3 otázky pre Andreu Coddington, autorku nového románu Moje javisko Svet

Nová kniha od Andrei Coddington
Foto: Ikar

Autorka bestsellerov Andrea Coddington prichádza s unikátnym životopisným románom o herečke židovského pôvodu Dalme Špitzerovej!

Kto je Dalma Špitzerová, hrdinka vášho nového románu Moje javisko Svet?

Dalma Špitzerová bola kabaretnou herečkou židovského pôvodu, hereckou pedagogičkou aj manželkou novinára a spisovateľa Juraja Špitzera. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska jej v roku 2016 udelil najvyššie štátne vyznamenanie. Je to veľmi inšpiratívny životný príbeh, ktorý by nemal chýbať v žiadnej knižnici.

Prečo vás inšpiroval práve jej príbeh?

Tí, ktorí poznali pani Dalmu Špitzerovú ju vždy považovali za veľkú dámu. Dožila sa vysokého veku 95 rokov a odišla iba pred pár mesiacmi, v januári 2021. Jej život by možno vydal na niekoľko kníh. Strávila som s pani Dalmou niekoľko mesiacov a zaznamenala som jej životný príbeh do románu Moje javisko Svet.

Je to príbeh ženy, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, dostala sa do pracovného tábora v Novákoch, stratila veľkú časť rodiny, zažila Slovenské národné povstanie… režim, ktorý jej bránil v realizácii. Nič ju však nezlomilo. Nikdy sa nesťažovala, silná vôľa a obdivuhodná trúfalosť ju posúvali vpred. Život si zrežírovala ako divadelné predstavenie, lebo sen stať sa hereckou hviezdou sa jej nenaplnil podľa predstáv. Verila, že ju v mnohých situáciách zachránila krása, a ak jej nesadli kulisy či vedľajšie postavy, dotvorila si ich. Dalmina výpoveď je plná detailov o živote na hrane, všadeprítomnej smrti, o láske, nádeji a pravde, ktorá sa môže ľahko prekrútiť.

Ako vás ovplyvnilo stretnutie s hrdinkou vášho životopisného románu?

Dalma Špitzerová patrila k fascinujúcim osobnostiam, ktorých kľukaté cesty, vôľa nepoddať sa úderom osudu, um a nadšenie z maličkostí sú pre mňa učebnicou životných múdrostí. Dalma bola a navždy ostane divou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom