3 otázky pre Katarínu Dobaiovú: Netradičné vianočné ozdoby nielen z pet fliaš

3 otázky pre Katarínu Dobaiovú: Netradičné vianočné ozdoby nielen z pet fliaš
Zdroj foto: Archív KD

Neuveríte, z čoho vyrába pani Katka vianočné ozdoby!! 

Šesťdesiatdeväťročná Katarína Dobaiová z Lučenca dokazuje, že vek je len číslo a kreativite sa medze nekladú. Vyrába vianočné ozdoby z najrôznejších materiálov. Posúďte sami.

Kde vznikla myšlienka venovať sa výrobe takýchto netradičných vianočných ozdôb?

Vyrástla som v rodine, kde boli obaja rodičia dosť kreatívni. Otec veľmi pekne a veľa maľoval. Mamka šila a venovala sa ručným prácam. Z látok vyrábala úchvatné patchworky.  Už ako dieťa som teda mala inšpiratívne zázemie a od rodičov som veľa „odkukala“.  Nielen kreslenie, maľovanie, ale aj šitie, štrikovanie, háčkovanie.  Študovala som v Banskej Bystrici na strednej zdravotníckej škole odbor fyzioterapeut a okrem telocviku sme mali liečbu prácou. Tam som sa zoznámila ešte s ďalším technikami. Nikdy som nevedela len tak sedieť „pri televízore“, vždy som popritom niečo robila. Ručné práce som si nosila so sebou všade, kde „hrozilo“, že budem musieť čakať a teda mať chvíľu času sa im venovať. Deťom som mohla doplniť šatník, keďže za predchádzajúceho režimu nebolo možné kúpiť v obchode tak pekné detské oblečenie. A ja som vedela, že by som si svoje deti vedela obliecť aj krajšie. Dcérka mala ako dieťa zdravotné problémy a už ako malá bola odo mňa odlúčená na liečení. Každý deň som jej posielala ručne maľované pohľadnice, aby to ľahšie znášala.

Celý život som pracovala v zdravotníctve, v nemocnici ako rehabilitačná sestra a už viac ako 15 rokov, čo som na dôchodku, chodím opatrovať do zahraničia seniorov alebo ťažko chorých. Táto psychicky náročná práca ma tiež nútila hľadať nejaký účinný relax po dvojtýždňových vypätiach, kedy sa môj svet scvrkol na domácnosť a mentálny svet chorého a starého pacienta. Ručné práce boli pre mňa záchranou. Na druhú stranu mi dlhodobé opatrovanie, počas ktorého som vystriedala mnoho rodín, otvorilo aj možnosti spoznávať rôzne nové dekorácie, výsledky ručných prác a nových techník. Ako každý človek, ktorý má k niečomu vzťah, som mala vždy „oči otvorené“ najmä pre rôzne umelecké diela a výsledky ručných prác. Nechýbala mi ani chuť si to aj sama vyskúšať.

Kde beriete inšpiráciu?

Inšpiráciu beriem všade. Ťažko mi je to definovať. Ručné práce ma vždy zaujímali, všetko som obzerala v domácnostiach, kde opatrujem. Vypytovala som sa, aké sa používajú techniky. Neskôr, keď som už pracovala aj s PC, hľadala som inšpiráciu tiež na stránkach pinteres a zdokonaľovala som sa v rôznych technikách. Internet a rôzni yotuberi sú ďalším oknom do vesmíru inšpirácií.

Práca mi okrem relaxu dáva dobrý pocit z toho, že môžem niekoho obdarovať pekným darčekom, ktorý je originálny,  a ktorý nevie kúpiť inde v obchode. A keď pre niekoho konkrétneho robím darček, tak na neho aj myslím, predstavujem si, čo sa mu asi tak páči a ako bude reagovať, keď uvidí darček. Materiál som zvykla nakupovať v kamenných obchodoch v zahraničí, ale v poslednej dobe ich nakupujem prevažne cez internet.

3 otázky pre Katarínu Dobaiovú: Netradičné vianočné ozdoby nielen z pet fliaš
Zdroj foto: Archív KD

Ako dlho vám trvá, kým vyrobíte vianočnú ozdobu?

Každá jedna vianočná ozdoba je originálnym výrobkom. Dĺžka času, ktorý na výrobu jednej potrebujem, je rôzna, podľa toho, akú „ náročnú“ ozdobu som si vymyslela. Samozrejme, keď robím série, napríklad 6 vianočných gúľ, každý ďalší kus, kde opakujem výrobný postup, už ide o niečo rýchlejšie. Okrem toho, čas, ktorý je potrebný na zaschnutie lepidla alebo farby, či laku, venujem výrobe ďalšej ozdoby, aby som mala čo najmenej „prestojov.“

Aké rôzne dekorácie a predmety vyrábate?

Vianočné ozdoby vyrábam len „príležitostne“, vlastne len v tom období, keď sa blížia Vianoce. Inak robím ozdobené krabičky na vizitky, stojany na perá, odkladače, sady na kancelársky stôl, ale aj šperkovnice, krabice na klobúky, rukavice, ozdobené zrkadlá, či rôzne dózy na korenie do kuchyne alebo kahance na večerné posedenie napríklad v záhrade. Rada zdobím fľaše, poháre, či už s námetom vinohradníckym, alebo poľovníckym, ale vyrábala som aj fľaše a vianočné ozdoby pre rockerov. Nové výzvy a zaujímavé požiadavky a nápady ma vždy nadchnú. Pustila som sa aj do rekonštrukcie starého nábytku. Napríklad perináku po otcovi, ktorému som dala úplne nový dizajn.

3 otázky pre Katarínu Dobaiovú: Netradičné vianočné ozdoby nielen z pet fliaš
Zdroj foto: Archív KD

Čo pre vás znamená táto záľuba?

Táto záľuba nie je len relaxom a načerpaním nových psychických síl, ale je súčasťou môjho ja, spôsobom sebarealizácie. A ak sa moje práce páčia a podarí sa mi urobiť nimi radosť a trochu urobiť tento svet krajším a šťastnejším, nič viac si nemôžem želať.

Aké koníčky ešte máte okrem tohto?

Okrem ručných prác veľmi  rada čítam a počas tvorby rada počúvam rôzne podcasty. Keď som bola mladšia, ako rehabilitačná sestra, šport a pohyb bol pevnou súčasťou mojej práce i života. Rada som chodila na túry do prírody, ale teraz mi to už zdravie nedovoľuje až v takom rozsahu, a tak sa tak viac a viac venujem tvorbe ozdôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom