5 pilierov zdravého životného štýlu, na ktoré by sme nemali zabúdať

Zdravie, cvičiť, staršia žena, starnutie
Thinkstock

BRATISLAVA, 14. mája 2018 – Všetci chceme mať zdravý životný štýl a každý chce žiť zdravo. Vieme ale vlastne, ktoré oblasti a aktivity sú dôležité na to, aby bolo naše telo aj myseľ v dobrej kondícii? Odborníci hovoria, že ľudia chcú žiť zdravo, ale nie sú si úplne istí, na čo sa konkrétne zamerať a čo je správne. Tiež bojujú s nedostatkom času a je pre nich ťažké pridať do ich každodenného kolobehu ďalšie činnosti navyše.

Vďaka dostatočnému množstvu pohybu a vyváženej strave dokážeme predchádzať mnohým ochoreniam a ťažkostiam. Väčšina odborníkov zaoberajúcich sa zdravým životným štýlom odporúča zamerať sa na päť kľúčových oblastí vďaka ktorým posilníte svoju imunitu a budete sa cítiť oveľa sviežejšie, zdravšie a šťastnejšie. Ak sa tieto oblasti stanú súčasťou vašej každodennej rutiny, ani si nevšimnete, že robíte niečo „navyše“, na čo si musíte nájsť čas. Odmenou vám bude skvelý pocit a zdravé telo.

#1 VYVÁŽENÁ STRAVA

Zdravá strava musí byť dobre vyvážená, aby nedochádzalo k nedostatku či prebytku v príjme živín. V našom regióne ľuďom väčšinou chýba vláknina a PUFA – polynenasýtené mastné kyseliny. „Ľudia si už tak trochu zvykli užívať pri vyššej stresovej záťaži horčík. Sama sa stretávam s tým, že ženy s prácou, ktorá je náročnejšia na psychiku, siahajú práve po doplnkoch s obsahom horčíku. Trochu sa však podľa mňa zabúda na vitamíny skupiny B, najmä vitamín  B1 – tiamín, B3 – niacín, B6- pyridoxín a B12 – kobalamín, ktoré majú priamy vzťah k správnemu fungovaniu nervovej sústavy. Zvyšujú odolnosť voči stresu a pomáhajú zlepšovať pamäť,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Judita Páleníková. Dobrou správou však je, že B vitamíny sa zväčša nachádzajú v našej strave v relatívne hojnom množstve. Ich deficit sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí držia diéty a vylučujú zo stravy celé potravinové skupiny. „Ďalšie nutrienty, ktoré môžu ovplyvniť naše psychické zdravie sú vitamíny D a E, ale aj omega-3 mastné kyseliny, ktorých najlepším zdrojom je rybí tuk,“ dopĺňa. Prvým krokom k dostatočnému príjmu týchto vitamínov tak môže byť zaradenie ryby aspoň raz do týždňa do vášho jedálnička. Pre lepší a zdravší pocit môžete vyskúšať aj nahradenie koláčov sušeným ovocím. Ak si nie ste istí, či vo svojom jedálničku máte dostatočný počet vitamínov, pijete dostatočne tekutín či máte optimálny BMI index pomôcť vám pritom môže bezplatný  Index zdravia, ktorý vám vypočíta optimálne hodnoty a navrhne, ktorú časť životného štýlu by ste mali zlepšiť.

#2 FYZICKÁ AKTIVITA

Fyzická aktivita nielenže podporuje metabolizmus a pomáha udržiavať štíhlu líniu, ale vďaka nej sa nám uvoľňujú v tele endorfíny vďaka ktorým sa cítime šťastnejšie. Na to, aby sme zvládli fyzickú aktivitu, potrebuje naše telo svaly, kosti a kĺby v dobrom stave a po výkone potrebuje tiež posilniť a regenerovať. Ak nemáte čas a silu po pracovných či iných povinnostiach cvičiť, vyskúšajte zo začiatku chodiť po schodoch namiesto výťahu na ceste do práce alebo vystúpte z autobusu o zastávku skôr, keď sa budete vracať domov. Budete chvíľu na čerstvom vzduchu a ešte spálite nejaké kalórie.

#3 MENTÁLNA ROVNOVÁHA

Telo a myseľ sú prepojené a naša schopnosť spomaliť a odpočívať má vplyv na dobrý spánok. „Veľmi dôležitú úlohu pri  mentálnej rovnováhe hrá kvalita spánku, vymedzenie času na relaxáciu aj takzvaný. aktívny oddych akým sú prechádzky, cvičenie, varenie alebo pečenie,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Judita Páleníková. Práve kvalita spánku má vplyv na úroveň fyzickej energie, duševnú sviežosť a chopnosť koncentrácie v priebehu dňa. Dbajte na to, aby ste si pre seba vyhradili každý deň aspoň 20 minút, aj keby ste mali len počúvať vašu obľúbenú hudbu so zatvorenými očami. Koučka Zora Inka Grohoľová pri nedostatku času odporúča krátke minútové cvičenie, ktoré vám napomôže sa uvoľniť a lepšie zvládať napäté situácie. „Na zvládanie stresu je účinná aj mikromeditácia. Počas 1 minúty stíšte všetky telefóny, notebooky, vypnite hluk okolo seba. Sadnite si pohodlne, zavrite oči a vnímajte všetko, čo v tom momente zmyslovo cítime. Sústreďte sa samostatne na zvuky, ako aj na ticho, chuť v ústach, telesné pocity – či vás niečo bolí, dotyk stoličky, pocit tepla alebo chladu, dotyk látky na tele, či  na vône. Uvedomte si prítomný moment a aspoň na zlomok sekundy sa naň sústreďte. V tomto pocite vám stačí sa jedenkrát pokojne nadýchnuť a vydýchnuť. Budete prekvapení, o koľko lepšie sa budete potom cítiť.“

#4 CELKOVÁ TELESNÁ KONDÍCIA

Pokles celkovej telesnej kondície alebo imunity sa odráža na schopnosti tela bojovať s chorobami. Rovnako ako trénujeme svaly, mozog a vytrvalosť, je potrebné, aby sme trénovali a podporovali tiež imunitu. Čas strávený v prírode, pravidelný denný režim a studené kúpele môžu hodne pomôcť.

#5 ZLOZVYKY POD KONTROLOU

Všetci máme svoje súkromné neresti, ktorých sa nám nedarí zbaviť. Niektoré z nich sú veľmi škodlivé pre naše zdravie, ako napríklad fajčenie, nadmerné pitie alkoholu alebo prejedanie sa. Pri iných si ani neuvedomujeme, že môžu byť škodlivé. Napríklad ak trávime príliš veľa času pri počítačovej obrazovke. V každom prípade sa ich snažte obmedziť a myslite na vaše zdravie. Napríklad jedzte viac ovocia, robte päťminútové prestávky, ak celý deň pracujete pri počítači, alebo sa raz do týždňa choďte prejsť do lesa. Urobte to pre seba a pre svoj lepší pocit.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom