Robíte podvedome veci, ktoré vášmu vzťahu škodia? Prinášame vám tieto najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame.
Každý z nás má pár zlých návykov, ktoré si neuvedomujeme. Niektoré z nich môžu byť milé a neškodné, no väčšina našich zlozvykov ubližuje nášmu vzťahu a tým sa vzďaľujeme od partnera, ktorého milujeme.
V stave zamilovanosti prehliadame svoje nedostatky, no postupným „vytriezvením“ vo vzťahu si začíname všímať aj negatíva nášho partnera.
Dokážeme zmeniť to, akí sme?
Je jednoduchšie tvrdiť, že sme bez chyby, než prijať to, že máme svoje nedostatky a pracovať na nich. Pokiaľ to však očakávame od svojho partnera, najprv by sme mali začať sami od seba a pracovať na sebe skôr, ako bude neskoro.
12 zlozvykov, ktoré robíme vo vzťahu:
1. Považovať partnera za samozrejmosť . Viete, že váš partner je milý a starostlivý. A máte ho za to rada. Ale vážite si ho a ďakujete mu za všetky tie malé veci, ktoré robí? Môžete si myslieť, že je to hlúpe neustále ďakovať za každú maličkosť, ktorú robí. No ocenenie a vďaka majú vo vzťahu nenahraditeľné miesto a všetky veci sa hneď robia ľahšie a s radosťou.
2. Testovanie svojho partnera. Pokiaľ zámerne kladiete veľké nároky na svojho partnera, aby ste zistili, či vás naozaj miluje a je ochotný urobiť pre vás čokoľvek, môže sa vám to vypomstiť. Vaše požiadavky ho budú čoraz častejšie obťažovať a začne mať pocit, že ho len využívate.
3. Obviňovanie: Pokiaľ nastanú vo vzťahu nezhody, neobviňujte zo všetkého len svojho partnera, ale pozrite sa reálne na problém. Vydiskutujte si ho a priznajte si aj svoj podiel viny, čím dávate svojmu partnerovi emocionálnu podporu, že ste v dobrom aj v zlom na všetko spolu.
Po tridsiatke a stále sama? Zmeňte to!
4. Tichá domácnosť: Zaryté mlčanie a ignorácia partnera počas hádky nič nevyrieši, len zbytočne nabaľuje problémy. Namiesto toho si spoločne sadnite a s chladnou hlavou hľadajte spoločné riešenie problému.
5. Prehnané nároky: Máte vysoké nároky na svojho partnera, no očakávate, že on ich bude mať nižšie na vás, pretože ste príliš zaneprázdnená starostlivosťou o rodinu alebo niečím iným. Nikdy by sme však nemali očakávať viac, než sme sami ochotní ponúknuť.
6. Jednoslabičné slová. Neodpovedajte v jednoslabičných slovách uprostred rozhovoru. Odpovedanie typu “ áno “ , “ nie “ alebo “ hmmm “ je drzé a dávate tým najavo, že sa nesústredíte na svojho partnera, ale na niečo iné. Keď sa váš partner snaží s vami komunikovať, skúste mu odpovedať tak, aby ste sa vyhli zbytočnej hádke a výčitkám.
7. Scény na verejnosti . Nikdy nekričte na svojho partnera alebo ho neponižujte na verejnosti. Na jednej strane si podkopávate vlastný vzťah a na druhej znižujete ego svojho partnera, a to je niečo, čo si vyžaduje dlhší proces „uzdravenia“.
8. Klamstvo: Je to jeden z najhlúpejších zlozvykov, ktorým si nijako nepomôžete. Dôvodov, prečo klamete, môže byť mnoho. Výsledok je však vždy rovnaký! Lož negatívne ovplyvňuje vzťah a vedie ku strate dôvery. Prestaňte klamať a naučte sa čeliť pravde. Pokiaľ svojho partnera milujete, zaslúži si poznať pravdu, nech už je akákoľvek.
9. Nechcem o tom hovoriť! Vyhýbať sa rozhovoru, pretože vás to stresuje, sa na prvý pohľad môže zdať ako najjednoduchšie riešenie. No hromadenie vážnych a neriešených problémov len narušujú stabilitu vzťahu a zväčša vyústia do dlhodobej hádky. Najťažší je vždy prvý krok. Naučte sa ho robiť a v mnohom bude váš vzťah lepší.
10. Všetko robíte spolu: Je pekné, ak spolu trávite dostatok času, no sú chvíle, ktoré každý z nás potrebuje aj sám pre seba. Pokiaľ budete na sebe závislí, môže to urobiť viac škody ako osohu. Vyčleňte si svoj čas, kedy sa budete venovať sebe a svojim záľubám či priateľom.
11. Nedostatok komplimentov: Kedy ste naposledy pochválili svojho partnera? Nezabúdajte sa navzájom chváliť a oceňovať. Minimálnym úsilím dokážeme urobiť veľké a pozitívne zmeny.
12. Nediskutujeme o budúcnosti: Je dobré pokiaľ majú partneri predstavu o tom, čo chcú a čo plánujú. Vzájomná komunikácia vytvára medzi nami vzájomný pocit dôvery a spoločné plány upevňujú partnerské putá
Aj triviálne problémy môžu narobiť vo vzťahu veľké problémy. Rozvíjajme svoju osobnosť vo vzťahu a pracujme na sebe, pretože je len otázkou času, kedy náš partner začne byť frustrovaný našim správaním, ktoré nemáme v pláne zmeniť.