5 ekologických nápadov na vianočný darček

Inner earthytones2.jpg
Foto: remixshop.com

Vianoce sú obdobím radosti a dobrej vôle, časom pre rodinu a priateľov. Je to však aj obdobie odpadu s miliardami pohľadníc, nekonečnými kopami baliaceho papiera, tonami plastových obalov, ktoré sa dostávajú na skládky. Ak chcete počas týchto Vianoc urobiť niečo trošku inak, porozmýšľajte nad ekologickými darčekmi. Či už sú to alternatívne vianočné pohľadnice, rastúce ceruzky, bezplastové slamky alebo oblečenie z Remixu, pre každého je tu niečo.

Písacie potreby s možnosťou pestovania

Každý rok sa na svete predajú viac ako 2 miliardy plastových pier a mnohé končia na skládkach. Pridajte k tomu plastové zošity a máte vážny problém s písacími potrebami.

Písacie potreby s možnosťou pestovania sú uskutočniteľným riešením. Tieto ceruzky, zošity a papierové hárky vyrobené z recyklovaných materiálov sú osadené semenami divokých kvetov. Keď dopíšete, alebo sa vám ceruzka opotrebuje, jednoducho ich zasadíte do záhrady. Je to perfektný darček pre vášho ekologicky zmýšľajúceho priateľa, pestovateľa!

Písacie potreby s možnosťou pestovania, ktoré pôvodne predávalo len pár značiek, sú teraz široko dostupné, predovšetkým na stránkach ako Amazon a Etsy.

Ekologické slamky

Plastové slamky sú v mnohých častiach sveta zakázané a reštauračné siete boli nútené sa prispôsobiť. Problémom je, že ich riešenie prichádza zvyčajne v podobe papierových slamiek, ktoré sa po vložení do vašej ľadovej koly vždy zmenia na kašu.

Poskytnite preto svojim priateľom jednoduché riešenie v podobe kovových, bambusových či dokonca silikónových slamiek. Tieto slamky, dostupné v súpravách, sa často dodávajú spolu s čistiacimi nástrojmi, ktoré predĺžujú ich životnosť a udržujú ich hygienické. Keď si váš priateľ nabudúce kúpi papierovú slamku z fastfoodu a vymení ju za luxusnú kovovú, silikónovú či bambusovú, spomenie si na vás!

Nízkoodpadové toaletné potreby

Toaletné potreby sú vhodným darčekom pre každého príbuzného či kolegu v práci. Všetci sme ich už darovali a dostávali, vo väčšine prípadov sú zabalené v plastoch a spôsobujú neprimerane veľa neporiadku. Tak prečo tieto Vianoce nevyskúšať niečo trochu iné?

Tuhé šampóny, tuhé mydlá, bezobalové bombičky do kúpeľa, tuhá kolínska voda – existuje nespočetné množstvo možností a sú rovnako účinné, ako tie tradičné. Nie sú dodávané v plastových fľašiach, nepoužívajú plastové obaly a sú často navrhnuté tak, aby vydržali mnoho týždňov.

Tieto ekologické toaletné potreby majú nielen nízky obsah odpadu, ale používajú aj zložky, ktoré sú šetrné k pokožke a k životnému prostrediu.

Alternatívne vianočné pozdravy

Každý rok sa vyhodí viac ako miliarda vianočných pohľadníc, no tieto potešujúce, na krátky čas ocenené pohľadnice produkujú aj veľa odpadu z obalov. Ak teda pripravujete ekologické darčeky, začnite s pohľadnicami.

Digitálne pozdravy sú jasným riešením s možnosťami zahŕňajúcimi všetko od komerčných elektronických pohľadníc až po personalizované výtvory a jednoduché správy na sociálnych sieťach. Ak chcete podarovať niečo fyzické, zamerajte sa na recyklovateľné pozdravy, či dokonca na pozdravy s možnosťou pestovania, ktoré nie sú len pre písacie potreby!

Udržateľné oblečenie

Dôležité je taktiež pamätať na to, že Vianoce sú časom pre vás, ako aj pre ostatných – je to čas oslavy všetkého, čo milujete a boja proti stresom obdobia. Tak prečo si nedopriať nový šatník a nepripraviť sa na vaše nové, udržateľné ja. Nachádzame sa ale uprostred hnutia za zelenú módu, v ktorom existuje niekoľko fantastických možností.

Rýchly módny priemysel je jedným z najväčších zdrojov emisií CO2, čo predstavuje približne 10 % celkových globálnych emisií. Je tiež tvorcom veľkého množstva odpadu prostredníctvom nechceného oblečenia, ktoré sa jednoducho vyhodí a odvezie na skládku.

Napríklad Remixshop.com predáva milióny oblečenia, ktoré bolo predtým obľúbené. Neprispievate tým k náročnému výrobnému procesu a môžete dať starým šatám nový život! S týmito výraznými zľavami zažije váš šatník vianočný zázrak, plný nových šiat, v ktorých môžete zažiariť počas sviatočného obdobia.

Môžeme Vám povedať, že budete žiarivou hviezdou na tých firemných oslavách, vychutnávajúc si drinky s priateľmi a rodinné stretnutia. A ak máte nejaké vlastné nechcené oblečenie, môžete ho predať a uvoľniť miesto pre svoje udržateľné nové ja.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom