6 najväčších mýtov o opaľovacích krémoch. Viete o nich?

6 najväčších mýtov o opaľovacích krémoch. Viete o nich?
6 najväčších mýtov o opaľovacích krémoch. Viete o nich? Thinkstock

O ochranných prostriedkoch pred UV lúčmi už bolo popísané všeličo. Čo z toho je pravda a čo nie?

Mýtus č.1: Ľudia s tmavou pokožkou nemusia používať ochranný opaľovací krém

Chrániť sa opaľovacím krémom je dôležité bez ohľadu na farbu a tón pleti. Každý typ pokožky sa totiž na slnku môže spáliť, bez poctivého natierania pokožka skôr starne a je vystavená väčšiemu riziku vzniku rakovinového ochorenia.

Mýtus č. 2: Ak má make-up ochranný faktor, nie je nutné použiť aj opaľovací krém

Ochranný faktor dnes zdanlivo obsahuje takmer všetko, čo sa dá kúpiť v drogérii. Nájdeme ho v podkladových bázach, mejkape, bronzeroch, lícenkách či v púdroch. Myslieť si ale, že po aplikácii týchto kozmetických prípravkov je naša pokožka dostatočne chránená je omyl. Podklad pod mejkap alebo lícenku si totiž nanášame nerovnomerne a len na niektoré miesta na tvári – ich ochranný faktor je preto skôr len doplnkom plnohodnotného ochranného krému. Na bežné denné nosenie postačí krém s ochranným faktorom SPF 30, ktorý okrem ochrany pred slnkom pokožke dodá aj hydratáciu.

Mýtus č.3: Vode odolný opaľovací krém stačí naniesť iba raz

Ani vode odolný opaľovací krém vám nezabezpečí dokonalú ochranu pred pôsobením slnečných lúčov. Odporúča sa znovu nanášať aspoň každé dve hodiny, pri častom pobyte vo vode alebo sa veľa potíte, ho treba aplikovať ešte častejšie. Aby ste na opakované natieranie na pláži nezabudli, položte si opaľovací krém na viditeľné miesto. Ak ani to nepomôže, nastavte si pripomienku v telefóne – ten má väčšina z nás po ruke aj na dovolenke 😉

Mýtus č.4: Opaľovací krém stačí natrieť len na niektoré časti tela

Ktorákoľvek nezahalená časť vášho tela si vyžaduje ochranu pred slnkom. Často najväčšiu pozornosť venujeme najmä tvári, ale slnko zanecháva stopy v podobe pigmentových škvŕn aj na nohách, rukách, krku, ušiach, ramenách či dekolte. Krémom s ochranným faktorom preto natierajte každú odhalenú časť tela.

Mýtus č.5: Opaľovacie krémy pre dospelých poskytujú menej ochrany ako tie pre deti

Opaľovacie krémy obsahujú rovnaké aktívne ochranné zložky bez ohľadu na to, či sú určené pre deti alebo dospelých. Rozdiely sú často len v typoch použitých receptúr – tie v krémoch pre deti sú prispôsobené ich oveľa jemnejšej pokožke. Detské opaľovacie krémy bývajú taktiež často neparfumované, bez parabénov a ďalších látok. Detské opaľovacie krémy okrem toho neštípu, ak sa deťom náhodou dostanú do očí.

Mýtus č.6: Poslúži aj minuloročné balenie krému

Ak máte doma poloprázdne balenie opaľovacieho krému z minulého roka, radšej ho vyhoďte. Pred použitím si vždy skontrolujte jeho odporúčaný dátum spotreby – ak je krém starý, určite už nie je taký efektívny ako by mal byť. Pokožku máme len jednu, malo by nám teda záležať na tom, čím sa krémujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom