Vône nás sprevádzajú od malička a väčšina z nás skôr alebo neskôr podľahne kúzlu vonných doplnkov v krásnych flakónoch. Čo však o nich vieme? Dnes vám predstavujeme fakty o parfumérii a vôňach, o ktorých ste ešte (s najväčšou pravdepodobnosťou) nepočuli.
- Za prvú známu parfumérku na svete je považovaná mezopotamská žena menom Tapputi. Zmieňuje ju tabuľka už z 2. tisícročia pred Kristom. Podľa nej opakovane destilovala a následne filtrovala kvetiny oleje a ďalšie zložky.
- Aby sa parfumér kvalifikoval, musí dokázať rozoznať aspoň 250 vôní. Náročnosť tohto testu je príčinou, prečo je na svete len okolo 50 plnohodnotných parfumérov, známych ako „Nosy“
- Parfum pochádza z latinského „per fumus“, čo znamená „cez dym“. Prvými známymi vôňami boli totiž dymy z pálenia vonných materiálov.
- Vône ako vanilka, jazmín, levanduľa, ylang-ylang, pomaranč drevo a niektoré ďalšie zvyšujú pravdepodobnosť, že pritiahnete muža. Pachové stopy pôsobia cez nervy v nose na limbický systém v mozgu, ktorý je zodpovedný za sexuálnu príťažlivosť, emócie a správanie. Preto niektoré vône dokážu zvýšiť vašu príťažlivosť.
- Človek údajne dokáže zaznamenať až miliardu rôznych vôní. Aspoň tak hovorí výskum z roku 2014, podľa ktorého za to vďačíme 10 miliónom čuchových receptorov v nose. Všetci máme však v čuchu aj „slepé miesta“, pachy, ktoré náš čuch nedokáže zachytiť. Takže každá vôňa ktorú cítime je pre nás absolútne jedinečná a jednu vôňu vnímajú rôzni ľudia rozdielne.
- Vône sú našou najlepšie zapamätateľnou spomienkou. Podľa vedcov si čuchové vnemy pamätáme omnoho dlhšie než to, čo vidíme, počujeme, ochutnáme alebo cítime.
- Parfumy sa pôvodne nedelili na dámske a pánske. Hoci to môže pôsobiť, že unisex vône sú výdobytkom modernej doby, až do konca 19. storočia používali muži aj ženy prírodné esencie bez rozdielu pohlaví. Návrat k unisex vonným doplnkom zaznamenali až 90. roky vďaka Calvin Klein One z roku 1994.
- Parfumy sa v Európe rozšírili vďaka koženým rukaviciam. V 16. storočí totiž garbiari populárne kožené rukavice parfumovali, aby prekryli pach amoniaku, v ktorom sa koža spracovávala.
- Francúzsky parfumér Jean Carles si nechal poistiť nos na ohromnú sumu jedného milióna dolárov. Tento pán je evidetntne hrdý na svoj citlivý nos, ktorý vytvoril vône ako Miss Dior.
- Na svete je viac astronautov než parfumérov. Tvrdí to BBC. A nie je to prekvapujúce, veď parfumérstvo je spolovice umenie a spolovice veda a parfumér musí dokázať rozpoznať stovky ingrediencií a prejsť niekoľkoročným tréningom.
Ak aj vy patríte k milovníkom vôní, môžete sa pustiť do ich objavovania v online parfumérii Elnino.sk. Preferujete si parfum osobne vyskúšať? Nevadí. Kamennú predajňu Elnino nájdete v OC Cubicon v Bratislave.
Informačný servis