4 najčastejšie urologické problémy malých chlapcov

Malý chlapec, dieťa, bolesť, choroba, školák

Bolesť pri cikaní, pálivý pocit, či časté zápaly. Aj takéto príznaky môžu trápiť našich najmenším. Aké sú najčastejšie urologické komplikácie detí, na ktoré si treba dať pozor?

Ani naše deti sa žiaľ nevyhnú urologickým problémom. Niektoré z nich sa dajú riešiť operáciou, na iné postačí konzervatívna liečba. Čo sa môže skrývať za bolesťou počas močenia, pálením, či častými zápalmi predkožky u malých chlapcov a aké problémy sa môžu vyskytnúť? O tom nám viac prezradila hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová.

Zúžená predkožka a fimózy (zrasty)

Tento problém je bežným javom najmä u malých detí a časom sa zvykne upraviť do troch rokov. Ide o stav, kedy je vnútorný list predkožky zlepený so žaluďom, čo sťažuje prehrnutie predkožky a čistenie predkožkového vaku. Ak však zrasty na penise pretrvávajú aj po dosiahnutí troch rokov a objavia sa komplikácie, treba tento jav riešiť. „Rodičia malých chlapcov k nám často prichádzajú s tým, že ich deti pociťujú bolesť počas cikania, alebo sa im opakovane zapaľuje predkožka (balanitída). Dôvodom býva fimóza, čiže zrasty na penise, kvôli ktorým sa predkožka nedá pretiahnuť a v záhyboch sa hromadí tzv. smegma spôsobujúca spomínané zápaly.  Najčastejším riešením je cirkumcízia, čiže obriezka. Tento zákrok patrí u nás medzi najčastejšie operácie chlapcov v detskom veku. Robí sa väčšinou zo zdravotných dôvodov,“ hovorí hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Kramáre. „Vykonáva sa i vtedy, keď dôjde k poraneniu predkožky,“ dodáva.

K vzniku zrastov sa podľa lekárky dá predísť. „Prevenciou je pravidelné, šetrné sťahovanie predkožky,“ informuje MUDr. Kučerová.  Niekedy však môže rodič robiť, čo je v jeho silách a napriek tomu komplikácii nezabráni. „Fimózy sa nemusia riešiť vždy len operáciou. Menšie zrasty sa dajú odstrániť premasťovaním a preťahovaním predkožky. Spôsob liečby vždy určí urológ.“

Príliš krátka uzdička na penise

Ďalšou možnou urologickou komplikáciou býva skrátená uzdička na penise. „Tak ako je uzdička pod jazykom, tak môže byť aj pod penisom. Tento jav sa rieši krátkym operatívnym zákrokom. Keďže ide o veľmi citlivú oblasť, tento úkon prebieha v prípade malých detí v celkovej anestézii, aby sa zabránilo psychickej traume pacienta,“ hovorí MUDr. Kučerová.

Nezostúpené vajíčko

Jedným z problémov malých chlapcov, ktorý rodičia nedokážu ovplyvniť, býva i nezostúpené vajíčko. Je to stav, kedy je miešok na jednej alebo na oboch stranách prázdny. Počas vývoja plodu vo vnútri maternice sa obe vajíčka nachádzajú v  bruchu pod obličkami. Pred koncom tehotenstva by malo dôjsť k ich zostúpeniu až na dno mieška. V prípade, ak sa tak nestane a dieťaťu po narodení nie je možné vajíčka v miešku nahmatať, je potrebné tento problém riešiť. „Nezostúpené vajíčko u malých chlapcov sa dá úspešne riešiť operáciou, ktorá sa vykonáva i na našej Klinike jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre,“ dodáva na záver MUDr. Kučerová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom