niekoľko zaručených tipov GettyImages

Ako mať krásne a zdravé ruky? Vyskúšajte nasledujúce rady, ktoré pomôžu.

Ruky prezrádzajú náš skutočný vek. Denne ich používame na množstvo činností a preto niet divu, že sú snáď najnamáhanejšou časťou nášho tela. Pokožka rúk je vystavená znečisteniu v ovzduší, chemikáliám v čistiacich prostriedkoch, dažďu, vetru  a najmä slnku, príliš veľa ktorého často spôsobuje predčasné starnutie pokožky.

Navyše, koľkokrát za deň si ruky umývame aby sme ich zbavili nečistôt a baktérií? Áno, hygiena rúk je nevyhnutná, ale aj ona sa na opotrebovanosti pokožky postupne podpíše.  Pokožka dlaní je oveľa hrubšia ako tá na vrchnej strane rúk. Vekom sa menia hodnoty kolagénu a elastínu a pokožka obsahuje aj menej tukových buniek. Na rukách sú potom často vystúpené žily, hánky prstov sú viac viditeľné, pribúdajú hnedé škvrny a kde-tu i vrásky.

Mnohým týmto zmenám sa dá predísť pravidelným používaním kvalitného hydratačného krému. Správny krém suchú pokožku vypne a tá potom vyzerá mladšie. Vhodnými zložkami krémov na ruky sú aloe vera, bambucké maslo či olivový olej. A nezabudnite na ochranný faktor – ruky sú vystavené slnku viac ako si uvedomujeme a opakované nanášanie krému s ochranným faktorom minimalizuje prípadné poškodenie pokožky. Všetko je to o prevencii.

Pre starnúcu pokožku rúk sú vhodné aj krémy obsahujúce retinol a alfa-hydroxylové kyseliny. Tieto zložky totiž pomáhajú odstraňovať odumreté bunky na pokožke a tým ju omladzujú

Akýkoľvek krém si vyberiete, vždy sa uistite že obsahuje antioxidanty ako vitamín A, C a E. Pokožke prospejete aj keď do jedálnička zaradíte potraviny s vysokým obsahom antioxidantov  – napríklad vo forme citrusového ovocia.

Ďalšie praktické tipy na starostlivosť o ruky:

  • V kúpeľni majte krém vždy hneď pri umývadle a naučte sa ruky krémovať hneď po ich umytí
  • Krém votrite aj do jemnej pokožky v okolí nechtov
  • Kúpte si krém aj v malom cestovnom balení a majte ho vždy pri sebe
  • Zabudnite na fajčenie. Vyhnete sa tak predčasnému starnutiu pokožky rúk
  • Ruky si umývajte v teplej, nie horúcej vode.
  • Pri práci s rukami používajte ochranné rukavice – ochránia pokožku pred čistiacimi prostriedkami, chemikáliami či nečistotami
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom