5 % detí mladších ako päť rokov už malo ošetrený zubný kaz. Správne návyky dentálnej hygieny je preto potrebné pestovať od útleho veku

Little beautiful girl at the dentist smiling
Foto: Getty Images

Starostlivosť o detský chrup je rovnako dôležitá ako starostlivosť o stály. Mliečne zuby zohrávajú kľúčovú úlohu pri správnom vývoji čeľuste. Ich predčasné vypadávanie, či kazivosť v dôsledku zlej hygieny, vedie k  zlému usporiadaniu trvalého chrupu, k rôznym anomáliám zhryzu a následne k liečbe u čeľustného ortopéda. S dôslednou dentálnou hygienou je preto potrebné začať čo najskôr, aby si deti vypestovali správne návyky a vyhli sa neskorším stomatologickým ťažkostiam. VšZP preto svojim malým poistencom uhrádza dentálnu hygienu u odborníka až do výšky 30 eur.

Návštevu zubného lekára treba absolvovať s dieťaťom hneď ako sa objaví prvý zub a preventívne ju opakovať dvakrát ročne s odstupom najmenej štyroch mesiacov. „Podľa našich dát až 5 % poistencov mladších ako 5 rokov už malo ošetrený zubný kaz. Len vlani uhradila Všeobecná zdravotná poisťovňa až takmer 600 000 zubných ošetrení detí za viac ako 18 miliónov eur. Rodičia by preto nemali podceňovať preventívne prehliadky svojich ratolestí. Minulý rok ich absolvovalo 200-tisíc detí a poisťovňa na ne vynaložila viac ako 2,5 milióna eur,“ uvádza hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann. Dodáva, že v rámci prevencie zubár robí aj fluoridáciu gélovými prípravkami, súčasne s inštruktážou čistenia zubov a správnej hygieny.

Najčastejšie chyby v starostlivosti o detské zuby:

  • Zlá technika čistenia zubov
  • Príliš skoro si dieťa začne čistiť zuby samé
  • Neskorý začiatok starostlivosti o zuby
  • Cmúľanie palca a cumlíky

Zubná kefka pre malé deti by mala byť jemná, s väčšou hustotou štetiniek. Je dôležité, aby sa školopovinné dieťa naučilo čistiť si aj jazyk, keďže ide o dôležitú súčasť prevencie kazu. Pre deti sú vhodné zubné pasty s obsahom fluóru. Pri predchádzaní zubnému kazu zohráva dôležitú úlohu aj strava.  Mala by byť bohatá na vitamíny a vápnik a chudobnejšia na cukry.

O tom, ako sa správne starať o detský chrup a predchádzať tak budúcim problémom so zubami bude Všeobecná zdravotná poisťovňa edukovať rodičov a deti aj v rámci Kaufland detského festivalu. „V rámci bohatého programu tejto ONLINE oslavy Medzinárodného dňa detí, ktorého sme partnerom, im ukážeme aj to, ako podať 1. pomoc pri záchrane ľudského života. Festival je určený pre širokú verejnosť. Pozrieť si ho môžete v nedeľu 30. mája na www.turbotv.sk alebo na https://detskyfest.sk/,“ upresňuje M. Neumann.

Nakoľko starostlivosť o detský chrup patrí medzi podstatnú súčasť zdravého vývoja dieťaťa, VšZP v rámci benefitného programu Peňaženka zdravia mini umožňuje rodičom a ich deťom čerpať príspevok aj na dentálnu hygienu. Dospelý poistenec si ho môže uplatniť dvakrát ročne, jeho dve deti jedenkrát v roku do výšky 30 eur.

Ešte viac výhod je možné čerpať z Peňaženky zdravia. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne môžu v kalendárnom roku požiadať o finančný príspevok na stomatologické výkony maximálne vo výške 120 eur, a to až 4-krát v kalendárnom roku, pričom v jednej žiadosti je možné uplatniť si finančný príspevok maximálne vo výške 30 eur na poistenca. Príspevok sa dá získať aj na doplatky za čeľustno-ortopedickú liečbu fixným alebo snímateľným zubným strojčekom čiastočne hradeným zdravotnou poisťovňou s doplatkom poistenca u detí do 18 rokov u zmluvného poskytovateľa, a to až do výšky 450 eur.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom