Kráľovná slovenského Tokaja, Mária Maciková, vedie už viac ako 25 rokov rodinné vinárstvo a práve vďaka nej sa slovenský Tokaj preslávil i vo svete. Dokonca si toto kvalitné víno obľúbil aj samotný pápež František. V roku 2017 jej prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti poľnohospodárstva a vinárstva. Viac sa dozviete v rozhovore.
Spomínali ste, že pápež František má veľmi rád vaše víno. O aké víno konkrétne ide? Boli nejaké špeciálne požiadavky na jeho nafľašovanie?
Špeciálne požiadavky predtým neboli. Najviac mu podľa slov pápežovho komorníka chutil botrytický výber. S týmto vínom sme uspeli aj v európskych vinotékach, kde sa porovnáva s vínom zo Sauternes. To znamená, že sa nám podarilo vyrobiť víno s minerálnym prejavom typickým pre oblasť Tokaj, ale zároveň nejde o tokajské víno. Je to prvé víno deklarované ako Late Harvest, vyrobené na slovenskej strane tejto vinohradníckej oblasti. Práve túto značku si pápež veľmi obľúbil a kedykoľvek príde spomínaný kňaz domov na Slovensko, pretože je zo susednej dediny, nabalí pre neho plný kufor.
Zároveň sme boli teraz oslovení, aby sme pripravili víno pre delegáciu pápeža. Vybrali sme ročník 2005 Tokajské samorodné suché do malých fliaš 0,25 l, aby to mohlo byť prepravované aj letecky, čiže tieto fľaštičky s Tokajom poletia do Vatikánu.
Vy ste spomínali, že keď vám zavolal prezidentský palác, zostali ste v šoku a mysleli ste si, že je to žart. Viete opísať túto situáciu?
Vtedy bežali v médiách vtipné relácie, ktoré zisťovali, ako ľudia zareagujú na rôzne situácie. Tak keď mi zavolal prezidentský palác, myslela som najskôr, že si zo mňa tiež niekto podobne vystrelil. Stále tomu nemôžem uveriť a vyznamenanie som prevzala s pokorou. Vnímam ho ako veľký dar, ktorý som dostala za to, že som pomohla Slovensku zachovať a zachrániť značku Tokaj. Bolo za tým veľmi veľa úsilia aj iných ľudí, ktorí stáli pri mne a vďaka ktorým som to dokázala urobiť. Je to neopísateľný pocit. Nemyslím si, že som urobila prevratnú záležitosť, ktorá by mala zachrániť svet. Zachránila som len značku Tokaj pre Slovensko. Ja vždy hovorím, že nič nie je náhoda a všetko akosi prichádzalo tak, ako má.
V akom štádiu je spor medzi slovenskou a maďarskou značkou Tokaj?
Nejde už o žiadny spor. Maďarsko má svoje označenie pôvodu, Slovensko má svoje označenie pôvodu. Oba štáty môžu používať označenie Tokaj, takže teraz vzájomne spolupracujeme a nie je problém. Ja to vidím tak, že stále ide skôr o politickú záležitosť. Medzi ľuďmi mimo politiky to nerezonuje vôbec.
Ľudia si vás nemýlia, napríklad v rámci nejakých výstav alebo súťaží?
Všimla som si napríklad, že v rámci európskych výstav vo Wieseldorfe si Maďarsko dalo podmienku, že nesmieme mať stánok vedľa nich. No ako som povedala, snažíme sa ísť vlastnou cestou, udržať si stále kvalitu, nikoho nepodkopávať a najmä s nikým nebojovať. Človek, keď robí dobrú vec, tak víťazí, ale keď ide proti dobrej veci, tak sa môže stať opak.
Váš syn je celkom iný ako vy. Ako sa vám s ním spolupracuje?
Áno, môj syn je doslova tokajský rebel, ale dáva to krídla aj nám. Jeho iný pohľad nám pomáha. Kým ja idem tradičnou cestou, on je umelec. Robí víno, keď ho to baví a robí ho s láskou a je to vidieť aj na tom výsledku. Napríklad nás teší, že ak by sa v Maďarsku zúčastnil niekto zo slovenského Tokaja, tak dokážu prijať jedine našu značku Tokaj Macík Winery. Pre nás je to určite veľká česť.
Na svetovú výstavu EXPO do Dubaja sa nechystáte?
Nie. Teraz sme boli oslovení na export do Pekingu. Momentálne nie je priaznivá situácia, čo sa týka exportu do zahraničia, preto sa snažíme hľadať iné cesty. Oslovujeme hlavne súkromných klientov a snažíme sa aj takouto formou posunúť naše výrobky, aby sa chystali na stoly na Slovensku aj slovenské vína. Posilniť to ‚nacio‘, aby sme boli hrdí na naše vína. Všimla som si, že všade vo svete sa pije národné víno. U nás už pomenej. Ja by som sa chcela dožiť práve toho, že Slováci budú hrdí, že pijú slovenské víno a budú ho prezentovať aj vo svete.
Postihla vás nejako corona?
Samozrejme postihla tak ako každého. Nás ešte o to viac, že sme boli isté obdobie zatvorení. Hotely, reštaurácie a takisto aj vinotéky. Znížil sa aj export. Boli sme nútení spustiť eshop nielen pre Slovensko, ale tiež pre Európu. Dnes od nás víno kupuje napríklad Brusel, Cyprus a ďalšie európske krajiny
Čo by ste odkázali mladým slovenským vinárom?
Stretávam mladých začínajúcich slovenských vinárov, ktorí sú nadšení a pozitívne vnímajú aj ťažšiu prácu vo vinohrade. Mnohí to berú dokonca ako koníčka. Chcela by som im odkázať, že nech nerozmýšľajú nad nejakými veľkými firmami. Nech radšej budujú malého koníčka v malom množstve a možno aj popri inej práci, ktorú majú, no v prvom rade je dôležité, že nech rozvíjajú to slovenské vinohradníctvo. Ak ich to baví a dokážu niečo zmysluplné vytvoriť a tým produktom niekoho potešiť, to je podľa mňa to najdôležitejšie.
Mária Maciková: Uznávaná enologička, ktorá pracuje v odborných tímoch pri tvorbe zákonov o vinohradníctve a vinárstve a je dlhoročnou členkou štátnej komisie hodnotenia vína. Môžete ju poznať aj z TV, kde ste ju videli v ankete SLOVENKA ROKA, kde aj získala 1.miesto vo svojej kategórii. Mária Maciková vedie spolu s manželom a neskôr aj deťmi viac ako 25 rokov rodinné vinárstvo v obci na východnom Slovensku – v Malej Tŕni, ktoré patrí do najmenšej slovenskej vinohradníckej oblasti Tokaj a obhospodaruje 30 hektárov vinohradov. Vinárstvo TOKAJ MACIK WINERY získalo 3x VINÁRSTVO ROKA a 6x VÍNO ROKA. Vína z TOKAJ MACIK WINERY sa dostali do viac ako 15 krajín sveta a boli zalistované vo viac ako 20 Michelin reštauráciách.
Mária Maciková je veľká bojovníčka za Tokaj, celý svoj život bojuje za záchranu mena a oblasti. Viac o tom nájdete v jej knihe TAJOMSTVÁ TOKAJA.
Za tento boj a za záchranu značky Tokaj bola ocenená Prezidentom SR, ktorý jej udelil ŠTÁTNE VYZNAMENANIE- Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti poľnohospodárstva a vinárstva.