10 tipov, ako sa správne chrániť pred slnkom

Slnko, opaľovanie, leto, koža, dovolenka, UV žiarenie, žena
shutterstock.com

Slnečné lúče začínajú naberať na intenzite. Pre zachovania svojho zdravia myslite na ochranu pred UV žiarením už teraz.

Leto síce ešte podľa kalendára nezačalo, no slnko už začína ukazovať svoju silu. A aj keď momentálne nedovolenkujete, treba si uvedomiť, že škodlivé UV žiarenie kožu ohrozuje aj pri takých aktivitách, ako práca na záhradke, šport či obyčajná prechádzka. Teda nielen pri cielenom opaľovaní. Dôležitým rizikovým faktorom je práve to, že koža je po zimných mesiacoch najcitlivejšia na slnko. Preto o ochrane pred slnkom treba rozmýšľať už vtedy, keď zimné kabáty vymeníte za krátke rukávy. Prezradíme vám desať tipov, ako sa pred slnečnými lúčmi účinne chrániť.

1. Vyberte si kvalitný produkt, ktorý prešiel dostatočnými klinickými skúškami a testovaním a dokáže garantovať požadovaný stupeň ochrany pred UVA aj UVB žiarením.

2. Zvoľte ochranný faktor podľa vášho fototypu. Na začiatku, kým koža nie je zvyknutá na slnko, siahnite po prípravku s vyšším ochranným faktorom. Neskôr môžete v závislosti od vášho fototypu ochranný faktor znížiť. Pre deti vždy zvoľte niektorý z prípravkov určených pre deti, ktoré im zabezpečia potrebnú ochranu.

3. Doprajte vašej pokožke, aby si na slnko zvykla. V prvých dňoch vystavujte vašu pokožku na slnku len na krátky čas, a to aj napriek použitiu ochranného krému.

4. Naneste na kožu dostatočné množstvo prípravku – pokiaľ nanesiete malé množstvo, ochranný faktor prípravku sa môže znížiť až o polovicu. Odporúčaná denná dávka prípravku pre dospelého na celé telo je okolo 35 ml ochranného prípravku, 7-ročné dieťa vyžaduje asi polovicu.

Prečítajte si aj: Premýšľate nad opaľovacím krémom? Skúste prírodu!

5. Ochranný prípravok naneste na kožu približne 20 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu. Tento čas je potrebný na to, aby prípravok vsiakol do kože a zabezpečil optimálnu ochranu.

6. V prípade potreby (napr. pri kontakte s mydlom) sa odporúča nanesenie prípravku na opaľovanie zopakovať. Pri vodných športoch zvoľte prípravky extrémne odolné voči vode.

7. Vedzte, že opakovaným nanesením ochranného prípravku sa nepredlžuje doba, počas ktorej môžete byť vystavení slnečnému žiareniu bez negatívnych vplyvov na vaše zdravie.

8. Pri intenzívnom športovaní je dôležité, aby sa pot odparoval a telo sa tak mohlo ochladiť. Poteniu bránia masti a oleje. Pri intenzívnom potení sa preto odporúča uprednostniť produkty, ktoré obsahujú menej lipidov (tukov) a sú odolné voči vode a poteniu.

9. Nezabudnite ošetriť aj oblasti silno exponované slnku ako pery, nos, uši alebo plešina.

10. Po pobyte na slnku nezabudnite ošetriť svoju namáhanú a vysušenú pokožku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom