Turistika je skvelý spôsob, ako deti spojiť s prírodou už od raného veku. Prinášame niekoľko tipov pre rodičov, aby túry zvládli bez problémov naplánovať a zrealizovať.
Keď je reč o prípravách na spoločnú túru detí a dospelých, treba hneď na úvod spomenúť azda najväčšieho strašiaka, ktorým je nuda. Čím viac detí, a čím menej sú na pešiu turistiku zvyknuté, tým vyššia pravdepodobnosť, že to v priebehu pochodu niektoré z nich prestane baviť. Ako rodičia by ste preto mali mať po ruke aspoň zopár hier na turistiku s deťmi, pomocou ktorých ich zaujmete a zabavíte.
Či ste sami turistickými nováčikmi, alebo už máte zdolaných zopár štítov a potrebujete len zmeniť prístup k plánovaniu, tu je niekoľko nápadov, ako urobiť túru vhodnou aj pre deti.
- Pripravte sa na všetko. Toto platí pre každú túru, no pri tých s deťmi musíte naozaj myslieť vopred na každý detail. Vždy si preto zbaľte najpotrebnejšie veci pre navigáciu, pohyb v tme, ochranu pred slnkom, založenie ohňa, prvú pomoc a k tomu aj nôž, ľahký prístrešok, extra jedlo, pitie a šaty.
- Zabezpečte viacvrstvové oblečenie. Počasie aj teplota sa, najmä vo vyšších horských polohách, môžu rýchlo a dramaticky zmeniť. Počítať by ste mali, a to i v letných mesiacoch, s dažďom, studeným vetrom, blatom a podobne. Oblečenie by malo chrániť, no zbytočne nezaťažovať. Mimoriadne dôležitá je aj pevná a odolná turistická obuv. Pribaľte tiež rezervné šaty na prezlečenie, ktoré môžu zostať v aute.
- Krátky čas pred túrou vyhraďte strečingu. Rozhýbaním svalov môžete predísť ľahším zraneniam, deti uviesť do vhodnej nálady, aj zvýšiť ich povedomie o vlastnom tele a možnostiach jeho cielenej kontroly.
- Začnite zľahka. Majte na pamäti, že túra s deťmi nie je o tom, ako sa dostať z jedného miesta na druhé, a už vôbec nie o športu podobnej námahe. Je skôr o tom, čo dokážete cestou objaviť. Podľa toho vyberajte aj prvé trasy – jazero, či vodopád sú skvelými cieľmi.
- Všetko správne načasujte. Keďže deti najradšej objavujú, chcú všetko vidieť, počuť, zbierať a všetkého sa dotýkať, uistite sa, že na to majú nielen priestor, ale aj dostatok času.
- Robte časté zastávky. Dlhšia chôdza vyžaduje energiu a tú treba, spolu s tekutinami, často dopĺňať. Časté pauzy majú aj niekoľko iných výhod. Slúžiť môžu ako povzbudzujúca motivácia („Pri tom veľkom balvane si dáme pauzu.“), či na potlačenie menšej mrzutosti niečím sladkým pod zub.
- Urobte z túry zábavu, nie povinnosť. Už spomínané hry nie sú jediným spôsobom, ako čeliť nude. Práve počas turistiky sa môžu deti veľa naučiť o prírode, jej ochrane, alebo o histórii daného regiónu. Ľahká, uvoľňujúca chôdza na čerstvom vzduchu a na pozadí prirodzenej zelene môže byť aj vhodnou kulisou pre navodenie konverzácie na abstraktnejšie, či osobnejšie témy, ku ktorým sa inak nedostanete.
- Rozšírte spoločnosť. Prechádzky v prírode oživíte aj spojením s podobne entuziastickými rodinami, s deťmi v podobnom veku ako sú vaše. Posilnia si kamarátske vzťahy a ich spomienky budú bohatšie o nové zážitky.
- Vyrazte čo najskôr. Výhod, prečo sa vybrať na turistiku už zavčas zrána je viacero. Deti majú viac energie a lepšiu náladu, v lete sa pri správnom načasovaní vyhnete horúčavám a v zime zasa návratu domov za tmy. Môžete tým aj pomôcť vštepiť deťom myšlienku, že skoršie vstávanie a dobrý časový plán zvyčajne vyústia do úspešného splnenia cieľov.
- Fotoaparát majte vždy na dosah ruky. Rodinné túry sú zdrojom nespočetného množstva zážitkov a momentiek, ktoré budete chcieť zvečniť do rodinného archívu. Aby vám ich uniklo čo najmenej, s fotoaparátom a objektívom by ste mali začať narábať ako paparazzi.
- V zime sa prispôsobte. Zimná turistika má svoje čaro a nemali by ste sa oň ukrátiť. Budete jej však musieť prispôsobiť prípravu (termoska s teplým čajom, balzam na pery, vreckovky), oblečenie (nepremokavé kusy, pár rukavíc naviac) a voľbu terénu (vyhnúť sa hrozbe lavíny a prechodu príliš hlbokým snehom). Skvelou zábavou je chôdza v snežniciach.
- Zachovajte si dobrú náladu. Udržujte optimizmus a všetko bude fajn. Ak sa deti začnú sťažovať, trpezlivo ich vypočujte a vždy sa snažte vyzdvihnúť zábavnú stránku, nie fyzickú námahu.
Špecifické detaily, na ktoré by ste mali vziať ohľad podľa veku detí
- 0 až 12 mesiacov. Pri našich najmenších asi najviac záleží na nosiči, lebo po väčšinu cesty budú práve v ňom. Dieťa by si naň malo zvyknúť už v domácom prostredí. Rytmus pravidelnej chôdze dieťatko v nosiči uspáva, preto aby ste nenarušili jeho spánkový cyklus, túru naplánujte tak, aby sa prekrývala s časom denného spánku.
- 1 až 4 roky. Deti v tomto veku začínajú nadobúdať autonómiu. Dajte im ich vlastný malý ruksak s fľašou na vodu (ideálne pútavo farebnou, aby z nej radi pili) a vlastnú turistickú paličku. Ako obuv na ľahší terén ešte postačia tenisky. Ak deti pustíte po vlastných a necháte ich kúsok za sebou, vždy zbystrite pozornosť a ostražitosť.
- 5 až 12 rokov. Školáci už majú niečo za sebou, no ich sebavedomie a odvaha nemusia vždy zodpovedať ich skúsenostiam. Môžete im dovoliť viac samostatného pohybu napred, no dohodnite si pravidlá a dohliadnite aby ich dodržiavali. Vybavte ich píšťalkou s rozoznateľným zvukom, vďaka ktorému ich v prípade nehody ľahšie lokalizujete. Môžete ich tiež zapojiť do plánovania túry, poveriť „vedením výpravy“, navigáciou a dohľadom nad tým, aby menšie deti napríklad nenechávali v lese odpadky.
Informačný servis