5 spôsobov ako nedovoliť, aby vás niekto vysával a odovzdával vám svoje negatívne energie

energia

Sympatia je schopnosť cítiť súcit s inými. Empatia ide ešte o krok ďalej. Keď je človek empatický, to znamená, že je nie len schopný zaznamenať emócie druhých, ale že ich dokáže vnímať aj ako svoje.  Často sa stáva, že empatickí ľudia absorbujú príliš veľa bolesti a utrpenia zo svojho okolia. To ich potom emocionálne ubíja a blokuje ich schopnosť fungovať na vyššej úrovni. Ak ste boli spolu v jednej miestnosti s negatívnym človekom, potom určite viete, ako hmotné boli jeho emócie. Cítite, ako sa jeho  ťažoba na vás valí a vy máte ťažkosti udržať hlavu vzpriamene. Naučiť sa brániť tomuto typu toxickej energie je preto veľmi dôležitá zručnosť pre život. Váš emocionálny stav vás totiž ovplyvňuje mentálne, psychicky aj duševne.

Nepokúšajte sa ľuďom uľahodiť

Ak sa niekto na vás sťažuje, ohovára vás alebo o vás inak nepekne rozpráva, neberte to osobne a nelipnite na tom, aby vás začal mať rád. To by vás len zatiahlo ešte hlbšie do jeho alebo jej negativity a urobilo vás energeticky a emocionálne závislými na ich názore. Buďte súcitní sami so sebou a zmierte sa s tým, že nie každý vás bude mať rád. A to je úplne v poriadku. Každý z nás máme rozdielne personality a iné veci, ktoré máme radi a ktoré nie. To vytvára pre každého z nás rozdielne životné zážitky. Ukážte lásku najprv voči sebe. Bude to pôsobiť ako ochranné pole okolo vás a zabráni, aby názory iných ľudí vám odčerpávali energiu.

Vedzte kedy povedať nie

Ak k vám domov príde hosť, dovolíte mu nevyzuť špinavé topánky a rozniesť blato po kobercoch? Alebo ho požiadate, aby si očistil topánky, prípadne sa vyzul predtým, než vstúpi do vášho osobného priestoru? Čo ak by ste ho pozvali raz na večeru a on sa potom sám pozýval po zvyšok mesiaca? A čo ak by naliehal, že sa chce vyspať na vašom gauči, aby si ušetril cestu domov? Byť veľkorysým je skvelé, no existuje tenká deliaca čiara, o ktorej je nutné si byť vedomý, aby vás iní nezneužívali. Vytýčte hranice a trvajte na ich dodržiavaní! Je to váš život. Vaše telo, priestor a osobný čas sú sväté chrámy, preto si dobre rozmyslite, ktorým ľuďom umožníte do nich vstúpiť. Nie je nič zlé na tom, ak poviete niekomu „nie“ tak často, ako cítite, že je to potrebné. Dajte druhým jasne najavo, čo sú vaše štandardy ešte predtým, než ich vpustíte do svojho života.

Prestaňte kŕmiť príšeru

Vyššie sme spomenuli pojem „emocionálny upír“. Ide o parazitické osobnosti, ktoré sa doslova živia na vašej pozornosti a prívetivosti. Súčasne vás ale veľmi vyčerpávajú. Investovať čas a emócie do týchto ľudí sa môže síce spočiatku vyplácať, no na koniec sa tak či tak ocitnete vyčerpaní z energie a mnohé ich problémy zostanú stále nevyriešené. Títo ľudia sú smädní po vašej láske. Nikdy ich však nedokážete uspokojiť, pretože sa sami rozhodli zostať v roli obete. Tým, ktorí to potrebujú, môžete ponúknuť vašu podporu, byť načúvajúcim uchom pre priateľa či neznámeho človeka. Snažte sa však identifikovať moment, kedy vaše snahy začínajú byť zbytočné alebo keď ich prosby o pomoc vyznievajú skôr ako dožadovanie sa pozornosti. Nie je vašou povinnosťou riešiť problémy druhých ľudí a to zvlášť vtedy, ak oni v skutočnosti nechcú svoje problémy vyriešiť. Oni chcú byť ľutovaní. Je zdravé vedieť, kedy je lepšie vycúvať! Keď cítite, že sú vaše zdroje vyčerpávané, ponúknite vaše sympatie a opustite danú situáciu. Nie je nič zlé na odmietnutí podieľať sa na dráme niekoho iného.

Návrat k prírode

Niekedy všetko, čo naozaj potrebujete, je oddych od druhých ľudí. Ich chaotické energie môže byť ťažké odladiť, preto si doprajte víkend, popoludnie, či dokonca len hodinu pre seba a choďte na nejaké pokojné miesto. Nechajte vo svojej hlave hlasy prírody nahradiť hurhaj a chaos moderného sveta. Všimnite si jednoduchosť prírody, neexistenciu motívov a koexistenciu všetkých vecí – rastlín, zvierat a zeme. Dýchajte zhlboka a meditujte. Sústreďte sa na naplnenie vášho tela čerstvým kyslíkom a pozdvihnutie svojho ducha. Keď sa potom vrátite k vaším denným rutinám, budete sa cítiť čerství a menej náchylní absorbovať negativitu druhých.

Pamätajte na to, kto je zodpovedný za vás

Vy ste jediní zodpovední za to, ako sa cítite. Vy ste 100% zodpovední za to, či necháte ovplyvňovať vaše myšlienky a emócie. Ak akákoľvek zložka vášho šťastia nie je v rovnováhe, ste to jedine vy, kto máte schopnosť to napraviť. Vaše vnímanie samého seba je mocnejšie, než vnímanie kohokoľvek iného. To však len dovtedy, kým sa nerozhodnete vzdať sa ho a vyžadovať schválenie od niekoho druhého. Keď sa raz rozhodnete byť zodpovední za svoje pocity, vymaníte sa z vplyvu ostatných. Keď ste si sebaistí v tom, kto ste a ako sa chcete cítiť, potom je pre druhých oveľa ťažšie vás vyviesť z rovnováhy. Urobte zámerné rozhodnutia a ujmite sa kontroly nad pozitivitou vo svojom živote. Zvoľte si situácie, ktoré vám zvyšujú energiu a stretávajte sa iba s ľuďmi, ktorí len pridávajú k tomu, kým ste. Majte sa dostatočne radi a povedzte „nie“ vždy, keď si to situácia vyžaduje. Opustite prostredie, ktoré neslúži vašim záujmom. A pamätajte – vy ste zodpovední za svoje životné zážitky. Urobte si ich pre seba a urobte si ich fenomenálne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom