Každý z nás sa snaží vytvoriť domov, ktorý by bol bezpečný a útulný pre všetkých členov domácnosti. No pozor, existujú skryté hrozby, o ktorých ste možno netušili.
Vedeli ste o tom, že niektoré predmety a výrobky, ktoré používate, môžu ohrozovať vaše zdravie? Pravdou je, že existuje celý rad známych karcinogénov v našich domovoch, ktoré číhajú v sprche, na toalete, v kuchynských skrinkách alebo inde vo vašom byte či dome. Ktoré z nich majú potenciál k podstatnému zvýšeniu rizika vzniku rakoviny? Tu je niekoľko z nich.
Osviežovače vzduchu
Podľa správy uverejnenej Radou na ochranu prírodných zdrojov, mnoho osviežovačov pravidelne používaných v našich domovoch obsahuje látky, ktoré majú karcinogénny potenciál. Drvivá väčšina týchto výrobkov skrýva v sebe škodlivé zlúčeniny nazývané ftaláty.
Rôzne typy ftalátov majú rôzne zdravotné následky, aj keď väčšina z nich môže ovplyvniť reprodukčné zdravie. Mnoho z nich vie dokonca zhoršiť dýchacie ťažkosti a zapríčiniť astmu.
Vyrobte si preto radšej domáci osviežovač vzduchu. Jeho výroba je jednoduchá a všetko, čo potrebujete je naliať destilovanú vodu do misky a nakvapkať do nej obľúbený vonný olej.
Sviečky
Druhý potenciálne nebezpečný a toxický produkt vo vašej domácnosti je skrytý vo vnútri vašich obľúbených vonných sviečok. Všetci vieme, že olovo je nebezpečné a otrava touto látkou býva katastrofálna pre naše zdravie, ale keď vidíme názvy, ako sú silica a aromaterapia, automaticky predpokladáme, že tieto výrobky sú zdravé.
Niektoré sviečky totiž môžu obsahovať olovené knôty. Takéto produkty sú napríklad v USA zakázané. U nás si na ne treba dať pozor a posvietiť si najmä na tie, ktoré sú dovážané z Číny. Ako zistiť, že máte doma sviečku s nebezpečným knôtom? Použite na to kus papiera. Zoberte sviečku a šúchajte nezapáleným knôtom po papieri. Ak vám na ňom zostane ceruzkovo šedý odtlačok, ruky preč od takejto sviečky. Ďalším testom je, keď vysoko nad plameňom sviečky podržíte papier. Ak sú sadze na ňom šedé, sviečka môže obsahovať olovo.
Šarapatu vedia spraviť aj parfumované a parafínové sviečky, ktoré po zapálení uvoľňujú do ovzdušia polycyklické aromatické uhľovodíky spôsobujúce rakovinu.
Závesy v sprche a ostatné plasty
Ďalšie nebezpečenstvo môžu predstavovať toxíny ukryté v plastoch, ktoré sa zdajú byť po celom dome. Ide najmä o polyvinylchlorid, ktorý má skratku PVC. Je to tretí najčastejšie používaný plast po celom svete. Aj keď PVC môže byť neškodné, treba si dať naň pozor v teplom prostredí. Vplyvom tepla totiž môže dochádzať k uvoľňovaniu toxických karcinogénnych zlúčenín do prostredia, v ktorom žijeme.
Aj sprchové závesy obsahujú PVC a iné toxické látky, ktoré sa môžu uvoľňovať počas sprchovania najmä teplou vodou. Tieto toxíny môžu ovplyvniť reprodukčný systém, dýchací systém a tiež zvýšiť riziko rakoviny. Niektoré z plastových materiálov použitých na výrobu detských hračiek, kontajnerov a iné plasty môžu byť tiež zdravotným rizikom. Zdravšie alternatívy pre sprchové závesy sú prírodné bavlnené záclony alebo EVA závesy (EVA je netoxická alternatíva k PVC).
Čističe kobercov
Mnoho výrobkov tohto typu zameraných na odstránenie škvŕn obsahuje látku s názvom perchlóretylén. Perchloroethylene, ktorý poznáme aj pod názvom tetrachlóretylén, je spojený so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny pľúc.
Čističe kobercov a šampóny na poťahy sedačiek niekedy tiež obsahujú zlúčeninu zvanú naftalén. Naftalén býva pre naše zdravie nebezpečný a spája sa so zvýšeným rizikom rakoviny hrtana a pľúc.
Ak sa chcete vyvarovať podobných výrobkov a mať čisté koberce či sedačky, použite jedlú sódu. Dobre pohlcuje pachy, účinne čistí škvrny a nečistoty. Takisto aj biely ocot môže pomôcť v boji s nečistotami na kobercoch. Vyrobte si domáci čistič kobercov, a to tak, že koberec najskôr posypete s jedlou sódou, do vody pridáte ocot a nanesiete na koberce. Počkáte, kým uschnú a prášok, ktorý zostal, vysajete.
Čistiace prostriedky
Podľa American Cancer Society, ďalší karcinogén skrytý u vás doma, môže byť trichlóretylén a perchloroethylene, ktorý sa nachádzal aj v spomínaných čističoch kobercov. Tieto chemické látky sa často používajú v suchých čistiacich prostriedkoch. Napríklad, ak nosíte odev, ktorý bol očistený chemicky, vystavujete sa tak nevedomky pôsobeniu spomínaných toxických látok.
Insekticídy a pesticídy
Aj výrobky, ktoré používame v spojitosti s našimi štvornohými členmi domácností, môžu predstavovať skrytú hrozbu. Existuje celý rad potenciálne karcinogénnych chemikálií, ktoré obsahujú produkty určené na hubenie vší, kliešťov a bĺch.
Niektoré výrobky proti blchách obsahujú tiež organofosfátové insekticídy, permetrin a karbamát. Tieto produkty sú uvedené ako rakovinotvorné pre človeka.
Antibakteriálne produkty
Niektoré výrobky používame v snahe uchrániť sa pred nebezpečím ohrozujúcim naše zdravie. Často však netušíme, že majú skôr opačný účinok. Takými produktami sú napríklad antibakteriálne prípravky, ktoré sú údajne navrhnuté tak, aby naše prostredie urobili bezpečnejším.
Nedávno sa však objavili obavy, že zložka použitá v mnohých antibakteriálnych prípravkoch, a to triclosan, môže byť pre nás rakovinotvorná. Triclosan nájdete v mnohých kozmetických prípravkoch, mydlách a dokonca aj v zubnej paste. Obavy potvrdil i nedávny výskum, ktorý bol však realizovaný zatiaľ iba na myšiach.
Zdroj: www.healthyandnaturalworld.com