6 skrášľovacím procedúr, ktoré škodia vášmu zdraviu

Beauty, pokožka, pleť, mejkap, pery, tvár, kráska
Ako správne používať lícenku? Naučíme vás to! Thinkstock

Už v minulosti podstupovali nielen ženy ale i muži rôzne formy skrášľovania, a to niekedy aj za cenu svojho zdravia.

Opaľovanie

Aj napriek vážnych zdravotných rizikách sa veľa ľudí z nás s obľubou opaľuje. A nielen slnko, ale tiež solárne lampy a solária, ktoré imitujú ultrafialové (UV) žiarenie prispievajú k predčasnému starnutiu pleti, poškodeniu kože, vzniku melanínu a popáleninám.

Okrem toho, časté vystavenie UV žiareniu môže viesť k závislosti na opaľovanie. Štúdia 2010 publikovaná v časopise klinickej a experimentálnej dermatológie zistila, že ženy, ktoré sa začínajú opaľovať v mladšom veku, môžu pociťovať nutkavú túžbu vystaviť svoju pokožku každoročnému opaľovaniu.

Afro copíky alebo dredy

Zaplietanie drobných vrkočov či dredov môže prispieť k trvalému vypadávaniu vlasov. Aspoň tak tvrdí štúdia z roku 2011 publikovaná v časopise Archives of Dermatology, ktorá zistila, že až 60 percent majiteliek takýchto účesov vykazovala známky pokročilého vypadávania vlasov.

Čítajte aj: 10 príznakov, že vám chýba železo

Tetovanie

Početné tetovania kože sú spojené s vyšším rizikom hepatitídy C. Zvlášť v prípade, ak tetovacia ihla bola kontaminovaná infikovanou krvou. Hepatitída C je spôsobená vírusom, ktorý útočí na našu pečeň a môže spôsobiť jej cirhózu či jazvy. V horších prípadoch dochádza k rakovine pečene a jej zlyhaniu.

Ľudia, ktorí sa dávajú často tetovať, sú tiež náchylní k infekciám kože, čo spôsobuje začervenanie, opuch a bolesť.

Okrem toho môžu farbivá použité počas tetovania (napríklad červená, zelená, žltá a modrá) spôsobovať alergické kožné reakcie, ako je svrbivá vyrážka, ktorá sa objavuje na tetovanej časti pokožky.

Circle šošovky

Tieto šošovky, vďaka ktorým vaše oči vyzerajú väčšie ako oči postavičiek z japonských komiksov, sa tešia čoraz väčšej popularite. A to napriek tomu, že ich časté nosenie je nebezpečné. Môžu totiž poškodiť zrak. Zvážte radšej túto módnu výstrelku a keď už, noste ich iba krátko a pri nepríjemnom pocite v oku či zahmlenom videní ich hneď vyberte.

Čítajte aj: Toto sa vám snaží povedať váš jazyk: Nepodceňujte ho!

Denný a nočný krém. Potrebujeme používať obidva?

Nebezpečné krémy na zosvetlenie pokožky

Niektoré kozmetické prípravky, najmä tie, ktoré sa používajú na zmiernenie pigmentových škvŕn a zosvetlenie pleti, obsahujú vysoké množstvo ortuti. Ortuť zamedzuje tvorbe pigmentu v koži, preto je častou súčasťou týchto produktov. „Vysoké množstvá ortuti spôsobujú vážne zdravotné komplikácie,“ varuje dermatológ MUDr. Charles Lee. Napríklad dochádza k poškodeniu obličiek a nervového systému. Veľa ortuti môže dokonca počas tehotenstva vážne ohroziť zdravie nenarodeného dieťaťa. Ako sa tomu vyhnúť? Skontrolujte si na zakúpenom výrobku etiketu. Ak krém obsahuje zložky, ako je chlorid ortutnatý, kalomel ortutnatý, Mercurio, alebo ortuť, okamžite ho prestaňte používať.

Vlasové produkty na vyhladenie vlasov

Niektoré výrobky, ktoré sa používajú na vyrovnanie, vyhladenie vlasov, môžu obsahovať nebezpečné chemické látky, ako je napríklad formaldehyd. Táto látka je silne zapáchajúci plyn, ktorý môže dráždiť oči i nos, a spôsobiť alergické reakcie, astmu, problémy s dýchaním, kožné vyrážky či pálivý pocit pri jeho vdýchnutí.

Zdroj: www.livescience.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom