Martina Šimkovičová odcestovala do ČĽR v stredu 30. októbra s predsedom vlády SR Robertom Ficom a delegáciou ministrov a podnikateľov.
Hlavným cieľom viacdňovej návštevy je prehĺbenie bilaterálnych slovensko-čínskych vzťahov a vzájomnej ekonomickej spolupráce.
Martina Šimkovičová, ministerka kultúry SR, informuje z pracovnej cesty v Číne:
„Pracovná cesta v Číne, na ktorej sa práve zúčastňujem aj s premiérom Robertom Ficom a ďalšími ministrami, má pre Slovensko obrovský význam.
Už teraz, len po prvom dni plnom dôležitých a intenzívnych stretnutí konštatujem, že v spolupráci s Čínou vidím veľký potenciál a to nielen na ekonomickej úrovni ale aj v kultúrnej oblasti.
Vláda, ktorej som súčasťou, od začiatku deklaruje záujem orientovať sa na všetky štyri svetové strany a ja som veľmi rada, že tento cieľ sa nám darí napĺňať.“
Martina Šimkovičová v piatok 1. novembra rokovala s ministrom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky Sunom Yelim. Na bilaterálnom rokovaní sa zúčastnil aj minister športu a cestovného ruchu SR Dušan Keketi.
Martina Šimkovičová a minister kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky Sun Yeli sa zhodli na spoločnom záujme rozvíjať spoluprácu v oblasti kultúry medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou. Ministerka kultúry predstavila zámer SR otvoriť Slovenský (kultúrny) inštitút v Pekingu.
Martina Šimkovičová a Dušan Keketi na stretnutí upozornili na fakt, že prílev turistov z ČĽR na Slovensko po roku 2019 radikálne klesol. S čínskym ministrom kultúry a cestovného ruchu sa dohodli, že sa budú snažiť hľadať možnosti pre oživenie prílevu turistov z ČĽR na Slovensko.
V tejto súvislosti ministerka kultúry vyzdvihla, že čínsky prezident Si Ťin-pching práve počas návštevy slovenskej delegácie v Číne oznámil, že pre občanov SR zavedie Čína 15 dňový bezvízový styk.
„Pätnásťdňový bezvízový styk bude mať pozitívny dopad aj na návštevy a vystúpenia slovenských umeleckých súborov v Číne. Teším sa, že takáto úprava povedie k zjednodušeniu cestovania umeleckých telies do Číny,“ uviedla Martina Šimkovičová.
Predmetom rozhovoru so Sunom Yelim boli aj prípadné výmeny a vzájomné hosťovania našich štátnych opier. Ďalšie oblasti, v ktorých by ministerka kultúry a jej čínsky náprotivok radi rozvíjali spoluprácu, sú divadelníctvo, dizajn, literatúra a výtvarné umenie.
Martina Šimkovičová vidí možnosti rozvoja spolupráce aj na poli kreatívneho priemyslu. Ministrovi kultúry a cestovného ruchu ČĽR predstavila zámer usporiadať Dni slovenského filmu v Číne.
Martina Šimkovičová na záver stretnutia pozvala ministra kultúry a cestovného ruchu Suna Yeliho na oficiálnu návštevu Slovenska.
Program kultúrnej spolupráce medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky na obdobie rokov 2025 – 2029, ktoré podpísala Martina Šimkovičová 1. novembra v Pekingu, má za cieľ posilniť a rozšíriť kultúrnu spoluprácu medzi našimi dvoma krajinami.
„Mám obrovskú radosť z toho, že sme podpisom memoranda posunuli kultúrnu spoluprácu medzi našimi krajinami na novú úroveň. Čína je dôležitý partner. Teším sa na rozvoj spolupráce medzi slovenskými a čínskymi divadlami, baletnými, opernými a hudobnými telesami, ako aj inými kultúrnymi, umeleckými a vzdelávacími inštitúciami. Ako je uvedené v texte memoranda, naše krajiny pripisujú dôležitosť kultúrnemu dedičstvu civilizácií a inováciám. Aj toto memorandum prispeje k zintenzívneniu kultúrnych výmen a k vzájomnému spoznávaniu, aby slovenský a čínsky národ lepšie porozumeli kultúre tej druhej krajiny,“ povedala ministerka kultúry po podpise memoranda.