Aj keď sa to nezdá, naozaj môžete jesť viac a prijímať menej kalórií. Jedlá, ktoré obsahujú veľa vody a vlákniny, vás zasýtia bez toho, aby ste z nich pribrali. V článku sa dozviete, ako môžete pridať do svojho jedálnička jedlá a zároveň stále dodržiavať diétu.
„Jedzte menej„. Toto je tá veta, ktorú ste, ak sa snažíte schudnúť, počuli viackrát ako by ste asi chceli. „Ale ak budem jesť menej, budem strašne hladná!„, kričí vaše ja. Iste, keď zmenšíte množstvo jedla, znížite aj príjem kalórií – až tak to však nefunguje, ak tiež nezmeníte to, čo jete. Ale naozaj môžete jesť viac a súčasne prijímať menej kalórií. Musíte len vedieť, ako „navýšiť objem“.
Chcete sa cítiť plní, ale jesť menej? Vyskúšajte tento odskúšaný diétny trik
Existuje niekoľko dôvodov, prečo zmenšenie veľkosti porcie – bez toho, aby ste zmenili, čo jete – nefunguje veľmi dobre samo o sebe. Po prvé, ak je strava, s akou diétu začínate, nevhodná, tak výsledok je, že jete polovičnú porciu nevhodnej stravy. Čo síce znamená, že prijmete menej kalórií, ale vaše telo nedostane všetky živiny, ktoré potrebuje.
Je tu však ešte ďalší dôvod, pre ktorý zmenšenie porcie jedla bez zmeny potravín zväčša zlyháva. Ak zmenšíte porcie jedla, logicky prijmete menej jedla, čo znamená, že budete menej plní… a teda budete aj oveľa viac hladní.
Väčšina z nás je totiž zvyknutá na určitý pocit nasýtenia, ktorý sa dostaví po zjedení istého množstva jedla, ktoré zaplní určitý priestor v našom žalúdku. Množstvo jedla, ktoré zjeme, býva zvyčajne rovnaké. Ako teda zjesť viac jedla a prijať menej kalórií?
Odpoveď je pomerne jednoduchá. Pridáte do svojho jedálnička jedlo, ktoré obsahuje veľa vody a vlákniny – to vás nasýti bez toho, aby ste z neho pribrali. Inými slovami vašim cieľom bude navýšiť objem jedla pri čo možno najmenšom množstve kalórií.
Sústreďte sa na ovocie a zeleninu. Dôvod je zrejmý. Tieto potraviny sú tvorené z 80% vodou a zvyšných 20% je výživný balíček bohatý na vlákninu. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo odporúčame, aby ľudia jedli viac ovocia a zeleniny. Ak si rátate kalórie, môžete vidieť, ako malé zmeny môžu spôsobiť veľký rozdiel vo vašom kalorickom príjme.
Ako jesť viac jedla a menej kalórií
Zoberme si napríklad, aký je rozdiel medzi čerstvým hroznom – ktoré obsahuje veľa vody – a sušenými hrozienkami, ktoré jej obsahujú veľmi málo. Jedna bobuľa hrozna a jedno hrozienko má rovnaký počet kalórií (okolo 5) – čiže ak zjete 20 bobúľ alebo 20 hrozienok, prijmete okolo 100 kalórií z obidvoch.
Ale, 20 bobúľ hrozna má štyrikrát väčší objem ako 20 hrozienok – a zaberie teda viacej miesta vo vašom žalúdku – oveľa viac ako 100 kalórií hrozienok. Čiže, za rovnaké množstvo kalórií, z vodnatých bobúľ hrozna budete oveľa viac nasýtení ako zo sušených hrozienok.A ďalší príklad… čo sa stane ak si na sendvič dáte hromadu šalátu a pár plátkov uhorky namiesto syra? Celá jedna hlávka šalátu má iba 25 kalórií a celá uhorka iba 10. Ale jeden plátok švajčiarskeho syra vás stojí 100 kalórií. Takže, ak si dáte na sendvič zeleninu, zvýšite množstvo bez pridania množstva kalórií. To je tiež dôvod prečo sú šaláty dobré ako predjedlá – zaberú veľa miesta v žalúdku pri pomerne nízkom počte kalórií – samozrejme v prípade, že nie sú namočené v dressingu.
Prečítajte si aj: Ako schudnúť za sedem dní?
Väčšina polievok je z dobrého dôvodu tiež vhodná ako predjedlo. Malá miska nízkotučnej zeleninovej polievky zaberie značné miesto v žalúdku – ale pretože je plná vody a zeleniny, obsahujúcej veľa vlákniny, bude vás stáť iba asi 100 kalórií. V čase, keď príde hlavné jedlo, vy už budete takmer plní – čo znamená, že si môžete dať menšiu porciu na večeru a ušetriť tak nejaké kalórie.
Taktiež zdvojnásobte množstvo zeleniny a vzdajte sa jedál, ktoré sú plné škrobu, ak sa snažíte zmenšiť svoj kalorický rozpočet. Tak napríklad, porcia ryže s 200 kalóriami by mohla byť objemovo nahradená 10 porciami pečeného karfiolu – to by vám žalúdok určite zaplnilo, nemyslíte?
Vlastne, ak pridáte zeleninu do akéhokoľvek jedla, je to jeden z najlepších spôsobov, ako zväčšiť objem jedla pri veľmi nízkom počte kalórií. Čiže, pridajte nakrájanú alebo nastrúhanú zeleninu (mrkva a cuketa sú obzvlášť dobré) do pokrmov ako polievky, dusené mäso, sekaná, obilné jedlá a omáčky na cestoviny. Alebo, vyskúšajte pridať čo najviac napareného špenátu do omelety z bielkov, alebo uvarenú maslovú tekvicu do proteínového kokteilu.
Prečítajte si aj: Chudnete? Zistite, aký typ postavy ste
Ak jedlá obsahujúce veľa vody a vlákniny sú tie, ktoré chcete pridať do svojho jedálnička, keď chcete jesť viac za menej kalórií, pravdepodobne sa budete chcieť vzdať aj tukov a olejov. Keďže tuky a oleje neobsahujú žiadnu vodu ani vlákninu, prispievajú najväčším množstvom kalórií do vašej stravy pri najmenšom objeme jedál. Myslite na toto: čajová lyžička oleja obsahuje také isté množstvo kalórií ako celá čerstvá mandarínka – ale čo vás nasýti viac?
Tu je ďalší trik- pridajte trochu „vzduchu“ do svojho proteínového kokteilu. Nabudúce, keď si budete robiť proteínový kokteil v mixéri, skúste ho o trochu viac vyšľahať, aby ste navýšili objem. Tým, že urobíte kokteil väčší, nezvýšite jeho kalorickú hodnotu – ale kokteil vás iba viac nasýti.
Zdroj: Herbalife