7 dôvodov, prečo nenávidíme Vianoce

Vianoce
Prečo nenávidíme Vianoce? Thinkstock

Keď sme boli deti, Vianoce sme milovali. Tešili sme sa na darčeky, na zimné prázdniny, lyžovačku a návštevu starej mamy.

Ako nám pribúdali roky a stali sa nám dospelí jedinci, začali sme sviatky vnímať úplne ináč, aj s ich tienistýmo stránkami.
Predvianočný zhon v práci, na cestách, v obchodoch, nezmyselné nakupovanie a prejedanie sa, finančné výdavky, únava. Stres z toho, že práve v tomto koncentrovanom období sa musíme tváriť šťastne a rodinne, aj keď najradšej by sme zaliezli niekde na samotu, s knihou  a pohárom červeného vína.
Prečo sviatky nenávidíme?
Tu je sedem dôvodov, kvôli ktorým sa stresujeme možno viac ako inokedy:
1. Prievan v peňaženke
Podľa prieskumov, Slováci a Češi minú na vianočné darčeky v priemere od 250 Eur a viac. Sme posadnutí nakupovaním, Na jednej strane máme radosť z obdarúvania najbližších, na druhej strane každá sranda niečo stojí a darčeky pre celú rodinu dokážu poriadne prevetrať peňaženky. O nákupe potravín a všelijakých pochutín  a alkoholu na Vianoce už ani nehovoriac.
2. Stres náš každodenný
V čase od Mikuláša, cez Štedrý deň až po Silvester je nebezpečné vyjsť nielen na námrazou pokryté chodníky, ale aj na cesty plné áut. Nebodaj máte cez obed stretnutie v nákupnom centre, poťažky zaparkujete. V robote všetci šalejú, lebo všetky projekty treba mať naplánované a rozpočty schválené do konca roka. V potravinách si odstojíte peknú radu aj v prípade, že ste zabudli kúpiť len prášok do pečiva alebo majonézu. O zvýšenej nehodovosti a agresivite trúbiacich a nadávajúcich šoférov kolujú chýry celú zimu.
3. Vianoce-sviatky obžerstva
Viete prečo si dávame novoročné predsavzatia ohľadom štíhlej línie a zdravej životosprávy? Aby sme sa mohli počas dvoch decembrových týžďňov kvalitne prejedať. Kto z nás by neabsolvoval kolečko po celej rodine a štrnásťdňový kapustnicovo-rezňovo-šalátový maratón naprieč celým Slovenskom. O 45-ich rôznych druhoch koláčov teraz schválne pomlčíme. Permanentka do fitness centra ako novoročný záväzok to istí. V januári tam zvykne bývať plno. Vo februári už menej.
4. Vianočné reklamy a vianočné ozdoby
Aj vám sa zdá že vianočný materializmus a reklamy začínajú z roka na rok skôr? Akonáhle sfúkneme posledné sviečky po dušičkách a vyhodíme zoschnuté chryzantémy, už na nás z televíznych reklám číhajú vianočné reklamy. Obchodné domy postupne a nenápadne pridávajú vianočnú výzdobu. A úplnú paniku chytíme, keď pri vstupe do potravín ako prvé natrafíme na čokoládových Mikulášov a vianočné kolekcie.
5. Strach zo samoty
Nie každý má to šťastie, že žije v usporiadanej a ucelenej rodine. Medzi nami je veľa tých, ktorí prišli o svojich najbližších, nemajú domovy, rodinu. Alebo ju majú ale netrávia s ňou sviatky. Títo ľudia mimoriadne ťažko prežívajú sviatky a chytá ich paniku už len pri pomyslení že prichádzajú Vianoce. Vtedy si ešte viac uvedomujú samotu. Často prepadajú depresiám a nevedia sa dočkať, kedy sa život vráti späť do normálu po Troch kráľoch. Pravidelný pracovný režim je pre nich vykúpenie.
6. Oskara za najlepšiu hereckú rolu vyhráva- Vianočná pretvárka
Mnohí z nás síce žijú v usporiadaných rodinách, ale vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny sú na bode mrazu. Väčšinou je to otázka, alebo lepšie povedané obeta kvôli deťom, rodičom, súrodencom. Štedrovečerná večera je vtedy ako časovaná rozbuška. Nikto nevie kedy vybuchne, ktorá svokra komu stúpne akým vyhlásením na otlak alebo nevesta krivým pohľadom naruší rovnováhu večera. Takáta situácia väčšinou predstavuje väčší stres, akokeby sme boli sami.
7. Musíme sa baviť, tu a teraz
Väčšina z nás je na konci roka tak fyzicky a psychicky vyčerpaná, že pekne sa obliecť, presúvať sa, socializovať a usmievať sa je to posledné, na čo máme chuť. Vtedy by sme sa najradšej videli rozvalení na gauči, v teplákoch, pred televízorom, s pohárom šampanského v ruke a táckou koláčov pred sebou,  len s najbližšími.
Ale aby to neboli len negatívne veci, sú to práve stretnutia s najbližšími a nakupovanie darčekov, pečenie a vianočné vyzdobovanie našich obydlí, ktoré nás na Vianociach najviac tešia. Lebo kvalitný čas, ktorý strávime počas sviatkov s rodinou, v rodinnej pohode, je po zdraví to najvzácnejšie čo máme a čo nás nabíja pozitívnou energiou po celý rok.
Aj Bridget Jones prepadla predvianočnej depresii

Emma Green, Zdroj: Youtube

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom