Zajtra nás čaká dlhoočakávaný deň Vianoc. Celé týždne náročných príprav budú mať svoj happy end v podobe dokonalého dňa pre nás a našich blízkych. Usadíme sa k štedrovečernému stolu a konečne budeme v pokoji vychutnávať plody tvrdej práce. Vtedy nastane čas na tradície a zvyky, ktoré sa k tomuto dňu viažu. Inšpirujte sa tými, ktoré dodržiavam ja alebo moji známi.
Každá rodina má iné zvyky a tradície, ktoré tvoria ich sviatočný rituál. Niektoré sú obvyklejšie a praktizuje ich takmer každý z nás, iné by sa dali označiť za netradičné, ale za to oveľa originálnejšie.
1. Modlitba pred večerou i po nej
Aj keď na to často zabúdame, Vianoce sú vo svojej podstate náboženským sviatkom, počas ktorého oslavujeme narodenie malého Ježiška. Na Slovensku sa ešte stále väčšina obyvateľstva hlási k nejakej viere, ktorá s týmto zvykom súvisí. Je preto len logické, že tradícia modlitby je na našom území viac ako rozšírená.
2. Krížik na čelo pomocou medu
Tento zvyk taktiež súvisí s náboženstvom, a tak nielen ja, ale i väčšina mojich známych ho už celé pokolenia dodržiava. Aj keď sa občas líšia detaily, symbolika zostáva rovnaká: Sladký krížik na čele zaručí, aby sme boli po celý rok dobrí a sladkí ako med.
Aj v modernej dobe, v ktorej často opovrhujeme zaužívanými konvenciami, by sme sa mali aspoň na malú chvíľu zastaviť a podriadiť sa tradíciám našich predkov.
3. Krájanie jabĺčka
Priznám sa, že ide o tradíciu, ktorú v mojej rodine nedodržiavame. Osobne som za to veľmi vďačná a som odhodlaná v bojkotovaní tohto zvyku pokračovať. Nepáči sa mi predstava, že mám pri krájaní jablka tŕpnuť a obávať sa, že sa v strede objaví krížik. Na druhej strane nepoznám nikoho, koho by nepotešila hviezdička a s tým súviasiace šťastie & zdravie pre celú rodinu. Aj keď na predurčenie do istej miery verím, nenechám ovocie, aby mi diktovalo môj osud.
4. Povera o zhasnutí sviečky
Aj v tomto prípade ide o určenie vášho skorého skonu. Tradične sa verí, že ak pri stole zhasne na vašej strane sviečka, znamená to, že počas nasledujúceho roku zomriete. Osobne by som túto skutočnosť pripisovala skôr nekvalitným výrobkom z vosku a prievanu v izbe, ale konečné rozhodnutie ohľadom tejto povery ponechám na vás.
Keď svetský aspekt Vianoc v podobe zhonu a nakupovania darčekov nahradí ten tradičný.
5. Uplácanie smrtky
Z tejto tradície, ktorú v našej rodine dodržiavame, bol prekvapený takmer každý môj známy. Podstata tohto zvyku, ktorý sa v našej rodine traduje už celé generácie, je jednoduchá. Z každého jedla – od oplátky až po cukrovinky na záver večere – odlúpnete kúsok na samostatný tanierik, ktorý je položený v strede stola, aby k nemu mal ľahký prístup každý člen rodiny. Verí sa, že tým podplatíte smrť a ona sa v nasledujúcom roku vyhne vašim dverám.
Aj keď táto tradícia zaváňa korupciou, nevadí. Keď ide o zdravie vašej rodiny, človek je ochotný vyskúšať čokoľvek.
6. Šupiny z kapra pod obrusom
Každý rok máme šupiny z kapra starostlivo uložené v rohu štedrovečerného stola. Má to rodine priniesť prosperitu, ktorú navyše po Vianociach podporíme aj tým, že si dávame do peňaženky po jednej šupinke.
7. Keď reťaz nahradí hodvábna stužka
Aj keď túto tradíciu doma nedodržiavame, zdá sa mi nadmieru milá. Ide o upravenú verziu pôvodnej reťaze, ktorá sa kedysi ovinula okolo stola, aby sa rodina nerozpadla. Skúste jej modifikáciu v podobe stuhy, ktorou si v rámci rodiny prepojíte zápästia a vyjadríte tým svoju súdržnosť a lásku.
Chcete byť originálny? Potom je stará tradícia v novom šate tým pravým orechovým pre vás.
Nech už sú základom vašich Vianoc dlhoročné zvyky alebo nie, nebojte sa vytvoriť si vlastné, ktoré budú neskôr dodržiavať vaše deti a deti ich detí. Tak sa postupne z milej výstrednosti stane zaužívaná tradícia, počas ktorej si celé generácie spomenú na jej začiatky. Veď aj o tom je tento krásny čas – o spomienke na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami fyzicky, ale navždy zostanú žiť v našich srdciach i spomienkach.
Priatelia, z celého srdca vám v mene redakcie Dámskej Jazdy prajem krásne a požehnané Vianoce! Strávte ich v pokoji a v kruhu vašich milovaných. ♥
Vaša Monika 🙂