DJ/PR Po dlhej zime sa prebúdza príroda. Viete, kam sa vybrať v Českej republike?
Česká republika je známa vďaka svojim historickým pamiatkam. Ale keď vás už cesty zavedú k našim susedom, bola by škoda zostať len v meste. Odporučíme vám aj krásne a unikátne trasy cez lesy, jaskyňami v podzemí i chodníkmi v korunách stromov.
1. Bývalý lom Velká Amerika pri Prahe
Opustený lom Veľká Amerika nájdete kúsok za hranicami Prahy neďaleko hradu Karlštejn. Hovorí sa mu český Grand Canyon. Ťažil sa tu vápenec a ide o 800 m dlhý, 200 m široký a až 100 m hlboký zatopený lom. Na jeho dne sa nachádzajú dve navzájom prepojené jazierka s priezračnou vodou. Voda síce láka na kúpanie, ale vstup je tam zakázaný. Bezpečne si môžete lom prezrieť z vyhliadky priamo pri parkovisku, alebo z cestičiek vedúcich okolo Velkej Ameriky. A keď už budete tu, využite príležitosť a vyberte sa po značených chodníkoch, kde si môžete prezrieť majestátny kráľovský hrad Karlštejn zo všetkých strán. Budete prekvapení, ako málo návštevníkov stretnete. Teda v porovnaní s mestečkom Karlštejn v podhradí. Okolité kopce sú porastené hustými listnatými lesmi, ale na jar je pôda v lese pokrytá kobercom jarných kvetín všetkých farieb a tvarov.
2. Krasová priepasť Macocha pri Brne
Južná Morava má nezameniteľné čaro. Okolo metropole Brna nenájdete len vínne pivničky a nekonečné vinohrady, ale aj jedinečnú krasovú oblasť s názvom Moravský kras. Centrom celej chránenej krajinnej oblasti je priepasť Macocha a ponorná riečka Punkva. Macocha vznikla prepadom klenby veľkého podzemného krasového dómu a dnes je jej dno v hĺbke približne 160 metrov. Slnko svieti až na dno priepasti a ide o jednu z najhlbších priepastí v strednej Európe. Do Macochy sa môžete pozrieť so sprievodcom a nezabudnuteľným zážitkom je tiež plavba na loďke po riečke Punkva. Okolo priepasti vedú turistické trasy, vďaka ktorým môžete na jar preskúmať, ako vyzerá nedotknutý listnatý les.
3. Stezka Valaška na Pustevnách
Pohorie Beskydy, kde sa nachádza aj nový chodník korunami stromov Valaška, je neďaleko priemyslového centra regiónu, Ostravy. Autom ste tam za polhodinku a razom sa ocitnete v úplne inej krajine. V krajine pokoja, pohody a horskej prírody. Lávka medzi stromami začína pri hornej stanici lanovkovej dráhy na Pustevnách. Súčasťou stavby je 22 metrov vysoká rozhľadňa, z ktorej dohliadnete až na pohorie Jeseníky alebo na Slovensko. Chodník ponúka dve unikátne technické riešenia. Zavesený chodník a sklenenú vyhliadku. Tá má evokovať pocit, že človek stojí vo vzduchu. A kam sa vybrať, keď sa pokocháte panorámami? Napríklad k soche pohanského boha Radegasta alebo ku kaplnke sv. Cyrila a Metoda. Možností máte nespočetne.
4. Toulovcovy maštale pri Litomyšli
Neďaleko východočeskej Litomyšle so zámkom, ktorý je perlou renesančnej architektúry, nájdete prírodnú rezerváciu s pieskovcovými skalami. Miestu sa hovorí Toulovcovy maštale. Ide o sústavu uzučkých roklí, ktoré vytvárajú skryté skalné mestečko. Je pretkané systémom chodieb, jaskýň a dier so zaujímavými názvami ako Kuchyně, Sklep, Myší díra alebo Zvon. Skaly tvoria kriedové pieskovce morského pôvodu. Túlať sa tu môžete celé hodiny a je možné, že vďaka všetkým chodníčkom a cestičkám nestretnete ani živej duše. A ako sa tam z Litomyšle dostať? V litomyšlskom infocentre vám radi poradia. Do obce Budislav jazdí pravidelne z Litomyšle autobus a potom stačí nájsť červenú značku.
5. Prírodná sopečná rarita Soos v západných Čechách
Západočeské kúpele sú známe vďaka svojim horúcim prameňom, čo sú zvyškové prejavy dávno vyhasnutých sopiek. Termálne žriedla v Karlových Varoch alebo Františkových Lázňach sú vyhlásené. A práve neďaleko Františkových Lázní leží národná prírodná rezervácia Soos. Ide o rozsiahle rašelinisko a slatinu, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v bahenných sopkách. Náučný chodník vedie po dne vyschnutého jazera, ktoré kedysi dávno bolo plné slanej minerálnej vody. A na čo sa môžete tešiť? Na zvláštne mesačnú krajinu rozbrázdenú eróziou a pokrytú žltou aj bielou vrstvou vyzrážaných minerálnych solí. V rezervácii žije viacero chránených živočíchov a rastie tu množstvo mokraďových a slanomilných rastlín. Rezervácia nie je prístupná celá, dostať sa môžete len na cestičku dlhú niečo vyše kilometra. Ale aj tak by ste podobné miesto v Českej republike hľadali len ťažko.
6. Jarné Jizerské hory pri Liberci
Chránená krajinná oblasť Jizerské hory sa nachádzajú pri Liberci a sú skvelo dostupné dopravou. Aj preto sú medzi Čechmi veľmi obľúbené. Nie je to však jediný dôvod, tým ďalším je ich drsná krása a množstvo značených turistických aj cyklistických trás. A na jar, keď sa vo vyšších polohách topí sneh a pod ním sa prebúdzajú horské lúky do záplavy kvetov, sú obzvlášť krásne. Skúste sa vybrať napríklad na druhý najvyšší vrchol pohoria, na Jizeru, ktorá má na vrchole už z diaľky viditeľný skalný masív. Z Jizery potom môžete smrekovými pralesmi pokračovať k vodným nádržiam Bedřichov alebo Josefův důl.
7. Unikátne Zbrašovské aragonitové jaskyne
Stredná Morava s univerzitným mestom Olomouc sa pomaly dostáva aj na stránky popredných sprievodcov. Má šmrnc, históriu a zatiaľ nie je poznamenaná masovým turizmom. Asi 30 km od Olomouca v kúpeľnom mestečku Teplice nad Bečvou sa ukrýva svetový unikát – Zbrašovské aragonitové jaskyne. Ide o jedinečný jaskynný systém európskeho významu, ktorý vznikol vzájomným pôsobením dažďa a teplých minerálnych vôd vystupujúcich z veľkých hĺbok vo vápencových vrstvách. Unikátnu výzdobu tvorí minerál aragonit, raftové stalagmity a guľovité sintrové povlaky pripomínajúce šišky. Najnižšie úrovne jaskýň sú trvalo zaplnené plynom nedýchateľným oxidom uhličitým. Ale nebojte sa, tam sa so sprievodcom nedostanete. Na jar sa zo zimného spánku tiež prebúdzajú netopiere, ktoré tu zimujú, máte teda jedinečnú šancu stretnúť tieto malé lietajúce cicavce.
Viac tipov nájdete na www.kudyznudy.cz