Najväčšie tajomstvo ľudského tela, ktoré vás prekvapí a ktoré by mal každý poznať

telo

Ľudské telo je dokonalý a presný mechanizmus, ktorý neprestáva stále udivovať nielen vedcov a odborníkov, ale aj každého z nás. Okrem jeho neoceniteľných každodenných funkcií, ktoré nám sprostredkovávajú život, však existujú aj zaujímavosti, ktoré sú fantastické, skoro až neuveriteľné.

Čo všetko naše telo robí?

Svaly, ktoré sú napojené na naše oči, urobia denne okolo sto tisíc pohybov. Energicky sa to vyrovná približne chôdzi na 80 km. Počas života vyprodukujeme okolo dvadsiatich piatich tisíc litrov slín, čo sú pre lepšiu predstavu dva stredne veľké plavecké bazény. Za sekundu vytvoríme neuveriteľných dvadsať päť miliónov nových buniek a niektorých sa zasa prirodzenou cestou zbavíme. V prepočte tak za celý život zhodíme asi devätnásť kilo kože, ktoré v mikroskopických častiach stále opadávajú.

Vaše super schopnosti, o ktorých ste nevedeli

Nielen nevedomá a fyzická časť na našom tele dokáže doslova zázraky. Aj naše schopnosti, ktoré považujeme za bežné, normálne alebo si ich vôbec nevšímame, sú naozaj obdivuhodné. Vedeli ste, že sme schopní prečítať tisíc slov za minútu? Ďalším fenoménom je napríklad to, že náš mozog si dokáže generovať dostatok elektriny pre rozsvietenie žiarovky a keby bol počítačom, dokázal by urobiť 38 000 triliónov operácií za sekundu. Mozog si tiež vie zapamätať až päťdesiat tisíc rôznych vôní, ktoré dokáže rozlíšiť, to je nielen obrovský myšlienkový výkon, ale aj skvelá čuchová vybavenosť, o ktorej škále ste pravdepodobne nemali ani zdanie. Zvieratá však môžu mať až niekoľkonásobne väčší rozsah vnímania pachov. Oči vás možno tiež prekvapia. Sme tiež najvytrvalejším bežcom na dlhé trate na celej planéte, v skorších dobách ľudia lovili zvieratá tým, že ich doslova uštvali na smrť.

To najlepšie nakoniec, tie najpodivnejšie zaujímavosti

Teraz sa pripravte na najlepšie. Vedeli ste, že ľudia majú 50% DNA zhodné s banánmi, že zhruba 90% buniek v našom tele nemá ľudský pôvod – väčšina ich pochádza z húb a baktérií – alebo že brucho každého jedinca je domovom tisícov a tisícov baktérií, ktorých ekosystém sa vyrovná daždivému pralesu? Naozaj tomu je tak. Medzi ďalšie najbláznivejšie a napriek tomu pravdivé zaujímavosti patrí napríklad fakt, že malé deti majú o 60 kostí viac ako dospelý človek alebo že naše telo svieti v tme, len žiara, ktorá z nás vychádza, je slabšia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom