Akné nie je problémom len dospievajúcich tínedžerov, ale aj mnohých dospelých ľudí. Zistite, čo spôsobuje akné, zamerajte sa na jeho liečbu a nadobro s ním skoncujte.
V súčasnej dobe je nám ponúkané obrovské množstvo výrobkov bojujúcich proti akné. Nikto však nemá zaručený spôsob, ako sa tohto problému zbaviť. Základom by mala byť dobrá informovanosť o tom, ako problematickú pleť správne liečiť a čomu predchádzať. Prečítajte si mýtusy, ktorým často veríme a prispievame tým k ďalšej tvorbe akné.
1. Mýtus: Strava nemá nič spoločné s akné
Vedci sa neustále venujú tejto problematike, avšak zistili, že strava a akné majú skutočne medzi sebou súvislosť. Ľudí, ktorí pravidelne konzumujú sladké potraviny, mliečne výrobky a nezdravé tuky, častejšie trápi stredne ťažká až ťažká forma akné.
2. Mýtus: Ak máte akné, nemali by ste jesť čokoládu
Aj keď existuje spojenie medzi stravou a akné, ani jeden z výskumov nepotvrdil, že práve čokoláda má nejaký podiel na tvorbe akné. V podstate všetky potraviny s vysokým glykemickým indexom môžu zvýšiť krvné hladiny kortizolu a zhoršiť akné. Do tejto skupiny však patria aj sladkosti, pečivo a cestoviny, nielen samotná čokoláda. A pre jedenie tmavej čokolády s obsahom kakaa vyšším ako 70 % platí, že čím je vyššie percento kakaa, tým je nižší glykemický index.
Umenie byť ženou – je umením byť? Akú rolu si vyberáme?
3. Mýtus: Akné je problém tínedžerov
V skutočnosti prieskum vykonaný na viac ako 1000 dospelých, ktorý bol publikovaný v časopise Journal of American Academy of Dermatology, potvrdil, že 50 % žien medzi 20 a 29 rokov, 35 % žien medzi 30 a 39 rokov a 26 % žien medzi 40 a 49 rokov trpí problémami akné. V dospelosti je toto zápalové ochorenie častejšie u žien ako u mužov. Dôvodom môže byť zvýšená produkcia hormónov, ktoré spôsobujú bakteriálny zápal a vyrážky.
4. Mýtus: Make-up zhoršuje akné
Je pravda, že niektoré výrobky môžu upchať póry, čo spôsobuje tvorbu vyrážok, ale kvalitný make-up môže akné skôr zlepšiť. Preto pri výbere správneho krycieho krému dbajte na to, aby bol určený na váš typ pleti a kupujte vždy len overené značky.
Prípravky na akné nájdete v týchto e-shopoch:
5. Mýtus: Opaľovací krém upcháva póry
Existujú 2 kategórie opaľovacích krémov – chemické na ochranu proti slnečnému žiareniu, ktoré absorbujú UV svetlo a fyzikálne na ochranu proti slnečnému žiareniu, ktoré UV žiarenie odrážajú. Zatiaľ čo niektoré chemické krémy môžu kožu dráždiť, čo spôsobuje zápal a pupienky, fyzikálne opaľovacie krémy môžu liečbe akné skutočne pomôcť.
Oxid zinočnatý je účinná látka obsiahnutá v takýchto krémoch a okrem ochrany proti slnečnému žiareniu môžu bojovať s baktériami, ktoré akné spôsobujú. Preto pozorne sledujte zloženie opaľovacích krémov.
6. Mýtus: Je nutné používať výrobky s väčším množstvom účinných látok
Pri pohľade na výrobky určené na problematickú pleť zistíte, že väčšina z nich obsahuje benzoyl peroxid a kyselinu salicylovú. Tieto 2 látky sa často odporúčajú, pretože benzoyl peroxid bojuje s baktériami a kyselina salicylová zbaví pokožku nechcených, upchatých pórov. Napriek tomu to však netreba preháňať s výrobkami, ktoré týchto látok obsahujú viac ako iné, a to najmä pokiaľ ide o benzoyl peroxid. Žiadny výskum totiž nepotvrdil ich lepší účinok, práve naopak, voči pokožke sa správajú viac dráždivo.
7. Mýtus: Zubná pasta môže liečiť akné
Zubná pasta obsahuje látky ako jedlá sóda, peroxid vodíka, alkohol, mentol a esenciálne oleje, ktoré môžu na povrchu pokožky vysušiť vyrážky, ale pod jej povrchom spôsobujú podráždenie a zápal, čím by ste si svoje kožné problémy mohli ešte viac zhoršiť.
8. Mýtus: Slnko pomáha zlepšiť stav akné
Vystavenie sa slnečnému žiareniu môže znížiť zápal v tele, a pretože akné je zápalový proces, môže sa spočiatku zdať, že je na ústupe. Postupom času však slnko odoberá z pokožky kolagén, ktorý ju udržuje pevnú a mladistvú. Potom sa jazvy po akné ako aj zápalové procesy na koži ešte viac zviditeľnia a ich liečba je o to náročnejšia.
9. Mýtus: Akné je dôsledkom nedostatočného umývania sa
Nebolo by skvelé, keby sa akné dalo odstrániť pravidelným umývaním tváre? To by však problémy len zhoršilo. Časté umývanie tváre môže pokožku zbaviť jej prirodzenej mastnoty, kvôli čomu ostáva pleť suchá a kompenzuje si to nadmernou produkciou kožného tuku, ktorý upcháva póry a zápalový proces len zhoršuje.
Pozrite si aj tieto účinné prípravky na akné:
10. Mýtus: Vytláčaním si liečite akné
Ruky preč! Vytláčaním si narúšate povrch kože, čo môže viesť k ešte väčším zápalom a infekciám. Vieme, že je ťažké odolať, a to najmä pokiaľ ide o zrelé pupienky. No namiesto vytláčania a škrabania použite nočné ošetrenie pomocou benzoyl peroxidu.
11. Mýtus: Stres nie je príčinou akné
Stres vytvára hormonálnu nerovnováhu v tele, čo môže viesť ku vzniku akné. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Wake Forest University School of Medicine, vystresovaní ľudia trpia ťažšími formami akné ako tí, ktorí stres nezažívajú. Pokiaľ máte stresujúcu prácu, doprajte si každý deň dostatok relaxu, aby ste sa mohli zregenerovať.
Akné je problémom ľudí všetkých vekových kategórií a doteraz neexistuje zaručená liečba, ktorá vás tohto problému nadobro zbaví. Množstvo nesprávnych informácií však spôsobuje, že si tento problém sami ešte viac zhoršujeme. Majte preto na pamäti tieto rady a snáď sa výsledky pozitívne odrazia aj na vašej pleti.