15 tipov, ako sa pripraviť na turistiku s deťmi

Rodina turistika.jpg
Foto: Canva

Turistika je skvelý spôsob, ako deti spojiť s prírodou už od raného veku. Prinášame niekoľko tipov pre rodičov, aby túry zvládli bez problémov naplánovať a zrealizovať.

Keď je reč o prípravách na spoločnú túru detí a dospelých, treba hneď na úvod spomenúť azda najväčšieho strašiaka, ktorým je nuda. Čím viac detí, a čím menej sú na pešiu turistiku zvyknuté, tým vyššia pravdepodobnosť, že to v priebehu pochodu niektoré z nich prestane baviť. Ako rodičia by ste preto mali mať po ruke aspoň zopár hier na turistiku s deťmi, pomocou ktorých ich zaujmete a zabavíte.

Deti aktivity turistika.jpg
Foto: Canva

Či ste sami turistickými nováčikmi, alebo už máte zdolaných zopár štítov a potrebujete len zmeniť prístup k plánovaniu, tu je niekoľko nápadov, ako urobiť túru vhodnou aj pre deti.

 1. Pripravte sa na všetko. Toto platí pre každú túru, no pri tých s deťmi musíte naozaj myslieť vopred na každý detail. Vždy si preto zbaľte najpotrebnejšie veci pre navigáciu, pohyb v tme, ochranu pred slnkom, založenie ohňa, prvú pomoc a k tomu aj nôž, ľahký prístrešok, extra jedlo, pitie a šaty.
 2. Zabezpečte viacvrstvové oblečenie. Počasie aj teplota sa, najmä vo vyšších horských polohách, môžu rýchlo a dramaticky zmeniť. Počítať by ste mali, a to i v letných mesiacoch, s dažďom, studeným vetrom, blatom a podobne. Oblečenie by malo chrániť, no zbytočne nezaťažovať. Mimoriadne dôležitá je aj pevná a odolná turistická obuv. Pribaľte tiež rezervné šaty na prezlečenie, ktoré môžu zostať v aute.
 3. Krátky čas pred túrou vyhraďte strečingu. Rozhýbaním svalov môžete predísť ľahším zraneniam, deti uviesť do vhodnej nálady, aj zvýšiť ich povedomie o vlastnom tele a možnostiach jeho cielenej kontroly.
Turistika deti.jpg
Foto: Canva
 1. Začnite zľahka. Majte na pamäti, že túra s deťmi nie je o tom, ako sa dostať z jedného miesta na druhé, a už vôbec nie o športu podobnej námahe. Je skôr o tom, čo dokážete cestou objaviť. Podľa toho vyberajte aj prvé trasy – jazero, či vodopád sú skvelými cieľmi.
 2. Všetko správne načasujte. Keďže deti najradšej objavujú, chcú všetko vidieť, počuť, zbierať a všetkého sa dotýkať, uistite sa, že na to majú nielen priestor, ale aj dostatok času.
 3. Robte časté zastávky. Dlhšia chôdza vyžaduje energiu a tú treba, spolu s tekutinami, často dopĺňať. Časté pauzy majú aj niekoľko iných výhod. Slúžiť môžu ako povzbudzujúca motivácia („Pri tom veľkom balvane si dáme pauzu.“), či na potlačenie menšej mrzutosti niečím sladkým pod zub.
 4. Urobte z túry zábavu, nie povinnosť. Už spomínané hry nie sú jediným spôsobom, ako čeliť nude. Práve počas turistiky sa môžu deti veľa naučiť o prírode, jej ochrane, alebo o histórii daného regiónu. Ľahká, uvoľňujúca chôdza na čerstvom vzduchu a na pozadí prirodzenej zelene môže byť aj vhodnou kulisou pre navodenie konverzácie na abstraktnejšie, či osobnejšie témy, ku ktorým sa inak nedostanete.
Deti turistika.jpg
Foto: Canva
 1. Rozšírte spoločnosť. Prechádzky v prírode oživíte aj spojením s podobne entuziastickými rodinami, s deťmi v podobnom veku ako sú vaše. Posilnia si kamarátske vzťahy a ich spomienky budú bohatšie o nové zážitky.
 2. Vyrazte čo najskôr. Výhod, prečo sa vybrať na turistiku už zavčas zrána je viacero. Deti majú viac energie a lepšiu náladu, v lete sa pri správnom načasovaní vyhnete horúčavám a v zime zasa návratu domov za tmy. Môžete tým aj pomôcť vštepiť deťom myšlienku, že skoršie vstávanie a dobrý časový plán zvyčajne vyústia do úspešného splnenia cieľov.
 3. Fotoaparát majte vždy na dosah ruky. Rodinné túry sú zdrojom nespočetného množstva zážitkov a momentiek, ktoré budete chcieť zvečniť do rodinného archívu. Aby vám ich uniklo čo najmenej, s fotoaparátom a objektívom by ste mali začať narábať ako paparazzi.
 4. V zime sa prispôsobte. Zimná turistika má svoje čaro a nemali by ste sa oň ukrátiť. Budete jej však musieť prispôsobiť prípravu (termoska s teplým čajom, balzam na pery, vreckovky), oblečenie (nepremokavé kusy, pár rukavíc naviac) a voľbu terénu (vyhnúť sa hrozbe lavíny a prechodu príliš hlbokým snehom). Skvelou zábavou je chôdza v snežniciach.
 5. Zachovajte si dobrú náladu. Udržujte optimizmus a všetko bude fajn. Ak sa deti začnú sťažovať, trpezlivo ich vypočujte a vždy sa snažte vyzdvihnúť zábavnú stránku, nie fyzickú námahu.
Zimna turistika.jpg
Foto: Canva

Špecifické detaily, na ktoré by ste mali vziať ohľad podľa veku detí

 1. 0 až 12 mesiacov. Pri našich najmenších asi najviac záleží na nosiči, lebo po väčšinu cesty budú práve v ňom. Dieťa by si naň malo zvyknúť už v domácom prostredí. Rytmus pravidelnej chôdze dieťatko v nosiči uspáva, preto aby ste nenarušili jeho spánkový cyklus, túru naplánujte tak, aby sa prekrývala s časom denného spánku.
 2. 1 až 4 roky. Deti v tomto veku začínajú nadobúdať autonómiu. Dajte im ich vlastný malý ruksak s fľašou na vodu (ideálne pútavo farebnou, aby z nej radi pili) a vlastnú turistickú paličku. Ako obuv na ľahší terén ešte postačia tenisky. Ak deti pustíte po vlastných a necháte ich kúsok za sebou, vždy zbystrite pozornosť a ostražitosť.
 3. 5 až 12 rokov. Školáci už majú niečo za sebou, no ich sebavedomie a odvaha nemusia vždy zodpovedať ich skúsenostiam. Môžete im dovoliť viac samostatného pohybu napred, no dohodnite si pravidlá a dohliadnite aby ich dodržiavali. Vybavte ich píšťalkou s rozoznateľným zvukom, vďaka ktorému ich v prípade nehody ľahšie lokalizujete. Môžete ich tiež zapojiť do plánovania túry, poveriť „vedením výpravy“, navigáciou a dohľadom nad tým, aby menšie deti napríklad nenechávali v lese odpadky.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom