12 happy tipov, s ktorými porazíte depresiu

Elán, radosť, more, smiať sa, dobrá nálada, žena, smiech, dovolenka
shutterstock.com

Máte stále zlú náladu? Potom je najvyšší čas na zmenu! Máme pre vás perfektné tipy, ako si počas jedného týždňa natrvalo vyčariť úsmev na tvári.

So zlou náladou je niekedy ťažké bojovať. No s nami si s depresívnymi myšlienkami hravo poradíte. Máme pre vás týždenný harmonogram, s ktorým sa vám to podarí.

Pondelok

Ráno: Svoj deň naštartujte nejakým super letným hitom. Určite ich poznáte, hrajú sa v rádiách stále dookola, až kým si ich nepospevujeme tiež. Prečo? Hudba stimuluje v mozgu limbický systém zodpovedný za emócie. To znamená, že pesničky, ktoré si spájame s pozitívnymi zážitkami, aktivujú dopamínové neuróny a okamžite zlepšujú náladu. Preto platí: Od tejto doby začínajte deň už len s dobrým happy playlistom.

Večer: Zaveďte si denník šťastia. Premýšľate často na sklonku dňa, čo sa počas neho pokazilo? Skoncujte s tým! Namiesto toho si denne zapíšte tri okamžiky šťastia. Napríklad kompliment, úsmev, ktorý vám venovala neznáma osoba a podobne… To vám pomôže sústrediť sa na to pozitívne.

Utorok

Doobeda: Hovorte jednoducho ďakujem. ten, kto chce niečo urobiť pre seba, mal urobiť niečo pre druhých. Príklad: Keď dáte svojmu priateľovi darček a pozeráte, ako sa mu rozjasní tvár počas rozbaľovania, tešíte sa s ním. Zodpovedajú za to zrkadlové neuróny v našom mozgu. A to všetko funguje dokonca aj bez darčeka. Napíšte svojmu blízkemu sms: „Ďakujem, že si,“ a dvojaký pocit šťastia je zaručený.

Poobede: Aj vy to dokážete! Prihláste sa do nejakého kurzu. Náš mozog vyplavuje obzvlášť veľké množstvo dopamínu, keď sa niečo vyvíja lepšie ako sme čakali. Preto nám v živote pomáha, keď na seba nekladieme veľké nároky. Ten, kto latku nedáva prehnane vysoko, býva mnohokrát pozitívne prekvapený. To isté sa stane, keď skúšate nové veci. Preto platí: Nebojte sa vstúpiť do neznámych vôd. Potom na seba budete zaručene právom hrdá a samozrejme šťastná.

Prečítajte si aj: Ako byť jednoducho šťastná?

Streda
elán, radosť, žena, smiech, úsmev, cvičiť, dobrá nálada, krása, fitnes

Obedňajšia prestávka: Doprajte si odpočinok a uvolnite napätie prostredníctvom tohto programu, ktorý môžete realizovať aj cez obedňajšiu prestávku. Najskôr nasleduje zahrievacia fáza: Trikrát sa zhlboka nadýchnite a uvedomujte si svoje telo – od svojich svalov na tvári až po špičky nôh. V ďalšej fáze môžete ísť na to: myslite na chvíľu, keď ste boli šťastná, napríklad na poslednej dovolenke. Čo ste tam pekné videli? Čo ste tam počuli? Ako to tam voňalo? Čím detailnejšie si predstavíte túto scenériu, tým budete uvoľnenejšia. A na záver zhlboka sa nadýchnite – ide sa ďalej!

Podvečer: Uvarte si niečo pre dobrú náladu. Netušíte čo? Vedci zistili, že určité druhy potravín skutočne môžu pomáhať vyvolávať pocity šťastia. Prečo? Kapsaicín, ktorý je zodpovedný za pikantnosť papriky, vyvoláva určité impulzívne bolesti na jazyku, ktoré spätne zaistia prísun endorfínu. Uznajte, že je to jednoducho geniálne.

Štvrtok

Ráno: Už čoskoro bude víkend, hurá! Tešenie sa je tá najkrajšia radosť. Tento výrok nie je žiadny výmysel, je dokonca vedecky potvrdený. Podľa prieskumu holandskej univerzity sú napríklad niektorí ľudia, ktorí sa chystajú na dovolenku, šťastnejší ako tí, ktorí žiadne voľno v blízkej budúcnosti nemajú. Už vo štvrtok sa teda zamyslite nad tým, čo cez víkend podniknete.

Večer: Dámska jazda! Náš mozog sa vždy veľmi teší, keď sa stretneme s priateľmi. Sme tak nastavení od prírody, pretože sme spoločenské bytosti. Preto neodvolávajte večery s kamarátkami kvôli tomu, že ste v strese, ale naopak si tieto hodiny šťastia celkom zámerne doprajte. Najlepšie je dohodnúť si po každom stretnutí ďalší termín. Alebo z toho urobiť pravidelný rituál.

alkohol, pitie, párty
e-alko.com

Piatok

Večer: Buďte kráľovnou tanca! Rovnica šťastia znie: (hudba + pohyb + sociálny kontakt) x (zábava na druhú) = dokonalé šťastie. Viac k tomu nie je čo povedať.

Sobota

Počas dňa: Skrášlite si domov. Odborníčka na bývanie a autorka knihy „Dnes sa nasťahuje šťastie“ Martina Goernemann radí, ako na to: Ako skrášliť byt, aby sme v ňom boli šťastné? „Predovšetkým tak, že si budete dôverovať. Jednoducho neposlúchajte, keď vám matka hovorí:Rozmysli si dobre, či sa ti tá farba na stenách rýchlo nezunuje. Vnútorné šťastie cítime len vtedy, keď byt odráža našu vlastnú osobnosť.“ A ako zistiť, čo sa ku mne hodí? „Vstúpite do bytu a hneď si poviete, že odtiaľto už vôbec nechcete odísť. Vaše podvedomie totiž najlepšie vie, čo vám najviac vyhovuje.

Prečo depresia hrozí viac ženám?

Nedeľa

Doobedie: Von na čerstvý vzduch! Ísť na prechádzku to neznie síce ako vzrušujúci nedeľný program, ale náš mozog tento nápad zaručene uvíta. Kombinácia denného svetla, čerstvého vzduchu a pohybu je neprekonateľná. Je jedno, či sa prechádzate po lese, v parku alebo po meste – dôležité je len to, aby ste sa pri tom nepozerali do svojho telefónu. Radšej pozorujte vtáčiky. Pre behanie platí to isté. A kto je dostatočne vytrvalý, dočká sa odmeny v podobe extra dávky endorfínu. Najlepšie na tom je, že naše telo chce, aby sme boli šťastní. Keď sme na správnej ceste, dáva nám teda to najlepšie, čo nám môže ponúknuť: nádherný pocit!

Večer: Naplánujte si čas vo dvojici. Nemusí to byť hneď divoký sex bez zábran (samozrejme ani proti tomu sa nedá nič namietať a má určite niečo do seba). Láskyplné maznanie a nežnosti už ale stačia k tomu, aby nás od hlavy až po päty zaplavil pocit šťastia. Vďaka dotykom, ktoré trvajú dlhšie než 20 sekúnd, sme totiž skutočne happy. Zistili to univerzity v Zürichu a Miami: „Sex je jedným z najväčších stimulátorov šťastia, aký existuje,“ hovorí neurológ René Hurlemann. Prečo vlastne? Tak to chce evolúcia. Pretože len to, čo nás baví, chceme robiť znovu. A bez sexu by nebola žiadna reprodukcia. Urobte teda niečo pre spoločnosť. 🙂

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom