Prijímanie tekutín je rovnako dôležité bez ohľadu na ročné obdobie. Treba pritom dbať na množstvo, ktoré závisí od fyzickej námahy a od váhy, ale tiež na správne zloženie. Vďaka týmto jednoduchým tipom budete mať svoj pitný režim pod kontrolou.
- Začnite deň s úsmevom a s pohárom minerálnej vody (cca 0,3 l). Pred odchodom do práce nezabudnite vypiť aspoň ¼ l teplého nápoja k raňajkám a k tomu pohár džúsu.
- Nečakajte na pocit smädu. Pitie vody počas dňa by však nemalo byť nárazové – pite priebežne, ideálne po menších dúškoch (cca 1 – 2 dl) v maximálne dvojhodinových intervaloch. Pokiaľ sa do príjmu tekutín musíte nútiť, skvelou pomôckou je nosiť fľašu vody so sebou kamkoľvek idete. Postupne sa pravidelné pitie stane vašim zvykom.
- Ako spoznáte, že ste počas dňa neprijali dostatok vody? Máte sucho v ústach, tmavý moč, ale aj pocit nepokoja, zhoršené sústredenia a pocit nervozity.
- Vypite 2 až 3 litre tekutín denne aj v chladnejších mesiacoch; v horúčave a pri zvýšenej fyzickej záťaži by sa príjem mal zvýšiť až na 5 litrov. Počas jesene a zimy striedajte s čiernym alebo ovocným, či bylinným čajom.
- Pozor na pitný režim u detí. Sú náchylné k dehydratácii a to tým ľahšie, čím je dieťa mladšie.
- Seniori majú znížený pocit smädu, preto u nich môže ľahko dôjsť k dehydratácii.
- V chladnom počasí pite nápoje s teplotou 12 – 15 ° C, v teplom počasí by teplota nápoja mala byť v rozmedzí 10 – 12 ° C.
- Základom pitného režimu by mala byť minerálna alebo pramenitá voda s nízkou až strednou mineralizáciou. Pri zvýšenej fyzickej záťaži alebo pri chorobe kombinujte vodu s nápojmi, ktoré dopĺňajú potrebné minerálne látky vylúčené potom a močom.
- Káva nie je pre organizmus zdrojom tekutiny. Naopak – po vypití kávy telo tekutiny stráca.
- Nezabúdajte na pitný režim za volantom, v zamestnaní a v miestach s klimatizáciou alebo s vykurovaním. Majte vždy so sebou fľašu vody.