6 znakov, že vás vaša práca ničí!

Práca
6 znakov, že vás vaša práca ničí! thinkstockphotos

Nenávidíte svoju prácu a deprimuje vás už len pomyslenie na to, že tam opäť musíte ísť? Neustály stres a frustrácia sa môže odraziť aj na vašom zdraví. Zistite, kedy vás práca začína ničiť a vy nutne potrebujete zmenu.

V práci strávime väčšiu časť svojho života, a preto by nás mala baviť a napĺňať. Pokiaľ patríte k tým šťastlivcom, ktorí považujú svoje zamestnanie za koníček, gratulujeme. Väčšina však svoju prácu vníma ako nutné zlo. Podľa prieskumov až traja zo štyroch opýtaných svoju prácu považujú za neuspokojivú, deprimuje ich a sú v nej len kvôli pravidelnému príjmu. Prečítajte si signály, kedy vás práca začína zabíjať.

1. Nedostatok spánku

Neviete spať, pretože neustále premýšľate nad tým, čo vás čaká nasledujúci deň v práci. Nedopujte sa zbytočne práškami na spanie, len aby ste svoju myseľ na chvíľu oklamali a dopriali jej odpočinok. Dlhodobá únava je pre organizmus mimoriadne nebezpečná. Vaše telo vám rýchlo pri nezdravom pracovnom tempe vypovedá. Uvedomte si to skôr, než skončíte v nemocnici.

Vedci tvrdia: Práca v noci prináša aj túto hrozbu!

2. Zhoršenie zdravotného stavu

Neustály stres, nekonečné pozeranie sa do monitoru či nepravidelné stravovanie. To všetko sa prejaví na vašom zdraví a vy zrazu v ordinácii u lekára trávite viac času ako v práci. Aj v práci by ste mali mať určitý režim. Vyčleňte si čas na kávu, poriadny obed či pár minútovú poobednú siestu. Zdravie máte len jedno a žiadne peniaze vám ho nevrátia.

3. Málo času na blízkych

Nestíhate vyzdvihnúť deti zo školy, nemáte čas na spoločné chvíle s partnerom a telefón či počítač je zrazu vaším najčastejším spoločníkom. Nebuďte otrokom vlastnej práce a majte vždy rodinu na prvom mieste.

Je síce skvelé, že zrazu môžete deťom kúpiť viac vecí, ale vašu lásku im to nenahradí. Prehodnoťte preto svoje priority skôr, ako sa vám začne rodina rozpadať.

4. Syndróm vyhorenia

Robíte v práci maximum, ste ochotná, učenlivá a zodpovedná. Bez mihnutia oka urobíte aj niečo navyše, keď vás o to šéf požiada. Vaša snaha sa však nijako neodzrkadľuje na vašom príjme, ani na odmenách. Pri opakovanom sklamaní sa môže dostaviť frustrácia, či dokonca syndróm vyhorenia.

Päť jedál, ktoré vám dodajú energiu

5. Nič nestíham …

Robíte nadčasy, vynecháte obed a robotu si so sebou beriete domov, no napriek tomu nestíhate splniť šéfove požiadavky. Toto je jeden z najhorších spôsobov, ako práca môže človeka zničiť. Pracujete ako stroj a zanedbávate svoje biologické či psychické potreby, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

6. Sexuálne problémy

Dlhodobé negatívne vplyvy pracovného prostredia spôsobujú u mužov neplodnosť a ženám môžu privodiť potraty či predčasné pôrody. Tieto problémy následne vedú k rozpadu manželstva.

Odpovedali ste na väčšinu z týchto otázok pozitívne? Potom je najvyšší čas vážne sa zamyslieť nad zmenou svojho zamestnania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom