Nebojte sa cez sviatky jedla. Ako nemať výčitky?

Nebojte sa cez sviatky jedla. Ako nemať výčitky?
Nebojte sa cez sviatky jedla. Ako nemať výčitky? Foto: ilustračné, GettyImages

Vianočka, zemiakový šalát, kapor, chlebíčky…  Vianoce nie sú práve prehliadkou zdravého jedla a priberania cez sviatky sa niektorí boja už od novembra. Ako sa vyhnúť stresu z nedodržiavania režimu počas sviatkov?

Vianoce síce každý oslavujeme trochu inak, ale okrem času stráveného s rodinou, darčekov a všeobecnej pohody hrá veľkú úlohu často aj jedlo – v niektorých rodinách dokonca v takej miere, aká nemá za celý rok obdobu. Ak pravidelne cvičíte, jete zdravo, snažíte sa dodržiavať prísny režim a možno ste s ním začali len nedávno, možno sa bojíte, ako s tým všetkým naložíte cez Vianoce, kde sa plným táckam na návštevách spravidla nejde vyhnúť. Ale čo keď sa im vlastne ani vyhýbať nemusíte?

Fenomén priberania z prejedania je s Vianocami neodmysliteľne spojený a štúdie ukazujú, že celkom oprávnene. Nejde o žiadny horor, priemerne sa cez Vianoce síce nepriberá nijako razantne, ale nárast váhy o pol kila až kíl za zhruba desať posledných dní v roku možno v populácii zaznamenať. Autori štúdie publikovanej v New England Journal of Medicine sledovali takmer tritisíc účastníkov výskumu z USA, Nemecka a Japonska, aby zistili, o koľko percent sa ich hmotnosť počas vianočných sviatkov zvýši. Došli k číslam 0,4 % v USA, 0,6 % v Nemecku a 0,5 % v Japonsku.

Čo z toho vyplýva? Pokiaľ inak počas roka jete vyvážene, máte pravidelný pohyb a aktívny životný štýl, nebude pre vás priberanie cez vianočné sviatky nijako zásadné, a ak predsa len nejaké to deko pribudne, bude pre vás hračka sa ho po Vianociach zase zbaviť. V prípade, že si stravu a pohyb nijako zvlášť nestrážite, jete, na čo máte chuť, a nešportujete, môžete mať s dopnutím obľúbených nohavíc po sviatkoch možno o trochu väčší problém, ale pochopiteľne záleží na rýchlosti metabolizmu a ďalších okolnostiach. Keď ale nepojmete Vianoce ako jeden veľký cheat day s ládovaním sa od rána do večera, nemusíte si s ochutnaním cukroviniek či šalátu vôbec robiť hlavu. Máme pre vás pár tipov, ako sa vyhnúť výčitkám z dobrého jedla.

Zaradiť prirodzený pohyb

Obed u babičky, po obede káva a vianočka alebo pečivo. A čo potom? Namiesto sedenia pri televízii pri osemdesiatej repríze filmu Sám doma vezmite rodinu a vyrazte na prechádzku po okolí – počas Vianoc nebýva žiadny veľký mráz, a tak by hodinová prechádzka vonku nemala byť nič nepríjemné. A ak príbuzní či známi, ktorých na Vianoce navštevujete, napríklad bývajú v rovnakom meste, pokojne si namiesto bežnej sedavej návštevy naplánujte spoločnú prechádzku. Ak máte štvornohých miláčikov, tí to rozhodne ocenia, a až potom si môžete všetci sadnúť k spomínanej káve, cukroví a rozprávke. Keby nás náhodou čakali biele Vianoce aspoň na horách, môžete vyjsť aj na bežky alebo sa poobzerať po ľadovej ploche a vyraziť na korčule.

Tanierik miesto tácky

Všetci poznáme ten vývoj od „Nejedzte to cukroví!“ pred Vianocami až po „Dajte si, prosím vás, u nás to nikto neje“ počas sviatkov a po nich. Podnosy s cukrovinkami na konferenčnom stolíku sú medzi Štedrým dňom a silvestrom všadeprítomné a niekedy sa len tak nevedomky ládujete sladkými kúskami bez toho, aby vám vlastne nejako zvlášť chutili. Ako sa neprejesť? Pokiaľ máte na sladké chuť, vezmite si malý tanierik alebo podšálku a vyskladajte si naň z podnosu pár kúskov. Podnos nechajte v inej miestnosti a tanierik si vezmite k sebe. Zvíťazí chuť na ďalšiu porciu, alebo to, že sa vám nebude chcieť zdvíhať z pohodlného kresla?

Nebojte sa povedať nie

Tiež máte pocit, že babičky sa niekedy pri naháňaní jedla na tanier pýtajú na veľkosť porcie len tak, aby reč nestála? Aj keď povieme dve knedle, pristane nám ich na tanieri dvakrát toľko, a ešte sa babičky často snažia vnútiť nám prídavok. Lamentovanie nad chudosťou, aj keď sa tak vôbec necítime, nemusíme už ani spomínať. Skúste tentokrát povedať svoje „nie, ďakujem“ o niečo rozhodnejšie. Zbytočné prejedanie neprospieva nikomu, a vyhadzovanie nedojedenej porcie už vôbec nie. Alebo ponúknite mamičke či babičke, že tentoraz budete porcie servírovať vy – ony si oddýchnu a vy si naberiete toľko, koľko budete schopná zjesť.

Vlastné pohostenie

Ak si jedálniček strážite len krátko a snažíte sa o striktné dodržiavanie všetkých hodnôt, boli by pre vás klasické chlebíčky, zemiakový šalát a pečivo zbytočným stresom. Skúste tento rok Vianoce pojať inak a pripraviť zdravšie varianty obľúbených jedál aj pre ostatných. Na návštevu doneste niečo na ochutnanie a sama si tiež dajte niečo dobré z vlastných zásob.

Tekuté kalórie

Často sa až obsesívne strážime v jedle, ale zabúdame na pitie. Sladké nápoje idú s vianočným časom ruka v ruke – na čele s obľúbeným zvárakom či perníčkovým latté v kaviarenských reťazcoch. Obmedzovať počas sviatkov alkohol je pre väčšinu z nás utópia, ale môžete sa aspoň pokúsiť vybrať si medzi dezertom a sladkým nápojom a nekombinovať oboje. Čo treba tentoraz vyskúšať čiernu kávu bez mliečnej peny?

Zbohom, výčitky!

Nezabúdajte, že keď sa budete úpenlivo báť, aby ste cez Vianoce nepribrali ani gram, privodíte si len zbytočný stres, ktorého už máme v živote aj bez toho až príliš. Pri dodržiavaní zdravého životného štýlu hrá veľkú úlohu psychika, a najmä cez Vianoce by ste si nemali upierať možnosť byť v úplnej psychickej pohode. Pokiaľ počas roka často cvičíte a športu sa venujete pravidelne, telo malú pauzu na regeneráciu ocenia. A ak by sa to s dobrým jedlom cez Vianoce predsa len trochu zvrtlo, nie je nič zlé na tom, začať zase znova. Kvôli dvom (alebo trom?) lyžiciam zemiakového šalátu navyše sa svet ani váha nezborí.

Zdroj: www.marianne.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom