Nepríjemné žalúdočné ťažkosti nám vedia poriadne pokaziť zaslúžené chvíle oddychu. Čo robiť, aby sme sa vyhli cestovateľskej hnačke?
Cestovateľské hnačky sú najčastejším ochorením, ktoré postihuje turistov. Väčšina prípadov týchto ťažkostí (50 – 80 %) je bakteriálneho pôvodu a najčastejším vyvolávateľom sú enterotoxické kmene baktérie Escherichia coli, salmonely, šigely, kampylobaktery, z vírusov sú najčastejšími pôvodcami vírus Norwalk (Norovírus), rotavírusy a adenovírusy, z parazitov je to Giardia lamblia a Entamoeba histolytica. Avšak v 15 – 20 % prípadov sa nezistí, aký mikroorganizmus hnačku vyvolal.
Kedy ide o hnačku?
Hnačka sa objaví obyčajne počas 1. týždňa pobytu, ale môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov. Diagnostika vychádza najmä z anamnestických údajov. Na základe ťažkostí si ju stanoví už aj samotný pacient a vo väčšine prípadov odznie počas 1 – 2 dní bez liečby. Ak hnačka neustupuje, alebo sa v stolici objaví krv alebo hlieny, tak väčšinou pacient vyhľadá lekára. Ten dá urobiť aj mikrobiologické vyšetrenie, čím sa zistí pôvodca ochorenia.
Najrizikovejšie destinácie pre vznik infekcie sú rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afrika, Stredný Východ a Ázia. A tu je dôvodom najčastejšie porušenie základných pravidiel hygieny, požitím kontaminovanej potravy alebo vody od chorých s hnačkovým ochorením, alebo od osôb, ktoré nemajú žiadne klinické príznaky ochorenia (bezpríznakoví nosiči).
Hnačkové ochorenie je vyvolané tiež nedostatočnou tepelnou úpravou stravy a pri nesprávnej príprave stravy, či jej skladovaní.
U väčšiny má hnačka náhly začiatok s rôznou frekvenciou hnačiek, občas sa objaví pocit na zvracanie, alebo aj zvracanie, kŕče v bruchu, nafukovanie a nechutenstvo. Vážnejšie prípady sú aj s výskytom krvi alebo hlienov. Pri častých hnačkách je pacient ohrozený dehydratáciou.
Tipy, ako sa vyvarovať pred hnačkou
V prvom rade nekonzumujte potravu z pouličných stánkov, kde sa jedlá pripravujú v improvizovaných podmienkach s nízkou úrovňou hygieny.
Skúste navyše počas dovolenky dodržiavať nasledujúce zásady:
– jedlo konzumovať ihneď po jeho príprave, pokiaľ je ešte teplé,
– zeleninu tiež jedzte len po tepelnej úprave,
– šaláty radšej nekonzumovať vôbec,
– ovocie len také, ktoré sa dá ošúpať, a keď sa nedá uvariť alebo ošúpať, radšej ho nejesť,
– zmrzlinu len balenú z kontrolovaných výrobní,
– vodu na pitie aj na umývanie zubov len z originálne balených fliaš,
– umývať si ruky pred jedením a vždy po použití toalety.
Ak cestujete do krajín, kde sa vyskytuje cholera alebo týfus, treba zvážiť možnosť dať sa zaočkovať.
Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať tekutiny a soli. Nesmie dôjsť k odvodneniu organizmu.