Deň narodenia Ľudovíta Štúra, ktorý je pamätným dňom SR, si každoročne pripomíname 29. októbra
Ľudovít Štúr je považovaný za hlavného reprezentanta slovenského národného hnutia, a ako vedúca osobnosť štúrovského hnutia pôsobil nielen ako politik, ale aj ako buditeľ, básnik, novinár, redaktor, jazykovedec a pedagóg.
Bol kodifikátorom spisovnej slovenčiny a zakladateľom významného periodika Slovenské národné noviny. V septembri 1848 spoluzaložil Slovenskú národnú radu vo Viedni, ktorá sa stala prvým národnopolitickým orgánom Slovákov.
Štúrov deň narodenia, 29. október 1815 (Uhrovec), si Slovensko pripomína ako pamätný deň od roku 1996.
Už ako študent sa Ľudovít Štúr angažoval v Spoločnosti česko-slovanskej, kde sa v roku 1835 stal jej podpredsedom. Medzi známe udalosti jeho života patrí i symbolický výlet na Devín, ktorý podnikol 24. apríla 1836 spolu so študentmi bratislavského lýcea.
Vrcholom Štúrovej verejnej činnosti bola kodifikácia spisovnej slovenčiny, ku ktorej došlo v júli 1843 na fare v Hlbokom po dohode s národovcami Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom.
V roku 1844 spolu so svojimi spolupracovníkmi založil spolok Tatrín, ktorý sa zameral na vydávanie Slovenských národných novín s literárnou prílohou Orol tatranský.
V roku 1847 bol ako 32-ročný zvolený za poslanca uhorského snemu za mesto Zvolen, čím získal možnosť aktívne ovplyvňovať slovenské záujmy v politickej oblasti. Od roku 1994 Slovenská republika udeľuje štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra, ktoré slúži ako pocta osobnostiam s prínosom pre spoločnosť.
Dôležitosť osobností ako Ľudovít Štúr spočíva nielen v ich prínose pre rozvoj národa, ale aj v inšpirácii, ktorú poskytujú pre súčasné generácie.
Takéto pamätné dni nám pripomínajú bohaté dedičstvo nášho jazyka, kultúry a vlastenectva, a motivujú nás udržiavať a rozvíjať ho pre budúce generácie.
Zdroj: FB Úrad vlády SR https://www.facebook.com/share/p/hyp7p32sHCKnZk4B/