Milan Mazurek: Niektorí europoslanci navrhovali zastrešiť cyklotrasy

Screenshot_20240927 214210_youtube.jpg
Ilustračný obrázok: YT Rozhovory s Mimi Šramovou

Redaktorka Mimi Šramová v rozhovore s nezaradeným poslancom EP Milanom Mazurekom o:

– fungovaní Európskeho parlamentu, jeho pôsobení vo výbore pre dopravu, zložení Európskeho parlamentu, jeho kolegoch, ideológiách aj o rokovacom poriadku.

Milan Mazurek dva mesiace pôsobí v Európskom parlamente ako nezaradený poslanec. Tvrdí, že to nie je žiadna sláva – už len z toho hľadiska ako je tá inštitúcia naplnená, kto v nej reprezentuje moc, kto tam má väčšinu v pléne a akým spôsobom tam ľudia myslia, čo schvaľujú… tí ľudia sú naozaj odtrhnutí od reality.

Okrem iného je aj členom výboru na dopravu – ako jediný Slovák, čo považuje za veľmi dôležité. Keď videl niektoré návrhy poslancov, napr. zastrešiť všetky cyklotrasy, cyklopruhy na cestách – aby ľudia mohli chodiť na bicykloch aj v daždi – bol to pre neho taký trocha kultúrny šok v zmysle, že načo majú títo ľudia čas, čo ich trápi…

Priblížil aj samotné fungovanie pléna – presuny z Bruselu do Štrasburgu a naopak, je to obrovský byrokratický aparát, na ktorý sa vynakladajú stovky miliónov eur mesačne. Až keď to človek vidí takto napriamo, chápe kolosálnosť toho systému a vidí tú obrovskú mieru mrhania financií daňových poplatníkov. V mnohých prípadoch je mu to aj ľúto, pretože si povie, že tie peniaze mohli byť využité iným spôsobom.

Na letisko chodí pre poslancov kyvadlový parlamentný taxík, ktorý ich odvezie do budovy EP, aby nemuseli mať žiaden kontakt s „vonkajšou realitou“, vidieť multikulti… Takisto priamo v komplexe je kaderníctvo, obchody, čistiareň, pošta – proste je tam všetko, aby poslanci budovu EP nemuseli opustiť.

Ďalej uviedol, že chápe, prečo ho tam ľudia poslali – aby na jednej strane ich informoval o tom, čo sa tam deje a robil všetko, čo bude v jeho silách z pozície europoslanca, aby ak nie výrazne zmenili to, čo sa tam aktuálne deje, tak aspoň pozastavili či zvrátili tie najväčšie hrozby.

Milan Mazurek tvrdí, že tieto eurovoľby dopadli lepšie ako predošlé, pretože do EP sa dostalo viac vlasteneckých europoslancov. Aktuálne ich je tam viac ako dvojnásobok oproti predošlému obdobiu.

Podľa neho je potrebné pracovať aj naďalej tak, aby tento trend – rast vlasteneckých poslancov – sa udržal a ešte rástol. To je situácia, proti ktorej sa bojuje aj v europarlamente.

Aj v tom je vidieť dvojaký meter až kilometer médií (celosvetových, ale samozrejme aj slovenských), kedy napr. pri jeho kandidatúre a hlavne po zvolení do EP vyrábali kauzu z jeho 10 rokov starého videa, za ktoré sa už mnohokrát ospravedlnil. A napríklad talianska europoslankyňa Ilaria Salis, ktorá kladivom naháňala ľudí po ulici, jedného skoro dokopala na smrť – sedí vo frakcii Left – extrémni ľavičiari a média sú o nej ticho. Pretože podporuje dúhovú agendu, green deal, migráciu – tak je to v poriadku.

Na otázku redaktorky, ako ho teda vnímajú ostatní europoslanci, Mazurek odpovedal, že nie je žiaden problém. S mnohými europoslancami sa už pozná a majú dobré vzťahy, rovnaké názory na mnohé veci/problémy. V EP neriešia mediálne výlevy, pretože mnohé médiá sa už zmenili na bulvár a snažia sa hlavne škodiť tým, ktorí nejdú „s davom“.

Rozprávali sa aj o europoslancoch zo strany Progresívne Slovensko. Tí majú v EP 6 poslancov. Na sociálnych sieťach často kolujú ich videjká o tom, čo sa deje v EP.

Jednou z tém, ktoré napríklad s obľubou rieši europoslankyňa za PS Veronika Cifrová Ostrihoňová, je téma bezpečnosti na internete, hoaxy a dezinformácie. Na otázku, či je táto téma v EP ozaj dôležitá, Mazurek odpovedal, že áno – nakoľko sa im rozpadá moc. Im nezáleží na tom, aby ľudia videli a vedeli, čo sa deje v EP, ale aby sa k ľuďom dostali informácie, ktoré oni uznajú za potrebné a vhodné. Pod zámienkou kontroly bezpečnosti na internete bol prijatý aj Akt o digitálnych službách, ktorým vlastne chcú obsah na internete kontrolovať a dostať tam, čo potrebujú.

Podľa neho nie je mysliteľné, aby takáto inštitúcia, v podstate nikým nevolená, mala právomoc kontrolovať a rozhodovať, kto je na internete žiadúci a kto nie, ktorý názor je ten správny a ktorý už nie.

Možnosť cenzurovať správy na sociálnych sieťach nie je vhodné dať do rúk inštitúcii, ktorá napr. aj pri Správe EK o právnom štáte na SK čerpala informácie predovšetkým z mainstreamových médií. Ignorovali súdne rozhodnutia a iné právne akty, protiargumenty – správa vyzerala ako klasický propagandistický článok Denníka N.

Čo sa týka fungovania EP uviedol, že tam neexistujú faktické poznámky, v rozprave môže poslanec dostať otázku a aj to ju musí prijať. Je veľmi prísne kontrolovaný časový harmonogram pri rozprave. Akékoľvek vizuálne pomôcky sú zakázané. Nie je možné tam robiť cirkus, neporiadok – v prípade, ak sa niekto správa neprístojne/nedôstojne – vyvedú ho zo sály, prerušia rozpravu, poslanec nedostane diéty (napr.). Rokovací poriadok v EP je veľmi prísny a porušenie sa aj prísne postihuje.

Uviedol tiež, že mnohí tam neostávajú preto, že chcú pracovať (cez víkendy napr.) – väčšinu práce totiž robia úradníci – ale hlavný dôvod, pre ktorý tam sú, sú peniaze. Na otázku redaktorky, že mnohí vyčítajú aj jemu, že je tam pre peniaze, reagoval, že je tam preto, aby zmenil/pokúsil sa zmeniť súčasnú podobu, fungovanie EP. To bol hlavný dôvod jeho kandidatúry do EP.

Milan Mazurek od roku 2016 do roku 2023 pôsobil ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Patril medzi najčastejšie vystupujúcich poslancov a pri svojej práci využíval dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v kontrolných výboroch a Výbore pre ľudské práva, pričom v minulom volebnom období aktívne pôsobil aj v rámci Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Od 2021 – Podpredseda hnutia Republika

V roku 2022 úspešne kandidoval na pozíciu poslanca Prešovského samosprávneho kraja za svoj rodný okres Kežmarok a pôsobí v komisii územného plánovania, ochrany a tvorby životného prostredia a v komisii na ochranu verejného záujmu.

Od 2024 – Poslanec Európskeho parlamentu
– je členom TRAN – Výbor pro dopravu a cestovní ruch, D-ME – Delegace v Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Černá Hora
– je náhradníkom REGI – Výbor pro regionální rozvoj

Celý rozhovor si môžete pozrieť na YT Rozhovory s Mimi Šramovou:

Upozornenie: Za uvedené názory zodpovedá výlučne ich autor. Tieto názory nevyjadrujú bezpodmienečne oficiálne stanovisko Európskeho parlamentu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom