Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí Wangom Im.
V rámci oficiálnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Roberta Fica v Čínskej ľudovej republike rokovali šéfovia diplomacií o vzájomných vzťahoch, ktoré boli po rokovaniach slovenského premiéra s čínskym prezidentom povýšené na úroveň strategického partnerstva, a dohodli sa na výraznom posilnení slovensko-čínskej ekonomickej spolupráce.
Čína si udržiava pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta a pre Slovensko je najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii. Ako vyzdvihol šéf slovenskej diplomacie, obchodná výmena dosiahla vlani 10,5 miliardy eur.
„V Číne sprevádza premiéra Roberta Fica historicky najpočetnejšia delegácia deviatich vládnych predstaviteľov a osemdesiatky podnikateľských zástupcov, čím jasne prezentujeme zámer prehĺbiť naše partnerstvo. Svedčí o tom tiež 13 dohôd a memoránd o vzájomnej spolupráci podpísaných medzi SR a Čínou v oblasti hospodárstva, dopravy, cestovného ruchu, životného prostredia aj kultúry,“ vyhlásil minister Juraj Blanár a poukázal tiež na rozhodnutie čínskej strany o umožnení 15-dňového bezvízového režimu pre občanov SR.
„Ide o benefit nielen v rámci turistického potenciálu, ale zároveň ide o ďalšiu podporu pre slovenské firmy podnikajúce v tomto teritóriu alebo tie so záujmom o naštartovanie nových exportných príležitostí.“
Ministri zahraničných vecí sa na rokovaní dohodli na ustanovení Medzivládnej komisie medzi Slovenskom a Čínou a konkrétnych krokoch k nastaveniu intenzívnejšej spolupráce na novej kvalitatívnej úrovni v rámci strategického partnerstva.
Hovorili tiež o tom, ako môže Slovensko ako člen Európskej únie podporiť iniciatívy, ktoré budú posilňovať oblasť ekonomickej a investičnej spolupráce.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie SR jasne preukázala svoj principiálny postoj pri európskom hlasovaní o zavádzaní dodatočných ciel EÚ na elektromobilitu: „Päť štátov vrátane Slovenska vystúpilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré môže mať prostredníctvom čínskeho automobilového trhu negatívny dopad práve na našu ekonomiku.“
Významnú úlohu pri rokovaniach o ďalšom mierovom samite v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine zohrávajú podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR krajiny tzv. globálneho Juhu, medzi ktoré patrí i Čína.
Partneri prediskutovali všetky aspekty čínsko-brazílskeho šesťbodového mierového plánu vrátane zhodnotenia aktuálnej situácie a perspektív jej vývoja do budúcnosti.
„Pánovi ministrovi som zopakoval postoj SR, ktorá presadzuje suverénnu zahraničnú politiku a predovšetkým mierovú politiku založenú na dodržiavaní medzinárodného práva, vzájomnom rešpekte, dôvere a úcte medzi krajinami. Dlhodobo zdôrazňujeme, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a považujeme za nevyhnutné podporiť všetky mierové aktivity, medzi ktoré patrí aj pripravovaný druhý mierový samit,“ uviedol minister J. Blanár.
Šéf slovenskej diplomacie dnes sprevádzal predsedu vlády SR na rokovaniach s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom, predsedom čínskej vlády Li Čchiangom vrátane plenárneho rokovania zástupcov vlád oboch krajín a tiež na stretnutí s predsedom Parlamentu Čínskej ľudovej republiky Čao Le-ťim.
Počas ďalších dní oficiálnej cesty v Číne čaká ministra zahraničných vecí Juraja Blanára pracovný program s členmi slovenskej delegácie v provincii An-chuej a v Šanghaji.