Peniaze môžu vniesť do vzťahu nemalé napätie. Ľudia, ktorí vo vzťahu zažívajú stres, dokonca potvrdzujú, že financie sú medzi konfliktnými faktormi na prvom mieste. Na druhú pozíciu hravo vytláčajú iný, rovnako často skloňovaný problém – otravné zvyky.
Ťažkosti s rozpočtom môžu podľa Inštitútu pre výskum finančnej rozvodovosti až za 22 % rozpadov všetkých vzťahov. Pre tých z nás, ktorí žijeme v manželstve, to môže vyzerať ako desivá prognóza. Váš vzťah ale zďaleka nemusí skončiť katastrofou, pokiaľ skúsite uplatniť vo vzťahu nasledujúce kroky, ktoré radia finanční experti.
1. Neprivolávajte katastrofu dobrovoľne
„Najväčšia chyba, ktorú robia v podstate skoro všetky páry, je minúť na svadbu neuveriteľnú sumu,“ hovorí odborníčka na osobné financie Ann-Margaret Carrozza. Napríklad priemerná čiastka na svadobnú veselicu v Amerike je v prepočte takmer 23 700 Eur.
„Väčšina mladých, ktorí začínajú spoločný život, takouto sumou pochopiteľne nedisponuje, takže sa dobrovoľne zdĺžia len kvôli tomuto konkrétnemu dňu. Splácanie takého bremena je potom bohužiaľ na prvom mieste i pred splácaním študentských a kreditných pôžičiek, takže sa mladí doslova topia v dlhoch, čo určite nie je dobrý štart do spoločného života,“ varuje Carrozza.
Tým sa samozrejme nemyslí, aby sa novomanželia vzdali všetkých svadobných radostí. Treba však triezvo odhadnúť svoje finančné možnosti a podľa toho sa zariadiť. na veľkú oslavu bude v priebehu života vždy čas.
2. Vytiahnite „kostlivca“ zo skrine
Odborníci sa zhodujú, že úplné odkrytie kariet partnerovi vo finančných záležitostiach by malo byť povinnosťou, a to najlepšie ešte predtým, ako uzavriete manželstvo. Bez ohľadu na to, ako nepríjemná takáto konfrontácia môže byť. Na svetlo by ste mali vytiahnuť nezaplatené dlhy, pôžičky, zdroje príjmov, investície i všetky ďalšie finančné a majetkové pomery. (Ak už ste svoji a toto ste stále ešte neurobili, teraz je skutočne najvyšší čas).
To isté platí, ak vstupujete do manželstva po druhý či tretí raz a platíte alimenty na deti alebo sa chystáte podieľať na financovaní ich budúcnosti. Rozhodne by ste nemali zabudnúť ani na starnúcich rodičov a fakt, že možno tiež oni budú raz potrebovať vašu finančnú podporu.
PANNA - horoskop na rok 2024
3. Snažte sa pochopiť, ako vníma hodnotu peňazí váš partner
„Väčšina názorových rozporov, v ktorých ide o peniaze, o nich vlastne napokon vôbec nie je. Skôr ide o stred temperamentov,“ hovorí Matt Bell, autor knihy Peniaze a manželstvo.
„Rozdielne povahy sú vždy potenciálnym zdrojom konfliktu. Jedného z partnerov môže zdanlivo hnevať, že jeho/jej polovička utráca až priveľa, ale v skutočnosti je problém oveľa hlbší. Môže ísť napríklad o strach z neschopnosti zaplatiť v budúcnosti všetky účty,“ dodáva Bell.
Podľa Michelle Perry Higgins, vedúcej Kalifornských finančných poradcov a autorky najrôznejších kníh o financiách, je tiež veľmi dôležité pochopiť, ako sa na peniaze pozerá partner a k akému zaobchádzaniu s nimi bol vedený v detstve.
„Boli rodičia šetrní, či skôr utrácali? Vychádzali s rodinným rozpočtom, alebo žili na dlh? Hovorilo sa doma o peniazoch, alebo to bolo tabu? Všetky tieto otázky hrajú v manželstve dôležitú úlohu,“ tvrdí Higgins.
Ak máte problém, ako začať hovoriť o peniazoch, vyskúšajte niektorý z online kvízov skúmajúcich finančnú povahu človeka. Vzájomné diskutovanie o výsledkoch môže začať hlbšiu debatu s vašim partnerom na tému, ako nakladá s peniazmi.
Láska alebo zamilovanosť: 9 rozdielov, ktoré netreba prehliadať
4. Ťahajte za jeden povraz
Obvykle sa naše priority a očakávania časom menia. Problém však nastane, ak sa spoločné hodnotové ciele párov začnú diametrálne odlišovať.
Osvedčená prax je aspoň raz za rok si spolu sadnúť a prediskutovať plány, čo chcete vo vzťahu materiálne dosiahnuť. „Nezáleží na tom, či to bude letný domček, splácanie dlhov alebo navýšenie úspor na dôchodok, ale mali by ste v tom byť zajedno,“ radí Carrozza. Takýto postup je obzvlášť dôležitý v manželstvách, v ktorých zarába len jeden. Ten bez príjmov sa často cíti previnilo, že do rozpočtu neprispieva, a naopak živiteľ môže byť rozčarovaný, keď sa s peniazmi nenakladá obozretne.
Pomôcť môže i snaha partnera bez príjmov prispieť do rodinnej kasy aspoň symbolicky. Či už predajom vecí cez internet, usporiadaním „blšákov“ na výpredaj starých vecí alebo napríklad vyplňovaním online dotazníkov.
5. Rozpočet nie je vulgárne slovo
Neexistuje spôsob, ako to povedať lákavo: ale mať rodinný rozpočet je jednoducho nutnosť. Je to najefektívnejší spôsob, ako udržať peniaze pod kontrolou. Napriek tomu ich podľa spoločnosti Gallup používa len 32 % domácností.
Vedenie rozpočtu síce môže vyzerať obtiažne, ale prináša veľa výhod. Určite môže zabrániť nepríjemným konfliktom medzi partnermi, keď stratia prehľad.
6. Vymyslite si systém
Keď chcete utrácať, je dobré mať nejaké základné pravidlá, ktoré budú platiť pre každého člena rodiny. Napríklad určite si hranice, po ktoré je rozumné minúť spoločné peniaze za oblečenie, za hračky, jedlo, nábytok.
Tri otázky pre motivátora Petra Sasína: Ľudia pri plnení snov zlyhávajú takmer vždy kvôli rovnakej chybe
Môžete použiť napríklad metódu „cena za použitie“, pri ktorej sa porovnáva cena s odhadom toho, koľkokrát danú vec použijete. Nejedná sa pochopiteľne o exaktnú vedu, účelom podobných metód je hlavne určiť základnú výšku utrácania, ktorej sa budete držať.
7. Pamätajte na zlaté pravidlo
„Správaj sa k partnerovi tak, ako chceš, aby sa on správal k tebe.“ Na toto zdanlivo jednoduché pravidlo podľa Matta Bella ľudia často zabúdajú, tým skôr, čím dlhšie sú svoji. Experti tvrdia, že najčastejšie spory okolo peňazí sú zapríčinené tým, ako sa o nich ľudia hádajú.
„Je v poriadku mať výhrady k tomu, ako váš partner s financiami zaobchádza. Ak chcete vo vzťahu udržať harmóniu, vyvarujte sa opovržlivých gest alebo zbytočne silných frázy. Tie môžu všetko zhoršiť,“ radí Bell.
8. Nebojte sa požiadať pomoc
Ak už spory pre peniaze nedokážete zvládať, nehanbite sa požiadať o pomoc tretiu stranu. Pre niektoré páry to môže byť odborník na financie, ktorý im pomôže s plánovaním.
Môžete vyhľadať i špeciálnu terapiu. Stále populárnejšia je finančná terapia, ktorá sa zameriava práve na vzťahové problémy zapríčinené starosťami s peniazmi, ktorá vám môže pomôcť prekonať i jednu z vašich najväčších kríz.