4 skoré príznaky rakoviny vaječníkov, o ktorých by mala vedieť každá žena

4 skoré príznaky rakoviny vaječníkov, o ktorých by mala vedieť každá žena
4 skoré príznaky rakoviny vaječníkov, o ktorých by mala vedieť každá žena Thinkstock

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Napríklad v Kanade je až 30% všetkých úmrtí spôsobených nádorovým ochorením. To je viac než z akéhokoľvek iného dôvodu. Nebezpečná je zvlášť rakovina vaječníkov. Tento typ je nazývaný  aj „tichý zabijak“ kvôli nedostatku príznakov a ťažšej diagnostike. 

Hoci najčastejšie ochorenie sa vyskytuje u žien po menopauze, objavuje sa stále viac a viac prípadov u žien vo veku 30-40 rokov.  

Štúdia vo Veľkej Británii potvrdila, že včasné odhalenie rakoviny môže výrazne zvýšiť šance na prežitie, a preto je dôležité venovať pozornosť svojmu telu a absolvovať pravidelné prehliadky.

V súčasnej dobe neexistuje žiadny spoľahlivý test: krvné testy vedú často k falošne negatívnym výsledkom.

Ďalším problémom je to, že veľa prejavov sa považuje za príznaky iného ochorenia, ako je syndróm dráždivého čreva, takže nádor sa zväčša zistí až v treťom štádiu.

Nový výskum ukazuje, že existujú známky a symptómy v skorom štádiu rakoviny vaječníkov. Ženy musia byť pozorné a všímať si tieto varovné signály tela.

4 symptómy, ktoré môžu byť príznakmi rakoviny vaječníkov:

Opuchnuté brucho

Ak si všimnete dlhotrvajúci a častý opuchy brucha (ktorý trvá dlhšie ako tri týždne), môže to byť znamenie rastu rakovinových nádorov.

Bolesti v podbrušku a v oblasti panvy

Kde cítite menštruačné kŕče? V podbrušku, panve, prípadne i dolnej časti chrbta. Preto si tento prejav nádoru často môžeme zmýliť s bolesťami počas našich dní. No ak bolesť pretrváva aj po uplynutí menštruačného cyklu, treba spozornieť. Môže to byť ďalší symptóm rakoviny vaječníkov.

Táto informácia je dôležitá najmä pre ženy v pre-menopauze, ktoré si môžu ľahko zameniť tento znak s bolesťou pri menštruácii.

Znížená chuť do jedla / rýchly pocit plnosti

Ak si všimnete výrazné zníženie chuti do jedla po dobu dlhšiu ako 3 týždne, poraďte sa s lekárom.

Tento fakt znamená, že niečo nie je v poriadku buď s vašim žalúdkom a črevami, alebo  je to tiež príznakom zhubnej choroby.

Časté močenie

Navštevujete častejšie toaletu a pritom nepijete viac tekutín ako predtým? Alebo neprijímate žiadne tekutiny a odrazu máte naliehavú potrebu močiť, môže ísť o rakovinu vaječníkov v ranom štádiu.

Všetky tieto príznaky môžu byť ľahko zamieňané za iné problémy a ochorenia tráviaceho traktu.
Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto prejavov, a nemali ste ich skôr, je dôležité sledovať ich frekvenciu. Pokiaľ príznaky nezmiznú počas 3 týždňov alebo dlhšie, navštívte radšej svojho lekára. 

Pomáhajte v boji proti rakovine vaječníkov zdieľaním tohto článku so svojimi priateľmi a rodinou!

www.uduba.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom