Vládny kabinet dnes vzal na vedomie iniciatívny materiál podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu, ktorý komplexne a definitívne umožní zlikvidovať environmentálnu záťaž v bratislavskej Vrakuni a ochráni zdroje najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu predošlé vlády rezignovali na skutočné riešenia, ktoré by nadobro skoncovali s environmentálnou záťažou v bratislavskej Vrakuni.
„Jedna vláda chcela za desiatky miliónov eur znečistenie zakonzervovať a finálne odstránenie tejto záťaže prenechať ďalším generáciám, druhá diletantsky nepodpisovala právne dokumenty umožňujúce využiť na realizáciu projektu európske fondy. My sme predstavili riešenie, ktoré je hospodárne, ekologické aj realizovateľné. A čo je kľúčové, vyrieši kritický stav tejto ekologickej záťaže a nezvratne očistí a revitalizuje celé dotknuté územie,“ podčiarkol Taraba.
Podľa vicepremiéra spočíva koncept úplnej sanácie znečistenia v použití technológie termickej desorpcie v inertnej atmosfére v uzatvorenom systéme, ktorá je v súlade s európskou legislatívou.
„Ide o jedinú metódu reálne aplikovateľnú pre spracovanie veľkých objemov odpadov a kontaminovaných zemín s obsahom pesticídnych látok prevyšujúcich limity pre ukladanie na skládkach nebezpečného odpadu,“ vysvetlil Taraba.
V podstate ide o fyzikálny separačný proces, pri ktorom dochádza k oddeleniu organických kontaminantov, teda chemicky stabilných organických látok z pevnej matrice bez chemickej zmeny látok. To znamená, že do koncového zariadenia, napríklad reaktora, spaľovne alebo podobného zariadenia, bude smerovať zlomok pôvodného množstva kontaminovaného materiálu.
Projekt je navyše ekonomicky a environmentálne najvýhodnejším riešením a nevyžaduje vznik vzťahu k pozemkom, na ktorých sa sanácia realizuje.
Tarabom predstavený projekt prináša tiež stratégiu postupu pri dekontaminácii územia vrakunskej skládky. Postupovať sa bude od najviac znečistených miest na skládke, tzv. „hotspotov“, po miesta s nižšou koncentráciou znečistenia.
Tento selektívny prístup umožní ekonomicky výhodne postupovať, pretože na rôzne miesta záťaže bude optimalizovaný technologický postup vhodný pre danú intenzitu znečistenia. Ministerstvo životného prostredia SR plánuje vyhlásiť verejné obstarávanie na zhotoviteľa sanačného projektu v dohľadnej dobe.