9 znakov, že máte sklon k bipolárnej poruche

Bipolárna porucha
www.thinkstockphotos.com disorder/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Podľa Aliancie pre depresiu a podporu bipolárnej poruchy „bipolárna porucha postihuje približne 5,7 milióna dospelých Američanov, alebo približne 2,6% populácie USA vo veku 18 rokov a starších ročne.“

Ako identifikovať bipolárnu poruchu a ako s ňou pracovať

Všeobecne platí, že bipolárna porucha sa prejavuje výkyvmi typických nálad, ale je oveľa intenzívnejšia a ohromujúca. Tu je deväť znamení, že vy alebo váš blízky môžete mať bipolárnu poruchu.

1. Intenzívna nálada
Aj keď je skvelé, že osoba prežíva šťastie, nezvyčajne intenzívna šťastná nálada môže znamenať maniakálny stav.

2. Depresívna nálada alebo podráždenosť
Ak sa človek zrazu zmení a zo stavu radosti prejde do depresívnej nálady či podráždenosti, môže to znamenať opak maniakálneho stavu.  

3. Problémy v práci
Náhle výkyvy nálady v práci môžu sťažiť efektívnu komunikáciu na pracovisku.

4. Užívanie návykových látok
Holdovanie alkoholu či návykovým látkam počas manických alebo depresívnych stavov nálady, je ďalším znakom bipolárnej poruchy.

5. Neschopnosť spať
Keď osoba prejde z jedného stavu do druhého, často trpí problémami so spánkom. Záleží však v akom stave sa momentálne nachádza. Ak je napríklad človek v maniálnom stave, nedarí sa mu zaspať. Ak je v depresii, nemusí mať dostatok energie, aby sa dostal z postele.

6. Nedokončené projekty
Osoba trpiaca bipolárnou poruchou, ak prežíva eufóriu, cíti v sebe množstvo energie a odhodlania pustiť sa do mnohých projektov. Tie však nie je schopná dokončiť, keď sa ocitne v stave depresie.

7. Impulzívnosť a výbušnosť
Ďalším znakom je impulzívne konanie. Niekedy sa človek počas maniakálneho stavu bláznivo vrhne do neoverených a riskantných vecí, ktoré potom často ľutuje.

8. Neschopnosť koncentrácie
V depresívnom stave nemusí byť osoba schopná vykonať ani tie najjednoduchšie úlohy.

9. Príliš rýchle a zmätené myšlienky alebo prejavy
Ak má niekto zmätené myšlienky alebo veľmi rýchly prejav, môže to byť príznakom manickej nálad.

Spozorovali ste na sebe alebo na niekom viacero príznakov, ktoré majú tendenciu opakovať sa? Môže ísť o sklon k bipolárnej poruche, ktorý netreba podceňovať.

www.fithacker.ru

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom